+905325441237
bora@ozkent.co

Odaklanma Yankesicilerinden Kurtulun!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Thief stealing from handbag of a woman.Pek çoğumuz oldukça verimsiz çalışıyoruz.

Verimsizliğimiz istatistiklere de yansıyor. Evet çok koşuşturuyoruz. Belki de dünyanın en çok koşuşturan milletlerinden birisiyiz. Öte yandan OECD ülkeleri içerisinde çalışan verimliliği en düşük ülkeler arasında yer alıyoruz.

Ulusal verimsizliğimizin bir sürü nedeni olabilir ama mesele kişisel verimsilziğe gelince hiç kuşkusuz ki elimizdeki işe keskin bir şekilde odaklanamamak en büyük unsurlardan birisi.

Aslında biz faniler bu konuda çok da suçlu sayılmayız. Etrafımızda aynı anda o kadar çok şey olup bitiyor ve dikkatimizi dağıtacak o kadar çok faktör var ki, elimizdeki işe tam anlamıyla odaklanmak neredeyse bir mucize.

Medya, sosyal medya, anında mesajlaşma araçları, sonu gelmeyen e-postalar… Üstelik hepimizin cep telefonları akıllı olduğundan ve her an her yerden internete bağlanabildiğimizden bütün bu dikkat dağıtma makinalarını her an yanımızda taşıyoruz. Dijitalleşen dünyada sessizlik anları yakalamak neredeyse imkansız.

Dünya işinize odaklanmanızı her an engellemeye çalışıyor. Örneğin her bir cep telefonu aplikasyonu elinizdeki işi bırakıp, zamanınızı ona ayırmanızı sağlamak için çabalıyor. Cep telefonlarının “bildirim ekranları” gittikçe daha fazla kaynaktan bildirimi size dikkatinize “itmeye” çalışıyorlar.

Resmen bir “odaklanma yankesiciliği” vakası ile karşı karşıyız. Herkes zamanımızı ve odaklanma becerimizi çalmaya yemin etmiş gibi.

Eğer kişisel verimliliğinizi arttırmak istiyorsanız once bu yankesicilerle savaşmanın yollarını bulmanız gerekiyor. Bir sonraki yazımda odaklanma yankesicileri ile başa çıkmanın yollarını sizlerle paylaşacağım.

Beni izlemeye devam edin.

Bir Cevap Yazın