+905325441237
bora@ozkent.co

Sanat Yoksa İnovasyon da Yok

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

 

Geçen hafta İstanbul’da şahane bir fuar vardı: Contemporary Istanbul

Güncel sanatın harika eserlerinin görüceye çıktığı büyük bir keyifle gezdim. Bütçeme uygun pek bir şey bulamadım ama gözlerim ve zihnim gördüğüm harika şeyler nedeniyle bayram etti. Bir yandan da iş hayatının sanattan ne kadar uzak kaldığını düşünmeden edemedim.

Kabul etmek gerek, sanatla ilgilenmek iş adamlarının ezici çoğunluğunun ajandasında hiç yer almıyor.

Oldukça azınlıkta kalan bir iş insanı kümesi sanatı bir sosyal sorumluluk faaliyeti olarak destekliyor belki. Sanatı bir diğer yatırım alanı olarak gören kolleksiyoner iş adamlarına da nispeten sık rastlıyoruz.

Ama sanatı hayatının önemli bir parçası olarak gören iş insanlarının sayısı ihmal edilecek kadar az. Hele hele sanattan ve sanatçılardan öğrendiklerini iş hayatına yansıtan, sanatçıların düşünce biçimi ile işe bakış açısını entegre eden “sanatçı ruhlu iş adamı” diye adlandırılabilecek birilerini bulmak tam anlamıyla imkansız.

Oysa bugün iş hayatında başarılı olmanın en önemli unsurlarından birisi inovasyon. İnovasyonun yaratıcılıkla, yaratıcılığın sanatla ilişkisi bu kadar açıkken, iş insanlarının sanata böyle uzaktan bakması aslında şaşırtıcı.

Tıpkı sanatta olduğu gibi inovasyon da dünyaya farklı gözlerle bakmayı, mevcut durumu kabullenmemeyi, eleştirelliği, deneyselliği, insanları derinden anlamayı, belirsizliklerle başa çıkmayı ve daha iyiyi yaratmak konusunda tutkuyu içeriyor. Belki de yaygın inovasyon başarısızlıklarının arkasındaki temel nedenlerden birisi de iş hayatının sanattan kopukluğudur.

Son dönemlerde sanatla iş hayatının ilişkisine uyananlar da yok değil aslında. Mesela Rhode Island School of Design (Ünlü bir tasarım okulu) rektörü John Maeda sanatçıların iş hayatında rollerinin gittikçe artacağını öngörüyor ve yönettiği okuldan mezun olan Joe Gebbia and Brian Chesky’nin AirBnb’yi kurmasını örnek olarak gösteriyor.

İntel Direktörü William James Adams Jr

İntel Direktörü William James Adams Jr

Sanatçıların iş hayatına katılımı ile ilgili başka ilginç örnekler de var. Mesela Intel yaratıcı inovasyondan sorumlu direktör olarak ünlü pop müzik grubu Black Eyed Peas’dan will.i.am olarak tanınan William James Adams Jr’ı atadı.

Polaroid ise aynı pozisyon için Lady Gaga’yı uygun görmüş. Bu dev teknoloji firmalarının yaratıcılık için kurtuluşu sanatçılarda aramasını siz de ilginç görmüyor musunuz?

Kurumunuzda inovasyonu geliştirmek için sanatı nasıl kullanacağınız sizin bileceğiniz iş. İsterseniz bir daha ki strateji çalıştayınızı zenginleştirmek bir kaç sanatçıyı davet edin, onların bakış açılarından yararlanmaya çalışın. (Denedim kesinlikle işe yarıyor).

Yöneticilerinize sanat dersleri aldırmak , onlarla sanat gösterilerine, sergiler gitmek ve deneyimledikleri eserlerle ürünleriniz arasındaki bağlantıları kurmaya çalışmak da işe yarayabilir. Ve tabii inovasyon konusunda gerçekten iddialı iseniz yönetici kadrolarınıza, yönetim kurullarınıza sanatçıları katabilirsiniz de.

Yönteminiz ne olursa olsun, sanatı işletmenize ve yönetim anlayışınıza yaklaştırın. Çok faydasını göreceksiniz ve inovasyon yetenekleriniz kesinlikle tırmanacak.

 

Bir cevap

Bir Cevap Yazın