+905325441237
bora@ozkent.co

Oyun Değiştiren Teknoloji Trendleri (1)

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Eğitim verdiğim pek çok kişinin teknolojik gelişmelere ne kedar uzak olduğunu gördükçe şaşırıyorum. Oysa hangi sektörde olursanız olun, teknoloji olmadan işletmeniz varlığını devam ettiremez. Üstelik bu günlerde, kişisel kariyeniz ve kişisel iş hayatınızın gidişatı da teknolojik gelişmelerle yakından ilişkili. Teknolojik gelişmelerin mesleğinizi değiştirmesi, hatta tamamen yok etmesi mümkün.
Akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlardan, mobil uygulamalar ve bulut (cloud) tabanlı teknolojilere kadar sadece takip etmeniz değil aynı zamanda faydalanmanız da gereken bir teknolojik gelişmeler topluluğu var. Bunları sizler için bazı temel başlıklar altında topladım.
Rekabetçi kalabilmeniz için işletmenizin, çalışmalarınızı şekillendiren en önemli teknoloji trendlerini önceden tahmin etmesi ve işletmenizin içinde ve dışında bunları kendi çıkarınıza kullanmak için yaratıcı yollar geliştirmesi gerekir. Unutmayın ki eğer bir şey yapılabiliyorsa, o zaman yapılacak demektir. Eğer bu teknolojileri kendi rekabet avantajınız için kullanmazsanız, bunu bir başkası yapacaktır.

Önümüzdeki kısa beş yılda oyunun kurallarını değiştirecek teknolojiler, nasıl satış ve pazarlama yaptığımızı, nasıl iletişim kurduğumuzu, nasıl işbirliği yaptığımızı, nasıl eğitim gördüğümüzü (ve tabii ki nasıl eğittiğimizi), nasıl yenilikçi ve yaratıcı olduğumuzu, yani herşeyi değiştirecekler. 

Bu nedenle 2013’e hızla yaklaştığımız bu günlerde “oyun değiştiren teknoloji trendleri” adlı bir yazı dizisini hazırladım derledim sizin için. Daniel Burrus’un “Game-Changing Technology Trends That Will Create Both Disruption and Opportunity on a Global Level” isimli makalesinden bolca yararlandığım bu yazı dizisinde her gün iki temel teknolojik trend ile karşılacaksınız. İyi okumalar, yorumlamalar ve adaptasyonlar dilerim.

Trend-1: Bulut Programlanması ve Gelişmiş Bulut Hizmetleri, organizasyonların yazılım, donanım ve programlama kapasitelerini kökten değiştirdiği için tüm boyutlardaki tüm işletmeler tarafından benimsenecek. 
Tüketiciler olarak biz ilk olarak bulut deneyimini yaşadık (Google, Dropbox ya da Apple iCloud kullandığınız zamanları düşünün). 
Daha sonra, Flextronics, Siemens, Accenture ve başka pek çok şirketin insan kaynakları ve satış yönetimi işlevleri ile ilgili giderleri azaltmak için daha özel bulutlar ve melez bulutları kullandıklarını gördük. Bulut hizmetleri tüm işletmelerin süreçlerinin hızlı bir şekilde dönüşmesine izin verdiği için bu sadece bir başlangıçtı. Önümüzde alınacak uzun bir yol var.


Trend-2: Talep Üzerine Verilen Hizmetler artan bir şekilde yeni hizmetler sunmak isteyen şirketlere öneriliyor olacak.  Donanım Hizmeti (Hardware as a Service – Haas) bazıları tarafından “Bilgi Teknolojileri hizmeti” olarak adlandırılan kavramı yaratmak üzere Yazılım Hizmeti (Software as a Service – SaaS) ile birleşiyor. 

Bu hizmetler, bugünkü durumda güçlü yazılım programlarına ve en son teknolojilere ihtiyaç duyan, geniş bir bilgi teknolojileri ekibi ve zaman tüketen, pahalı geliştirme çalışmaları gerektiren süreçlere sahip işletmelerin giderlerini azaltmalarına yardımcı olacaklar. 

Sonuç olarak, tüm sektörlerdeki bilgi teknoloji birimleri operasyonel yüklerden kurtulacaklar. Bu birimlerin asıl işlevi işletmelerin teknoloji yatırımlarının geri dönüşlerini en yüksek seviyeye çıkarmalarına olanak sağlayacak stratejik dönüşümleri yönetmeye dönüşecek. 

Bir Cevap Yazın