+905325441237
bora@ozkent.co

Samsung’u Samsung Yapan Adam

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Çok yakın yıllara kadar kimse Samsung markasını pek ciddiye almazdı çünkü ürünleri hem çirkin, hem de güvenilmezdi.

Ama önce televizyon pazarında Sony’nin canına okuyan Samsung, daha sonra da Apple’i akıllı telefon pazarındaki sarsılmaz görülen liderliğinden indirdi. Apple’in sarsılmaz bir savunucusu ve her türlü ürünün sıkı müşterisi olan bendeniz bile S4 ve Note 2’yi görünce hafif flörtöz davranmadım değil hani!

Samsung’un bu müthiş atağının arkasında adam yukarıdaki resimde gördüğünüz Dong-hoon Chang.

Samsung’un tasarım stratejisinden sorumlu olan Chang, yeni dönemde tasarım stratejisinin, bir kurumun en önemli stratejisi olduğunu herhalde rahmetli rakibi Steve Jobs’tan öğrenmiştir.

Kendisinden önce çirkin ve berbat müşteri deneyimleri ile ünlü ürünlere sahip Samsung’u harika, arzulanan, şık ve eğlenceli ürün ve müşteri deneyimi tasarımları ile tanıştıran Chang, cep telefonu ile tabletin birleşimi olan “phablet” Note 2 gibi büyük etki yapan fikirlerin de mimarı.

Kendime pay çıkarayım biraz da:) Dong-hoon Chang inovasyon ve girişimcilik eğitimlerimde savunduğum”gerçekler sokaktadır, ofislerinizden çıkın!” düşüncesinin çok sıkı bir uygulayıcısı.

Örneğin SIII’ün tasarımı sırasında yeni fikirler bulmak ve müşteri iç görüleri elde etmek isteyen Chang bütün tasarım ekibini bir dünya turuna çıkarmış. Afrika’da balon yolculuklarından,  Singapur’un ünlü Skypark’ına kadar dünyanın ilginç pek çok noktasını kapsayan bu seyahat ilham almak ve yeni müşteri ihtiyaçlarını keşfetmek için önemli fırsatları sunmuş.

SIII’ün çakıl taşına benzeyen oval şekli, parıltılı ekran renkleri ve ekranlarındaki su dalgalanması etkisi hep bu seyahat sırasında alınan ilhamlardan ortaya çıkmış. Dong-hoon Chang “Bu seyahatler yeni bir tasarım paradigması geliştirmemize yardımcı oldu” diyor.

Ben de son sözü söyleyeyim: Gerçekler sokakta ve tasarım stratejisi her kurumun en önemli stratejisi olmalı.

Yararlanılan Kaynak: Fast Company Haziran Sayısı.

Bir Cevap Yazın