+905325441237
bora@ozkent.co

Neden Sosyal Medya Dünya’yı Kurtaracak?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Porsche-911-Turbo-S-China2Sosyal medyada sürekli olarak havalı mekanlara check-in yapan, yedikleri egzantirik yemeklerin resimlerini paylaşan, gittikleri seyahatlerin kıskandırıcı resimlerini neşreden tiplerden siz de pek haz etmiyor olabilirsiniz.

Öte yandan belki de insanların böyle paylaşımlarla kendilerini ifade etmeye çalışmaları Dünya’mız için iyi bir şeydir.

Açıklayım…

İnsanoğlunun en övünülecek özelliklerinden olmasa da, hepimizin statüsünü belli etmek çabaladığı gerçeği yadsınamaz. Büyük evler, lüks arabalar, pahallı kol saatleri, havalı teknolojik aletler, markalı giysiler… Bunlar öteden beri hep insanların statülerini ifade etmek için sahip olmak istedikleri semboller olageldiler.

Son 20 yıldır küreselleşme ile birlikte insanlar zenginleştikçe bu statü sembollerine olan talep de katlanarak arttı. Malumunuz olduğu üzere, “neye sahipseniz osunuz” diye özetleyebileceğim bu çılgın ruh hali, sonunda çılgın gibi tüketen (ve mutsuz) bir topluma ve beraberinde de çevresel felaketlere neden açtı. Mavi gezegenimizi koca bir çöplüğe çevirmeyi başardık statü aşkımızın uğruna.

Öte yandan sosyal medya kullanımı yaygınlaştıkça çok enterasan ve ümit verici bir değişim yaşanıyor: Artık sahip olduklarınızdan ziyade yaşadıklarınız ve söylemleriniz birer statü sembolüne dönüşüyorlar.

Örneğin çocuğunuzla çok eğlendiğinizi gösteren bir fotoğraf Facebook’da çok like alabiliyor.  Ya da bildirdiğiniz bir siyasi görüşü sayesinde Twitter’de çok sayıda takipçi edinebiliyorsunuz. Kaliteli bir bloga sahip olmak insanların gözünde yerinizi değiştirebiliyor. Bir yardım kampanyasını sosyal medya üzerinde başarı ile organize etmeniz size bir sürü hayran kazandırabiliyor.

Bütün bu örnekler sosyal medyanın insanlara yeni statü sembolleri kazandırdığına işaret ediyorlar, öyle değil mi?

Tabii sosyal medya paylaşımlarında da tüketim çılgınlığının hala prim yaptığı alanlar de yok değil. En havalı ve keşfedilmemiş restorana gitmek, en egzotik yerde tatil yapmak de birer statü sembolü olabiliyorlar. Ama tam bir hödük değilseniz arabanız, saatiniz ya da markalı giysilerinizle sosyal medyada hava atmanız mümkün değil yine de… Bu da belki bu tür sembollere para harcamanızı anlamsız kılabilir zihninizde…

Sosyal medya sayesinde toplumun statü sembolleri “sahip olmaktan” güzel ve ilginç şeyler “yaşamaya” doğru dönüştükçe, daha güzel hayatlara ve daha iyi korunan bir doğal çevreye sahip olabilir diye ümitleniyorum ben.

Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın