+905325441237
bora@ozkent.co

Nasıl Hiç Kod Yazmadan Bir İnternet Girişimi Başlatabilirsiniz?

(Okuma Süresi: 7 Dakika)

İnternette iş kurmak isteyen pek çok girişimci adayının, teknoloji bilgileri kısıtlı olduğu için işe girişmekten çekindiklerine sık sık tanık oluyorum. Esasında iyi bir girişimin özü müşterilerin problemlerine çözüm getirmek olmasına rağmen pek çok girişimcinin teknolojik bilgi yetersizliğinden dolayı çözüm fikirlerini hayata geçiremediklerini üzülerek izliyorum.

OnStartups.com sitesinde Tal Raviv imzasıyla yayınlanan yazının bu tür endişelere sahip girişimci adaylarına çok yol gösterici olduğunu düşünüyorum. O nedenle de çevirisini sizlerle paylaşmak istedim. Raviv kısaca “hiç kod yazmayı bilmeden internet girişimcisisi olabilirsiniz” diyor. Son derece somut örnekler ve bilgilerle donanmış bu yazıyı bütün girişimci adaylarının okumasını tavsiye ederim.

Yazının orjinaline “http://onstartups.com/tabid/3339/bid/102728/How-To-Launch-A-Startup-Without-Writing-Code.aspx?utm_medium=referral&utm_source=pulsenews” adresinden ulaşabilirsiniz.

Nasıl Hiç Kod Yazmadan Bir İnternet Girişimi Başlatabilirsiniz / Tal Raviv

Dile getirilmeyen kural; girişimci bir şirket kurmak için bir ürün yaratmanız gerekir ve bunu yapmak için de kod yazabilecek birisine ihtiyacınız vardır. İster teknik bir kurucu ortak aramak, ister kod yazmayı öğrenmek, hatta “Yalın MVP” kurmak olsun teknik yeteneğiniz olmadan yalnız Powerpoint bilen bir şahıstan öteye geçemeyeceksiniz.

Giderek artan yeni girişimci şirketler ise, bu önermenin aksini sessiz ve sakin bir şekilde ispat ediyor. İlk müşterilerini çoğunlukla hiç kod yazmadan ve minimum teknoloji ile elde ediyorlar. İlk andan süslü püslü teknolojileri kurmak yerine, online formlar, sürükle-bırak site kurma yöntemleri, gelişmiş WordPress pluginleri ve eTicaret sağlayıcıları gibi ucuz online işlemleri birleştiriyorlar.

Yeni girişimciler müşterilerine hangi konuda olursa olsun hizmet vermek için ortaya atılıyorlar, ve ilk ödeme yapan müşterilerine yöneliyorlar. Daha da önemlisi, iş arkadaşlarının çoğunun aksine, ürünlerini yaratmaya başladıkları sırada çoktan tıkır tıkır işleyen bir işleri olmuş oluyor. Daha ürünlerini tasarlamadan para kazanmaya başlıyorlar desek yeridir.

Peki bunu nasıl yapıyorlar?

Bir ürün yaratmak yerine müşterilere hizmete odaklanarak…

Başarılı kurucuların hepsi bir şeyi çok iyi biliyor: bir müşteriye hizmet sağlamak, bir ürün yaratmaktan daha önemli. İşinizi kurarken bu zihniyete girmeniz gerekiyor. Çoğu girişimci bir ürün yaratma konusuna o kadar odaklanıyorlar ki, asıl hedefi gözden kaçırıyorlar – müşterinin bir sorununu çözmek. Ya da, Ben Yozkovitz’in zarif bir şekilde belirttiği gibi, “Müşteriler işleri nasıl hallettiğinizi önemsemezler – işlerini yapmanızı ve acılarına bir son vermenizi isterler.”

Teknolojiyi İnsanlarla Değiştirin:

Kurmak istediğiniz işinizin en zorlu bölümünü düşünün. En karmaşık geliştirmeyi gerektiren bölümü, kimsenin yapmadığı ve düşünmediği gerçek yenilikçi bölümü düşünün. Acaba karmaşıl yazılımlar geliştirmeden gerçek bir insan bu işleri manüel olarak yapabilir mi? Bir çok genç yenilikçi şirket için bu en büyük sırdı.

İşte örmekler…

David Quail kemerinin altında çoktan bir çıkış yolu bulmuş, inanılmaz yetenekli bir yazılım mühendisi. En sinir olduğu konuyu, email ile toplantı ayarlamak, çözmek istiyordu. David’in ilk fikri, bir email zincirini okuyup, değerlendirip buna uygun bir plan oluşturabilen bir yapay zeka aracı yaratmaktı. Ancak bu yıllarını almasa bile aylarını alacaktı.

Quail’in işini en kısa zamanda kurmak için kullandığı kısa yol neydi peki? Müşterilerin ödeme yapacağına emin olana kadar işini manüel olarak yaptı. Yaptığı şey ise oldukça basitti, kendisine iletilen (forward) emaillerin “CC”leneceği bir email adresi oluşturdu. Zamanla sağladığı bu servisi daha otomatikleştirdi. Ancak bunu açık bir talep olduğunu ve kar ettiğini çoktan biliyorken yapmaya başladı.

Başka bir örnek – bir pazar yeri Tastemaker, ev sahipleriyle dekoratörleri küçük tasarım işleri için birbirlerine bağlayan bir pazar yeri. İşe ekstra iş dekoratörlerle iletişime geçip, onların fiziksel bir listesini çıkararak başladılar. Daha sonra, bağlantılarına iç tasarımla ilgili yardıma ihtiyaçları olup olmadıklarını sordular ve parayı kendi ceplerinden harcayarak bağlantıları yapmaya başladılar.Tastemaker’ın kurucuları işe kalem kağıtla başlayıp, müşterilerinin isteklerini yerine getirdiler ve bu konuda bir pazarın gerekliliğini kanıtladılar. Daha sonra ise, aynı anda online bir platform oluşturdular (ki bu sonuçta onların asıl işi haline geldi).

Muhtemelen Tastemaker gibi bir çok ünlü hikaye duymuşsunuzdur. Groupon veya Yipit ($7.3 milyon topladılar) gibi şirketlerden, Aardvark (Google tarafından satın alındı) ve Diapers.com (Amazon tarafından satın alındı) gibi şirketlere dek uzanan bir yelpaze oluşturuyorlar.Başlangıç esnasındaki ortak noktaları neydi? Birçok işin temelinde, süslü püslü kodlar ve algoritmalar yerine, Oz Büyücüsün’de olduğu gibi sahnenin arkasında, çok çalışan ve gizli gücü sağlayan kurucuların kendilerini bulursunuz.

Hazır Çözümlerden Yararlanın:

Siz de yukarıdaki örneklerde olduğu gibi girişiminizi başatmak istiyorsanız şu hazır çözümleri kullanabilirsiniz.

Temel teknolojiniz gerçekten de yeni şekillenen bir hizmetse, bunu online ortamda varlığınızı hissettirerek, dijital etkileşimlerle ve gerçek teknoloji işi yönetimi gibi stratejilerle sarmalayabilirsiniz. Kısaca söylemek gerekirse, elinizin altında bir tabur yazılım geliştiricisi ve ürün tasarımcısı varmış gibi tamamen otomatikleştirilmiş online şirketler gibi görünüp, davranabilirsiniz.

  • Hiç kodlama gerektirmeyen “sunucular üzerinden ödeme sayfaları” ile ödemeleri ve hatta düzenli üyelikleri kabul etmek için e-ticaret servislerini kullanın.
  • Sürükle-bırak editörlerini kullanarak yayınlayabileceğiniz gelişmiş online formları ile, müşterilerinizle iletişime geçin.
  • Zendesk, Uservoice, ya da GetSatisfaction ile Destek bilgi tabanı ve forum kurun.
  • Canlı sohbet, Skype butonları ve bağlantı formları gibi internette dolanan kopyala yapıştır aparatlarını kullanın.
  • Ana web sitenizi ve kullandığınız bütün araçları bir araya toplayıp yayınlayacak, basit ama efektif, web sitesi yaratıcıları kullanın.

Sonsuza kadar bu listeyi devam ettirebilirim (aslında, burada yaptım). Gördüğünüz gibi internet, bir fare tıklaması kadar kolay bir şekilde hizmet sağlamanızı kolaylaştıran araçlarla tıka basa dolu. Asıl önemli olan şey, tekerleği tekrar icat etmeden ne istediğinizi iyice arayın. Muhtemelen bir başkası hayatınızı nasıl daha kolay hale getirebileceğinizi çoktan düşünmüştür.

WordPress’in Gizli Hazineleri:

WordPress ücretsiz blog hizmeti teknik bilgiye sahip olmayanlar için lkolayca içerik sayfaları yaratma anlamına gelir. Ama WordPress’in asıl büyüsü ellerinizi çoğunlukla koddan bağımsız tutmasında ve birçok tür web sitesi yaratma işlevselliğine sahip olmasındadır.

WordPress’in kendisi bedavadır ve ucuz pluginler satın alarak web sitenizi, bir üyelik sitesine, e-ticaret portalına, sosyal iletişim ağına ve hatta günlük alışveriş sitesine otomatik olarak çevirmenizi sağlar. Bir tasarımcıya binlerce dolar ödemek yerine, $40 dolar civarına üst sınıf bir tema satın alabilir ve markanıza göre uyarlayabilirsiniz. Eğer birikmiş daha çok paranız varsa, yakınınızdaki bir WordPress uzmanını ince ayar çekmek ve kişisel yardım almak için birkaç saatliğine tutabilirsiniz. Ve eğer barındırma hizmeti baş ağrılarından kurtulmak istiyorsanız, her zaman WPEngine’i kullanabilirsiniz.

WordPress, teknik bilgiye sahip olmayan girişimciler için internetteki en inanılmaz araç. Nasıl kullanmak istediğinizle orantılı belirli bir öğrenme süresi var ancak, bir yazılım geliştiricisi bulmaktan veya kod yazmayı öğrenmekten çok daha hızlı olduğu kesin. Kaderinizi kendiniz tayin ediyorsunuz.

Hepsini Birleştirin:

Ana müşteri ihtiyacına geri dönelim, ne şekilde bu ihtiyacı gidereceğinizi düşünün. Şimdi bu çözümü nasıl ulaşılabilir yapabilirsiniz? Sizi bulmak ve size ulaşmak için ne gibi işlemler yapılması gerekiyor? Desteğinizi nasıl sağlarsınız ve karşılığını alırsınız? Tek başınıza bu işin altından kalkma şansınız yüksek. Eğer yapamazsanız, belirli bir gelir elde etmek ve gelişiminize sermaye sağlamak için, ilk düşlediğinizden biraz daha küçük başlayın. İlk birkaç müşteriyi bulduğunuz zaman, işinizin nereye gittiği ve kesinlikle oluşturmanız gereken teknoloji hakkında çok iyi bir fikir sahibi olacaksınız – çok net bir motivasyona sahip olarak.

Bu şekilde çalışmaya değer mi? $50-$540 milyona satılan teknik şirketler bu şekilde çalışmaya başladılar. Pek çoğu iki basamaklı oranlarda büyüyorlar. Ve kurulmaları sadece haftalar veya aylar aldı, yıllar değil.

Yatırımcılar Ne Düşünecek?

Sizin zeki, becerikli, değişken ve inatçı olduğunuzu düşünecekler – ve nasıl doğru konulara odaklanmayı bildiğinizi… Yatırımcılarımızdan birinden, Len Brody, alıntı yaparsak, portföyünde: “ Ben onlara çalışmanın etrafından dolanan kültürü diyorum… Her şeyin etrafından dolanıyorlar, çünkü mecburlar.”Eğer bir sebepten dolayı sizin yaratıcılığınız ve becerikliliğinizden rahatsız olurlarsa, bilin ki yanlış yatırımcılarla konuşuyorsunuz.

Peki Ya Ölçeklendirme?

Bu kesinlikle anlaşılabilir bir korku. “Süper, müşterilerimiz var ve şimdi onları hayal kırıklığına uğratacağız.” düşüncesi oldukça korkutucu. Bu düşüncesinin sizi durdurmasına izin vermeyin. Büyüme, neredeyse hiçbir zaman siyah beyaz değildir veya roket gibi çıkış yapmaz. Çözümler arasında size bol miktarda zaman tanıyan ve istikrarlı bir süreçtir. Bir başka deyişle, kendin pişir kendin ye ile robot çağı arasında bir spektrum farkı vardır.

Ölçeklendirilebilir bir teknoloji geliştirirken, bu süre içerisinde birkaç kişiyi işe alabilirsiniz (çalışanın getireceği karı düşünürsek). Çoğu girişimcinin size söyleyebileceği gibi, ilk 50 müşterinizi elde ettiğiniz yolla ilk 5000 müşterinizi elde etme yolunuz arasında kesinlikle farklılıklar olacaktır.

Teknik yetersizlik yüzünden veya gelişimin içine çok dalmış bulduğu için kendisini geride kalmış hisseden sizler, kendinize şu soruyu sorun: İlk müşterinizi elde etmek için “bugün” ne yapabilirsiniz? Bir deneyin. Bir yazılım geliştiricisine ödeme yapmakla karşılaştırıldığında kaybedeceğiniz çok da fazla şey yok. İşinizin devamlılığını sağlayabilmek için yapmanız gereken neyse, onu yapın. Unutmayın: bir ürün yaratmak için burada değilsiniz, bir çözüm yaratmak için buradasınız. Ve bu işi yapabilecek yeteneklere sahipsiniz.

Bir Cevap Yazın