+905325441237
bora@ozkent.co

Rakibinizden 10 Kat Daha Fazla Değer Sunuyor musunuz?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

tentimes-1100x530Son dönemlerde kapitalizm, ekonomi, toplum, eğitim (mesela üniversiteleri tamamen gereksiz bulması) ve tabii ki girişimcilik konularındaki ayrıksı fikirleri ile Amerikan iş dünyasını derinden etkileyen Thiel’in Zero to One adlı kitabı şimdiye kadar okuduğum en derin, düşündürücü ve ufuk açıcı girişimcilik kitaplarından birisi oldu.

Stanford Üniversitesi’nde verdiği girişimcilik derslerine dayandırarak yazdığı kitabında Peter Thiel iş felsefesini özetliyor ve çok başarılı bir girişim kurmanın kurallarını veriyor.

Ben bu kurallardan en kritik gördüğüm bir tanesini sizlerle paylaşmak istedim bu yazımda. Henüz Türkçe’ye çevrilmemiş kitabını okuyamasanız bile, girişiminizi oluştururken bu kuralı temel bir felsefe olarak benimsemeniz şart bana kalırsa.

Kural basit: Rakip çözümlerden en az 10 kat daha fazla değer sunun.

Gerçekten para kazanmak istiyorsanız bir tekele dönüşmenin yollarını aramalısınız. Başkaları ile rekabet halinde olmak karlarınızı hep düşük tutacak, sermaye birikiminize engel olacaktır.

Thiel’e göre 100 Milyar Dolarlık bir pazardan %1’lik bir pay almaya çalışmak ciro olarak büyük bir hedef gibi gözükse de, bu tip bir pazardaki korkunç rekabet karlılığınızı eritecektir.

Thiel girişimcilerine kendilerine rekabetsiz bir tekel yaratabilmeleri için müşterilerine rakiplerden 10 kat daha fazla değer sunmaları gerektiğini söylüyor. Bunun ise yolu girişimcilerin kendilerine özgü teknolojilere ya da iş yapma şekillerine sahip olmaları. Üstelik bu teknolojinin ya da iş yapma şeklinin en yakın rakibinkinden 10 kat daha başarılı olması şart, aksi takdirde müşteriler yerleşik rakipleri terk edip size gelmeyeceklerdir.

Kendisinin kurduğu PayPal’in internetten alışverişi 10 kat kolaylaştırması tekel oluşturan teknolojik girişimciliğe harika bir örnek. Amazon’nun kuruluş aşamasında rakiplerinden 10 kat daha fazla kitap seçeneği sunması ise teknolojik olarak değilse bile tüketiciye sunulan değer açısından büyük bir farklılık Thiel’in girişimcilik felsefesinde.

Bu durumda asıl soru şu: Siz rakiplerinizden 10 kat daha fazla değer sunan bir çözüme sahip misiniz ve eğer değilseniz bu konuda ne yapacaksınız?

Bir Cevap Yazın