+905325441237
bora@ozkent.co

Önce Yaratıcıları Vurdular!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Aslına bakarsanız yaratıcı insanları pek sevmiyoruz.

Tersini söylüyoruz, yaratıcılığa çok önem verdiğimizden dem vuruyoruz, yaratıcılığa hayranlık duyduğumuzu söylüyoruz ama…

Ama işin doğrusu, yaratıcılardan hiç hoşlanmıyoruz.

Çünkü yaratıcılar bize benzemezler, etraflarındaki dünyaya razı olmazlar, durumu idare etmezler. Güzel Türkçe’mizle “çıkıntılık” yaparlar!

Çünkü yaratıcılar başkalarına yaranmak adına fikirlerini savunmaktan, gerekirse kalpleri kırmaktan çekinmezler. Pek de sosyal kelebek denemez onlara. Onlar önce fikirler, sonra insanlar gelir.

Çünkü yaratıcılar bizim kimbilir nice zamandır kabullendiğimiz, razı olduğumuz ve hatta memnuniyet duyduğumuz şeyleri beğenmezler. Onları bozmak, yeniden yapmak, tepe takla etmek isterler. Huzurumuzu kaçırır, sürekli değişimden bahseder, kendimizi kötü hissettirler.

Çünkü yaratıcılar biraz tuhaf tiplerdir. Aykırılardır. Onlarla arkadaşlık edilmesi, günlük geyikler çevirilmesi, hep aynı yerlerde, aynı eğlencelere takılınması zordur. Çünkü onlar sıkılırlar ve sıkıldıklarını da kimseyi takmadan, hemencecik ifşa ederler.

Yaratıcıları sevmeyiz, çünkü onlar bize hayal bile edemediğimiz yeni ufuklar, olasılıklar, seçenekler, çözümler sunar. Bu kadar çok seçenek bize korkutucu gelir. Bu kadar çok alternatif moralimizi bozar, hantallığımızı, tembelliğimizi ve kapanmışlığımızı yüzümüze vururlar. Seçeneksizlik iyidir, kendimizi çaresiz ama akıllı hisettirir.

Araştırmalar ilkokullarda öğretmenlerin en çok yaratıcı çocuklar hakkında ailelerine şikayetçi olduklarını, üniversitelerde en çok yaratıcı gençlerin başlarının disiplin uygulamaları ile derde girdiğini gösteriyor. Yani öğretmenlerden başlıyor yaratıcılara karşı sevgisizlik.

Tarih okuldan atıldıktan sonra mucizeler yaratan yaratıcıların hikayeleri ile dolu.

İş yerlerinde yaratıcılara nasıl davranıldığını anlatmama ise gerek bile yok sanırım. Çoğunuzun aklından zaten bir ton örnek şu anda bile geçiyordur.

İşte böyle durum.

O halde…

Önce yaratıcıları vurun!

Bir Cevap Yazın