+905325441237
bora@ozkent.co

Öğrenmeyi Boşverin, Yeni Alışkanlıklar Edinin

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Kişisel gelişim iş hayatında herkesin gündeminde. Bu amaçla şirketlerde eğitim departmanları kuruluyor, bir dolu eğitim firması hemen her konuda oldukça iyi eğitimler sunuyor, e-eğitim ve mobil eğitim gibi modern araçlar geliştiriliyor.

Öte yandan kişisel gelişimle ilgili yazılan veya Türkçeleştirilen kitapların sayısı da her gün artıyor. Bu işin öncüsü ABD’de kişisel gelişim “pazarının” büyüklüğü milyarlarca dolarla ifade ediliyor. Türkiye henüz buralarda değilse de, hızlı değişimi kitapçı raflarından gözlemlemek mümkün.

Bunların hepsi güzel gelişmeler tabii (en azından biz eğitim firması sahipleri için). Sorun şu: Bunca yatırıma rağmen kişisel gelişimden istenen sonuçların alındığını söylemek pek de mümkün değil. Görebildiğim kadarı ile insanlar pek değişmiyorlar ve kurumlar yeni becerilerin kazanılmasında istenen yolu alamıyorlar.

Verdiğim eğitimlerin açılışında tipi bir soru var: “Son zamanlarda hayatınıza kattığınız ve sürdürebildiğiniz olumlu bir alışkanlık var mı?” Genellikle soru sonrasında sınıfta bir sessizlik oluyor ve 15-20 kişilik katılımcı gruplarında en fazla bir iki kişinin sesi çıkıyor. O da oldukça cılızca…

Oysa kişisel gelişim eğitimleri ancak kişilere yeni alışkanlıklar kazandırmışsa başarıya ulaşmış demektir. Yöneticilik eğitimi alan birisinin daha iyi, sık ve gerçekçi geribildirim verme alışkanlığı kazanması beklenebilir örneğin. Katılımcı eğitimde ne öğrenirse öğrensin, bu bir alışkanlığa dönüşmedikçe sonuç alınamamış demektir.

İnsanların yeni alışkanlıklar kazanmakta ne kadar zorlandığı düşünüldüğünde, bir yıl içinde kişinin hem inovatif olma, hem iyi liderlik yapma, hem kendi motivasyonunu yönetmek konusunda gelişmesini beklemek ne kadar gerçekçidir ki? Hele hele kullanılan eğitim aracı 2 günlük bir eğitimden veya bir kitap okumaktan ibaretse.

Önemli olan uygulama ise, yapmanız gereken yeni şeyler öğrenmeye ara vermek ve en eğitimde öğrendiğinizi ya da okuduğunuz kişisel gelişim kitabında hayran olduğunuz beceriyi uygulamak ve bir alışkanlık haline getirmek için disiplinli bir mücadeleye girişmektir.

Scott Stratten’in Unmarketing kitabından alıntı bir paragraf ne demek istediğimiz daha da iyi anlatacaktır.:

“Tüketim fazlalığı, öğrenme araçlarını satın almayı asla bırakmadığımız zaman ortaya çıkar. İşte başarılı olmakla ilgili harika bir e-kitap/DVD serisi satın alırız ve sonra çıkan seriyi de alırız, buradaki hiç bir fikri uygulamaya almadan. Şunu kendiniz için yapın: Bir haftalığına öğrenmeyle ilgili materyaller almayı kesin ve yakın zamanda öğrendiğiniz yeni bir şeyi uygulamaya koyun. Dünyadaki en iyi fikirler faydalı olanlar değildir. Faydalı olanlar, en iyi uygulamaya koyulabilenlerdir.”

Öğrenmeyi boşverin, yeni alışkanlıklar edinin diyorum kısacası. Siz ne dersiniz?

2 cevap

  1. Nihal İRİ dedi ki:

    Eğitimlerinizde izlediğiniz yolun doğruluğuna inanıyorum. Kişiler, sadece yöneticisi istediği için ya da ikramlardan faydalanıp dinlenmek için ya da sertifika sahibi olmak için eğitime katılabiliyor. Ve kitle psikolojisi ile bu kişiler diğer katılımcıları da etkileyebiliyor. Bu nedenle eğitimden sonuç alabilmek için bu tarz düşündürücü sorular sorarak alışkanlıklara yöneltmek çok yerinde bir yöntem. Birçok insanın kontrol etmekte zorlandığı “İçsel Disiplin”, eğitimde öğrenilenleri bir kenara bırakmamak için çok gereklidir. Her ne olursa olsun, hedeflenen davranış alışkanlığa dönüşene kadar düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Misal; karnımızı doyurmak istiyorsak alışverişe gitmekten başka çaremiz yoktur. İstemesek de gideriz. İstemsiz bir şekilde, ikinci doğamız haline gelene kadar. Ve bir kere değiştirdiğimizde , kalıcı hale gelen davranışlarımızı bilinçsiz şekilde sergileriz. İyi haber de bu sanırım 🙂

  2. Anonymous dedi ki:

    Güzel yorumlamışsınız Nihal Hanım. Tabii şunu da unutmamak lazım. Şirketin katılımcının eğitimde öğrendiklerini uygulaması konusunda ona imkan, zaman ve mekan sağlaması da gerekli.

Bir Cevap Yazın