+905325441237
bora@ozkent.co

Şahane İnovasyon: Kısa Hikaye Otomatı

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)


İstanbul gibi bir trafik cehenneminde insanların yolculukları esnasında daha keyifli, yararlı ve verimli vakit geçirmelerini sağlayacak inovasyonlar lazım. Fransız yolcuların kullanımına açılan “Kısa Hikayeler Otomatı” tam da böyle bir fikir olabilir.

Fikrin sahibi Short Edition isimli bir site. Short Edition yazarlarla okurları internet üzerinden buluşturan bir ortam. 5.000 yazarın 170.000 abone okuyucu ile buluştuğu ve 50.000’e yakın kısa hikayeden oluşan dev bir arşive sahip olan Short Edition, bu dev kütüphaneyi otomatlar sayesinde toplu taşımadan yararlanan Paris’lilerin kullanımına sunuyor.

Otomat size sadece kaç dakikalık bir okuma parçası istediğinizi soruyor. 1, 3 ya da 5 dakikada okunabilecek metinler seçiyorsunuz. Sonra otomat tıpkı kasa fişlerine benzer ince kağıtlar üzerinde yazıyı size veriyor. Böylece eski usul, kağıttan okuma duygusunu da hissedebiliyorsunuz.

Nasıl bir yazı ile karşılaşacağınız ise tamamen şansa kalmış. Bir çocuk hikayesi, uzun bir romandan bir kesim ve hatta güncel ve ilginç bir haber bile olabilir size verilen metin. Sanırım buradaki amaç da sürpriz faktöründen yararlanarak sıkıcı gününüze biraz renk katmak.

Okuduğunuz metni metroda bırakırsanız başkalarına da okuma şansını verebiliyorsunuz. İnsanların edebiyat ve sanatla buluşmalarını sağlamak ve hoşça vakit geçirmelerini sağlamak için ne harika bir fikir, öyle değil mi?

Sizce Türkiye’de tutar mıydı?

Görüşlerinizi bekliyorum.

2 cevap

  1. emine ekici dedi ki:

    aslında otomata metin isteyen kişinin kısaca bilgilerini ve ilgilendiği konuları girebileceği birkaç hızlı giriş imkanı sağlasaydı daha iyi olabilirdi. 40 yaşında birine 5 yaş hikayesi gelmemesi için siye düşündüm okuduğumda. Birde her ne kadar kitap gibi okuma hissi desekde fiş şeklinde bir kağıt aynı etkiyi yaratmayacaktır ve kağıtlar çöp haline dönüşebilecektir. Onun yerine seçimi belki yine öyle yaptırmalı ama istediği metil cebine ipad’ine ulaşmalı ve oradan okumalı isterse paylaşmalı.

  2. İlmi Yavuz dedi ki:

    İstanbul’da bir dönem kitap olarak uygulandığını biliyorum ama başarısı konusunda bir fikrim yok. Türkiye’de olsa tutar diye düşünüyorum. Toplu taşımı yoğun kullanan biri olarak yolculuk sırasında okuyan insan sayısının arttığını görüyorum. Hatta bazen telefondan okuma yapanlara bile rastlıyorum. Hele böyle kısa okumaların insanların dikkatini çekeceğini düşünüyorum..

Bir Cevap Yazın