+905325441237
bora@ozkent.co

Oruç Diyetiyle Hem Hafifleyin Hem Genç Kalın

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

1238657337834806415

Hayatımı küçültürken büyütmek istediğimden daha önce bahsetmiştim hatırlarsanız. Küçültmeye başlamak için benim ilk önceliğimin göbeğim olduğunu da başka bir yazıda anlatmış, bunun için oruç tutmanın benim çok işime yaradığını söylemiştim

Oruç derken bir yanlış anlama olmasın ama.

Dinimizin gerektirdiği oruçtan bahsetmiyorum – ki onun da altyapısında anlatacaklarımın etkisi olduğuna eminim. Zaten islam dışındaki pek çok dinde de oruç önerildiğine göre aç kalmanın yararlarının insanoğlunun kadim bilgileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz rahatlıkla.

Benim orucumda su, çay, kahve serbest. Çok zorlanırsanız yeşillikler ve haşlanmış yumurta gibi düşük kalorili ama besleyici gıdalardan da alabiliyorsunuz. Ama esas tercih oruç boyunca sıvı içecekler dışında vücudunuza hiç bir kalori girişine izin vermemeniz.

Orucu ne zaman ve ne yoğunlukta tutacağınız da size kalmış. Çeşitli sertlikler de programlar var. Mesela bir programda ayda 4 gün üst üste oruç tutuyor günlük kalori girişinizi 400-500 civarına indiriyorsunuz. Bir diğer program ise 2-5; yani her hafta iki gün oruç tutuyor 5 gün normal yiyorsunuz.

Eğer yukarıdaki programlar gözünüze zor gözüktüyse benim programımı da tercih edebilirsiniz. Her gün 16 saat aç kalıyor, 8 saat ise yiyorsunuz. Günlük 2.000 kalori almanız serbest. Gece 8 saat uyuduğunuzdan zaten yemiyorsunuz. Bir öğün atladığınızda kolaylıkla 16 saat aç kalabilirsiniz. Ama unutmayın, su, çay ve kahve serbest.

Benim atladığım öğün kahvaltı. Şimdi hemen “ama en önemli kahvaltı” diyecekleriniz çıkacaktır, biliyorum. Ezberlerle konuşmaya bayılıyoruz ne de olsa. Ama bilim pek öyle düşünmüyor. Şu linkten kahvaltının pek de matah bir öğün olmadığı ile ilgili yeni araştırmalara rastlayabilirsiniz. Bizim toplumumuzda da pek bir abartılan kahvaltı miti yıkılıyor gibi.

Ayrıca hangi öğünü atlayacağınız biraz da kişisel bir mesele. Ben sabahları kahvaltı yapınca daha çok acıktığımı keşfettim mesela zaman içinde. Kahvaltı yapmadığım günler öğlen yemeğimi de daha hafif geçebiliyorum.

Oruç diyetine İngilizce Fast Dieting ya da Intermittent Diet deniyor. Bu konuda internet üzerinde çok sayıda kaynak bulabilirsiniz. Ayrıca youtube üzerinde de çok sayıda video var, bazıları Türkçe üstelik. Şu siteye de bir göz atmak oruç diyetini anlamak için iyi bir başlangıç olabilir belki.

Ama oruç diyetinin tek faydası kilo kaybetmek de değil.

Bu yıl Nobel ödülünü alan Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi aç kalmanın hücre yenilemesini tetiklediğini ve dolayısı ile yaşlanmayı yavaşlattığını ispatladı. Bu araştırma ile ilgili daha detaylı bir okuma için şu linke bir gözatın. Son derece ikna edici veriler var.

Aslında Yoshinori Ohsumi’nin dışında özellikle ABD’de açlığın hücre yenilenmesi üzerindeki etkilerini araştıran çok sayıda bilim adamı var. BBC tarafından hazırlanan ve şu linkten ulaşabileceğiniz bir belgeselde araştırmaların baş döndürücü sonuçlarını izleyebilirsiniz.

Uzun lafın kısası oruç diyeti ile hem kilo verebilir, hem de ömrünüze ömür katabilirsiniz. Oruç sayesinde yemeğe daha az para harcayabileceğiniz için hayatınızı küçültmeniz, boşa çıkan zamanınızı daha keyifli işlere ayırabilmeniz de işin cabası.

Tabii bir doktora sormak da fayda var. Örneğin hamileler ve şeker hastaları için bu diyet kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Bir Cevap Yazın