+905325441237
bora@ozkent.co

Rolex Üretmekle Fayans Derzlerinin Düzgünlüğü İlişkisi? (3 Dakikalık Okuma)

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Geçen hafta İsviçre’ye gittim. 

Malum, ülkenin zenginliği dillere destan.

Özellikle bankacılık endüstrisi (UBS, Credit Swisse) ile beslenen İsviçre ekonomisi, kimya (Novartis, Roche) ve gıda (Nestle, Milka) gibi alanlarda da dünya devi şirketlere sahip. 

Ama tabii İsviçre deyince çoğumuzun aklına başta Rolex olmak üzere lüks saat markaları geliyor.

2017 yılında 11 Milyar dolar satış yapan İsviçre saat markalarının arasında Rolex’in dışında Patek Philippe, Tudor, Omega, Tag Heuer, Brietling, IWC, Zenith, Breguet ve daha niceleri var.

Bu prestijli markaların saatleri elle üretiliyorlar, dakiklikleri ve dayanıklılıları ile ünlüler.

Her bir saatin üretimi muazzam detaycı ve özenli bir işçilik gerektiriyor. Ayrıca mesela Rolex’te kullanılan özel çelik gibi kimya ve fizik biliminin uçlarında icatlara da ihtiyaç duyuluyor. Aşağıdaki video Rolex üretiminin nasıl bir özenle ve nasıl incelikli bir işçilikle gerçekleştiğini gösteriyor.

Bütün bunların sayesinde  örneğin bir Rolex’i kolunuzdan çıkarmadığınız sürece yıllarca hiç bozulmuyor, asla değerinden kaybetmiyor ve hatta eğer doğru modeli seçmişseniz yıllar geçtikçe maddi değer de kazanıyor. 

İsviçre ziyaretim sırasında lüks saat üretimindeki olağanüstü detaycılığın, ülkedeki tüm işlerde de uygulandığını gözlemledim.

Singapur, Japonya ve Almanya gibi muazzam planlama ve özenli işçilik ülkelerini görmüş birisi olarak söyleyebilirim ki İsviçre bu konularda çok daha ileride bir yapıda.

Cenevre’de misafir olduğum bir arkadaşım, evlerini tadil ederken banyolarında kullandıkları yer fayansları arasındaki derz genişliğinin devlet tarafından kontrol edildiğini anlattığında, adamların tüm ülkeyi bir Rolex gibi gördüklerini anladım örneğin.

Eğer derz genişliği doğru ölçüde olmazsa zaman içinde banyonun tabanından alt kata su sızdırması ihtimali yükseliyormuş. Bu nedenle devlet bu konuda kanun çıkarmış.

Ama mesele sadece kanun çıkarmak da değil. Devlet kanunun uygulanması konusunda da çok kararlı.

Eğer banyo tabanınızdaki fayansların derz arası genişliği kanunlara uygun değilse, hem fayansı döşeyen ustaya hem de ev sahibine çok yüksek cezalar kesilebiliyormuş.

Arkadaşım bu tür cezalara dair çok örnek anlattı. Mesela bir komşuları çöpleri türlerine göre doğru şekilde ayrıştırmadığı için 8.000 İsviçre Frangı (40.000TL civarı) ceza yemiş ve kuzu kuzu ödemiş. İnanılmaz değil mi?

Ben detaycıları oldum olası severim.

Olağanüstü ürün tasarımlarının, sanat yapıtlarının, mimarlık şaheserlerinin ve müşteri deneyimlerinin hep detaycı, obsesif ve mükemmelliyetçi insanların eserleri olduğuna inanıyorum. 

Ve galiba çok başarılı bir ülke olmak için de detaycılığı özendirmek, hatta mecburi hale getirmek gerekiyor.

Ne dersiniz? 

2 cevap

  1. Detaycılık gerekli ama ne zaman nerede. Mesela daha işlevini doğru dürüst yerine getiremeyen bir sistemde kenar malzemesi detayı her zaman can sıkıcıdır. Şekilcilikte detaycılığın had safhasında olan ülkemizde sistemcilikte detay gerekiyor. Bana bu yüzden detaylar önemli diyen insanlar hep obsesif karakterli gereksiz şeylere kafayı takan insanlar olarak görünmüştür. Detaylar çok önemlidir ama ayrıca detayları nasıl yapacağını da aktarmak çok önemlidir mesela isviçrede o derzleri her önüne gelen yapamaz mutlaka o detayların nasıl yapılacağının eğitimi verilmiş daha önceki aşamaları da bilen insanlar ( usta demiyorum artık ) vardır. Yani iş derzle bitmiyor altındaki yalıtım malzemesini doğru dürüst yapmadıktan sonra derze takıp duran insanları gördüğüm için ne yazıkki böyle bir yorum yazmak ihtiyacı hissettim. Halbuki yazınızın ana konusunu pek ala beğenmiş ve aynı şekilde düşünmekteydim ama beni sinir eden detayları burada bahsetmeden geçemedim. Sistemcilik çok önemli detaycılıktan çok daha önemli. komple sistemin parçaları o saatlerin tamamının işlediği sistem anlayışı yaklaşımı çok önemli. Ülke rolex gibi demişsiniz ya çok haklısınız. Ülkenin tamamında işleyen ana bir sistem var detaylardan öte ve önce bu sisteme dikkat çekmeli. Gizli gizemli görünür olmayan ama yaşayanların eğer o sistemin işleyişinde küçük bir aksaklık gösterilirse saatin doğru zamanı göstermediğinde detaylarının önemsizleşmesi ve saatin çöpten farkı olmaması gibi ülkenin de çöp ülkeye döneceğini bilmeleri sayesinde yaşayan bir sistem var. Sistem bozulursa ne olur. Devlette rutinin dışına çıkar denirse ne olur. ülkemizde görüyoruz. Görmez olaydım ama sistem düşüncesiyle baktığım için görüyorum ve kahroluyorum ne yazıkki. Asıl mesele sistemin başına geçmiş ve sistemi düzeltecem diye sistemsizliği kural haline getirenleri görüyorum en çok kahreden bu beni.

    • boraozkent dedi ki:

      Şekilcilik ile detaycılığı ve sistemsel düşünmeyi birbirine karıştırmamak lazım. Çok haklısınız. Sanırım aynı şeyi düşünüyoruz da ifade şeklimiz farklı olmuş. Rolex gibi olmak söylediklerimizin hepsini kapsıyor sanırım. Sevgiler. Bora.

Bir Cevap Yazın