+905325441237
bora@ozkent.co

Parayla Motivasyon Olmaz!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Daha başlığı okuyunca bana sinirlenenler olduğuna adım gibi eminim. Eğer bir çalışansanız şirket sahibinin ve yöneticinizin akıllarına böyle fikirler düşürmemden pek de haz etmemeniz gayet anlaşılabilir:)
Öte yandan motivasyonla ilgili bütün araştırmalar hak ettiğinden daha az para kazanmanın insanları demotive edebildiğini, ancak paranın kendi başına motive edici etkisinin de çok sınırlı olduğunu ortaya koyuyor. 
Hatta yaratıcılık gerektiren işlerde paranın tam ters bir etki yarattığını, parasal ödüllerin yaratıcılığı öldürdüğünü ispatlayan çalışmalar bile var.
Guy Kawasaki de son kitabı “Büyüleme”de insanların parayla olan tuhaf ilişkisine dair birbirinden ilginç deneylerin sonuçlarını paylaşıyor. İnsanların işin içine para girince davranışlarının çok tuhaflaştığını, akçeli konularda ne kadar sevimsizleştiklerini zaten bolca gözlemleme fırsatı bulmuş olduğunuza eminim.  
Buyrun Kawasaki’nin kaleminden insanoğlunun parayla olan tuhaf ilişkisine bir göz atın ve motivasyon konusunda paranın dışında işe yarayan hiçbir şeyin olmadığına dair inançlarınızı yeniden sorgulayın. 

“Minnesota Üniversitesi öğretim üyesi Kathleen D.Voshs, paranın insanların davranışı üzerindeki etkilerini incelemek için bazı deneyler yaptı. İşte uyguladığı üç deneyin kısaca özeti:
  • Araştırmacılar, Monopol oyununu oynamaları için deneklere 4000 Dolar, 200 Dolar ya da 0 Dolar verdiler. Laboratuvardan çıkarken, araştırmacılardan biri kurşun kalem torbasını bilerek yere düşürdü; araştırmacılar, deneklerin yardım etmek için kaç kalem topladıklarını saydılar. En az yardım edenler 4000 Dolar alanlardı, en çok yardım edenler ise hiç para verilmeyenlerdi; 200 Dolar alan denekler ortadaydı.
  • Araştırmacılar, sözcük gruplarıyla tam bir cümle oluşturmaları için fişler verdiler. Fişlerden bazıları parayla ilgiliydi, bazıları ise değildi. Deneyin sonunda deneklerden bir öğrenci fonuna bağış yapmaları istendi. Parayla ilgili olan sözcük gruplarını düzenleyen denekler, parayla ilgili olmayan sözcük gruplarını düzenleyen deneklerden daha az bağışta bulundular.
  • Araştırmacılar, denekleri bir bilgisayarın bulunduğu bir odaya koydular. Bilgisayarda, ya ekran koruyucu yoktu, ya bir balık görüntüsü, ya da para görüntüsü vardı. Araştırmacılar, deneklerden, diğer deneklerle görüşmek için odaya iki sandalye yerleştirmelerini istediler. Para görüntüsünün bulunduğu ekran koruyucuyu görmüş olanlar, boş ekran ya da balık görüntülü ekran korucuyu görmüş olanlara kıyasla sandalyeleri birbirlerinden daha uzak koydular.

Bu çalışmalarda, bir araştırma projesine katılan üniversite öğrencileri yer aldığı için sonuçlar gerçek dünyadaki sonuçların öngörüsü olmayabilir ama öğrencilerin eylemleri, insanların parayla ilişkide olmalarının tavırlarını etkilediğini göstermektedir. Para gibi dışarıdan gelen ödüller mutlaka etkili olan büyüleme unsurları değildir.”
Araştırma sonuçları atalarımızın yine haklı çıktığını gösteriyor sonuçta: “Para nedir ki, elinizin kiri…”

Bir Cevap Yazın