+905325441237
bora@ozkent.co

Nöroplastisite ve Yaratıcılık

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

istock_neuroplasticity“Yeni bir fikir” temelde beynimizde aralarında daha önce bağlantı kurulmamış bilgi parçacıklarının yeni ağlarla bir araya gelmesi demektir.

Örneğin bugünlerde müzik piyasasını derinden etkileyen Spotify adlı uygulama, internetten müzik indirme ve bir dergiye abone olmak fikirlerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Spotify’a belirli bir aidat karşılığında üye olan müzikseverler internet sitesinin 25 milyon şarkılık arşivinden diledikleri şarkıyı diledikleri zaman dinlerler.

Zihnimizde Spotify gibi yeni fikir ağları kurabilmemizi, beynimizin nöroplastisite özelliğine borçluyuz.

Nöroplastisite beynimizin yaşanan deneyimler neticesinde değişebilme yeteneğine verilen isimdir, beynin öğrenme kapasitesini temsil eder. Beynimizdeki hücreler arasında kurulan bağlardaki değişiklikler sayesinde beynimiz yeni şeyleri öğrenebilir, beynin çeşitli kısımları yeni görevler üstlenebilirler.

Körlerde görsel işleme için tasarlanmış bazı bölgelerin çeşitli çalışmalar sonucunda işitsel işlevler için yeniden düzenlenmesi buna örnek olarak verilebilir. Aynı şekilde beyin hücreleri arasında yeni bağlantılar kurarak yaratıcı fikirler üretmemiz de mümkündür.

Yaratıcı fikir üretme kapasitemiz beynimizin nöroplastisitesi ile doğru orantılı olarak artar. Son dönemin araştırmaları beyin nöroplastitesinin hangi durumlarda arttığı konusunda bize ciddi ipuçları sağlamaktadır. Aslında nörobillim alanındaki araştırmalar beynin yaratıcılık becerisi üzerinde oldukça ilginç açılımlar getirdiler.

Önümüzdeki yazılarda önce bu araştırmaların sonuçlarını inceleyerek nöroplastisitenin ne yaptığımızda arttığını keşfedeceğiz, daha sonra ise bazı pratik yöntemlerle daha plastik beyinlere sahip olmanın yollarını inceleyeceğiz. Şimdilik bilmeniz gereken, hepimizin beyninin ciddi bir nöroplastisite kapasitesine sahip olduğudur. Yani hepimiz yaratıcılığımızı geliştirebiliriz.  Beni takip etmeye devam edin:)

Aşağıdaki video nöroplastisitenin nasıl işlediğini güzel bir animasyon ile anlatıyor. Konu ilginizi çekmişse izlemenizi tavsiye ederim.

3 cevap

  1. […] önceki bir yazımda beynin çok önemli bir özelliği olan nöreplastisite’den bahsetmiştim. Nöroplastisite, […]

  2. Harputlu dedi ki:

    Emanet ve ihanet .en çok insanın kendine yönetim yaptığı is ve eylemlerdir..Varolan potansiyelimiz.kendimiz tarafından nasıl pasif ve atıl hale getiririz..bunu bil hasa müslüman coğrafyada yasayanlaryaşayanlar yapmakta ..neden

Bir Cevap Yazın