+905325441237
bora@ozkent.co

Okullarda Çocuklara Ayrılık Acısı ile Başa Çıkmayı Neden Öğretmiyorlar?

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

o-couple-breaking-up-facebookBurası benim hem profesyonel, hem de amatör bloğum.

Evet bir yandan tutkum olan işlerle ilgili konularda paylaşımlar yapmayı seviyorum. Ama bir yandan da bir insanım ben ve duygularım var. Duygularından arındırılmış bir robot danışman değilim ki en nihayetinde.

İşte bugün sizinle dertleşmek istiyorum biraz. Yarı amatör, yarı profesyonel bir yazı var aklımda. Biraz da uzun sürecek gibi. Umarım anlayış gösterirsiniz.

“Hayat siz başka planlar yapmakla meşgulken olanlardır” diyor John Lennon .

Ben de geleceğimle ilgili önemli planlar yaparken birden bire hiç beklemediğim, bazı zayıf sinyallerini alsam da bir gün gerçekleşebileceğine asla inanmadığım bir değişimle karşı karşıya kaldım bir süre önce.

Sevgilim gitti. Terk etti beni. Canımdan can koptu adeta.

Bana göre ani, apansız bir patlamaydı. Ona göre ise çok uzun zamandır attığı çığlıkları duymadığımdan mutsuz sona doğru yavaş yavaş yuvarlanmıştık. Şimdi geriye doğru olan bitenleri düşününce hak veriyorum kadınıma.

Bir kadın asla aniden terk etmez ki zaten. Asla aniden aşık olmayacağı gibi.

Evlilik, birlikte bir yuva kurmak, çocuk yapmak, tekrar aile kurmak… Bütün bunları düşünür, hayallerini kurar, planlarını yaparken bir anda her şey değişti, dağıldı, parçalandı. Tuzla buz oldu hayaller, gelecek, bugün.

Ve bakmayın erkeklerin fiziksel güçleriyle böbürlenmelerine siz.

Duygusal meselelerde doğa kadınları kayırmış hep. Herhalde annelik yapmak için ihtiyaç duydukları olağanüstü duygusal güçten olsa gerek, kadınlar kötü durumlarla başa çıkmak konusunda erkeklerden çok daha donanımlılar.

Ya da en azından ben çok donanımsızmışım diyelim. Belki daha akıllı hemcinslerim vardır.

Terk edilen çok aşık bir erkeğin ne yapıp, ne yapmaması gerektiği konusunda en ufak bir fikrim yokmuş benim. Neler hissedeceğimi, hangi aşamalardan geçeceğimi hiç bilmiyormuşum.

Bir sürü saçmalama ve abuk sabuk davranma ihtimali olan duraklarla dolu ayrılık yolculuğunun nasıl akacağı konusunda kimse bana hiç bir şey öğretmemiş hayatım boyunca.

Her şeyi el yordamı ile keşfetmek zorunda kaldım, kalıyorum hala. Bakın itiraf ediyorum, Google’dan “hala aşıkken ayrılma ile nasıl başa çıkılır” başlığında aramalar yapıp Kozmopolitan tadında makalelerden medet umdum süreç boyunca.

50’sine merdiven dayamış bir adam olarak bu donanımsızlığımdan dolayı kime kızacağımı şaşırmış durumdayım dostlarım.Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde oku ama sonuçta liseli aşıklar ayrılınca hangi tuzaklara düşüyorsa aynılarına düş, hayatının akışının ciddi şekilde kesintiye uğramasına seyirci kal.

Ama sanırım suçlayabileceğim yerlerden birisi okuduğum onca okul olabilir.

20 yılı aşan eğitim boyunca duygularımı nasıl yöneteceğim, hayatın getirdiği ani değişimlerle başa çıkmak konusunda ne yapacağım konusunda bana bir tek şey öğretilmedi.

Size öğrettiler mi?

Bir tek ders hatırlamıyorum ki hayatta başarıyı ya da başarısızlığı belirleyen en önemli olan faktör olan duygu yönetimi konusunda iki kelam edilmişolsun. Bir tek öğretmen hatırlamıyorum ki duygularımızla davranışlarımız arasında ilişkiyi en elementer seviyede bile anlatmış olsun.

Duygular hayat yolculuğundaki motivasyonumuzu, direncimizi, dayanıklılığımızı, mücadele gücümüzü en çok etkileyen insani özelliklerimiz iken onlar hakkında 20 yıllık eğitim hayatında hiç bir şeyin öğretilmemiş olması sizce de çok hatalı değil mi?

İlişkiler hayatımızdaki tüm mutlulukların ya da mutsuzlukların kaynağı iken insani ilişkilerin yönetimi konusunda her şeyi kendi kendimize öğrenmek zorunda kalmamızı siz de yanlış bulmuyor musunuz?

Okullarda duygu yönetimi öğretmenin hayatla başa çıkmak konusunda en önemli ders olabileceğini iddia ederken fazla mı ileri gidiyorum?

Yoksa aşk acısı mı beni tuhaf düşüncelere sevk ediyor?

Ne dersiniz dostlar?

Görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap

  1. murat dedi ki:

    Merhaba, ayrılığınızın üzerinden yaklaşık 8 ay geçmiş, siz bu dönemde teori de değil de pratik te ayrılık acısı ile mücadele etmeyi öğrenmiş olmalısınız. Bizimle paylaşır mısınız neler öğrendiniz?

Bir Cevap Yazın