+905325441237
bora@ozkent.co

“Nasıl Sıçtık?” Konferansları Düzenleyin

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

5732db77eb770d7c411a0c08Büyük kurumlarda inovasyonun en büyük katili nedir diye sorarsanız yanıtım “Başarısızlık Korkusu” olur.

Ne var ki bünyesinde tonla belirsizliği barındıran inovasyonda, başarısızlık duraklarına uğramadan mutlu sona erişmek imkansızdır. Bugün hangi büyük inovasyon başarısını ele alırsanız alın uzun, acı, meşakkatli ve çok sayıda başarısızlıkla dolu bir yolculukla karşılaşırsınız.

Sadece bir tane örnek vereyim size:

Ünlü Dyson elektrik süpürgelerinin mucidi James Dyson, ürününü geliştirirken tam 5.162 prototip yapmış. Bir diğer deyişle Bay James hayalindeki ürüne erişirken tam beşbinyüzaltmışiki kez başarısız olmuş. Ve tabii başarısızlıklarından bir şeyler öğrenmiş, yol almaya devam etmiş.

5162, var mı daha ötesi?

Büyük kurumlarda başarısızlık son derece korkutucu bir öcü gibi algılandığından radikal, büyük etkisi olacak inovasyon projelerinden de ödü kopar insanların. Kimse fazla riskli gördüğü projelere soyunmak, başına dert almak istemez.

Nadiren de olsa zorlu bir işe kalkışıldığında da ilk başarısızlıkta herkes araziye uyar derhal. Sanki o proje hiç yapılmamış, hiç başarısızlığa uğranmamış, başarısızlıktan hiç bir şey öğrenilmemiş gibi davranılır, proje adeta ortadan kaybolur. Adam akıllı bir cenaze töreni bile çok görülür başarısız girişimlere, kimsesiz projeler mezarlığına gizlice defnedilirler.

Oysa eğer inovasyonda başarılı olmak istiyorsanız başarısızılığı bırakın “tolere” etmeyi “teşvik” etmelisiniz. Yeni şeyler deneyen ama başarısız olan personelinizi kahramanlaştırmalı, etliye sütlüye bulaşmadan ezberi takip edenleri ise şiddetle yermelisiniz.

Tabii başarısızılıkları analiz de etmeli, insanların yenilikçi projelerde yaşadıkları sorunları incelemeli, ilerideki inovasyon projeleri için çıkarımlarda bulunmalısınız. Böylece başarısızlıkla öğrendikleriniz kurumunuzun öğrenilmiş bilgi sermayesine dönüşür ve kim bilir, belki de ilerdeki büyük inovasyonlarınızı besleyecek iç görüler haline gelirler.

Bu amaçla şirketlere yıllık “Nasıl Sıçtık?” toplantıları düzenlemelerini öneriyorum.

Muazzam(!) başarıların ballandırılarak anlatıldığı tipik kurumsal toplantılar yerine, “Nasıl Sıçtık?” organizasyonlarında yıl boyunca yeni şeyler deneyen ama başarıya ulaşamayan insanların neler öğrendiklerini paylaştıkları sunumlar yapmalarını, katılımcıların da soru ve yorumlarla öğrenmeyi derinleştirmelerini sağlamalısınız.

Her başarısızılık sunumunda gerçek müşteri ihtiyaçları, tercihleri ve pazar eğilimleri hakkında yeni neler öğrenildiği, birlikte çalışma kültürü ve organizasyonel yetenekler konusunda neler keşfedildiğinin üzerinde durulmalı ve geleceğe yönelik önerilerde bulunulmalı. İlk büyük sıçışın bizzat CEO tarafından anlatılmasında da büyük fayda var tabii, ne de olsa onlar rol modeli olmalılar.

Eğer büyük kurumsanız ve “Nasıl Sıçtık?” konferansında anlatılacak kadar hatalı proje yapılmadığını düşünüyorsanız size bir uyarım var bu arada: Muhtemelen çalışanlarınız yeni hiç bir şey denemediler tüm yıl boyunca.

Uyarımı ciddiye alın ve hataları biran önce teşvik etmeye başlayın, aksi takdirde inovasyon konusunda yol almanız mümkün değil.

 

Bir cevap

  1. İlmi Yavuz dedi ki:

    Dilimize nereden geldiyse ve özellikle gençler arasında neredeyse bir hakaret gibi yerleşmiş bir sözcük var: loser.- (kaybeden). Yani başaramamak kötüdür durumunu aşamadıktan sonra, başaramadığımızdan nasıl öğrenirize gelmek çok zor. Onun için neden başaramadığımızı tartışmak için futbolda ki gibi maalesef iş hayatımızı da girmiş olan “ya kazan ya defol” gibi herşey “kısa dönemde başarı” üzerine kurulunca, başarısızlıktan öğrenme toplantılarını yapacak kadar uzun kalamıyor kimse. Onun için de yaşı benim yaşımdan büyük kurum sayısı benim yaşımın sayısı kadar yok. Sevgiyle…

Bir Cevap Yazın