+905325441237
bora@ozkent.co

Radikal İnovasyon İçin Özel Kuvvetlerinizi Kurun

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Screen Shot 2014-01-29 at 23.03.05Darpa, ABD Savunma Bakanlığına’na bağlı olarak çalışan bir ileri araştırma projeleri ajansı. Darpa devlet tarafından fonlanan bir kurum olmasına karşın Dünya’nın en radikal ve önemli inovasyonlara imza atan kuruluşu bana kalırsa.

Darpa’nın buluşları arasında internet, GPS, hayalet teknolojileri, insansız hava araçları ve mikroelektronik sistemler (MEMS) gibi pek çok endüstrinin gelişiminde önemli rol oynayan radikal teknolojiler bulunuyor.

Bırakın bir kamu kuruluşunu, Apple, Google gibi inovasyon yetenekleri ile övünen dev bütçeli, her türlü imkana ve motivasyona sahip özel kuruluşların bile kalkışamayacağı radikallikte projeler bunlar.

Regina E.Dugan ve Kaigham J. Gabriel, Harvard Business Review (HBR) için Darpa’nın radikal inovasyonlar yapmak konusundaki başarısını incelemişler. Ekim 2013’de Türkiye HBR’da yayınlanan makalelerinde Dugan ve Gabriel inovasyon hayalleri ile yanıp tutuşan büyük kurum yöneticileri için Darpa’nın modelinin işleyişini bir makale ile anlatmışlar.

Yazarlara göre büyük kurumlarda riski azaltmak ve mevcut işleri sekteye uğratmamak için yapılan uzlaşmalar, radikal inovasyonların önünü kesiyorlar. Daha önceki çeşitli blog yazılarımda ben de büyük kurumların bu yapısal sorunları üzerinde durmuştum hatırlarsanız. Darpa yukarıdaki sorunu çözmek için “özel kuvvetler” modelini benimsemiş. Özel kuvvetler modelinin temelini şirketin bürokratik ağırlığından kurtarılmış, çok yetenekli insanlardan oluşan ve zorlu projeler üzerinde çalışan takımlar oluşturuyor.

Aşağıda Darpa’nın özel kuvvetler modelini oluşturan 3 temel unsurun açıklamalarını bulabilirsiniz. Belki sizin de şirketiniz için bir radikal inovasyon özel kuvveti kurma zamanı gelmiştir.

İddialı Hedefler: Ajansın projeleri, gerçek hayatta karşılaştığımız sorunları çözüme kavuşturmak ve yeni olanaklar yaratmak amacıyla bilim ve mühendislik dünyasındaki gelişmelerden faydalanmak üzere tasarlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’nda GPS, sorunu çözme kavuşturmaya, hayalet teknolojisiyle yeni olanaklar yaratmaya örnek olarak verilebilir. Sorunlar bilimi devreye sokmadan veya harekete geçirmeden çözülemeyecek kadar zor olmalı. Bir uygulamaya ihtiyaç duyulması odak yaratır ve dahice fikirlere ilham verir.

Geçici Proje Ekipleri: Darpa sanayi ve akademi dünyasından birçok birinci sınıf uzmanı görece kısa süreli projelerde çalışmak üzere bir araya getiriyor.Ekip üyeleri, belirli bir süre için işe alınan, her biri kendi alanında uzman ve istisnai liderlik yeteneklerine sahip teknik yöneticiler tarafından organize ediliyor ve yönetiliyor.

Bu projeler açık uçlu araştırma programları değiller.Yoğunlukları, net odakları ve sınırlı zaman çerçeveleriyle en vasıflı yetenekler için son derece cazip oluyorlar ve mücadelenin  doğası, eşine rastlanmamış işbirliklerine ilham kaynağı oluyor.Diğer bir deyişle projeler, mükemmel insanların mükemmel sorunlarla başa çıkmak için başka mükemmel insanlarla çalışmasını sağlıyor.

Bağımsızlık: Darpa projeleri seçme ve yürütme hakkına sahip. Böyle bir bağımsızlık, hem organizasyonun hızlı hareket etmesine ve cesaret isteyen riskler almasına imkan sağlıyor, hem de en iyi ve en parlak zekalılar arasına katılmaya ikna ediyor.

Kaynak: Harvard Business Review, Ekim 2013

Bir Cevap Yazın