+905325441237
bora@ozkent.co

Savulun, Z Kuşağı Geliyor!..

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Benim yaşımdaki yöneticiler için Y kuşağı ile başa çıkmak zaten yıpratıcı bir süreç iken şimdi de başımıza Z neslinin zıpkın gibi gençleri çoraplar örmeye başlıyor.

1995 ve sonrasında doğan bu gençler artık 20’li yaşlara geldiler ve iş yerlerimizin kapılarını zorluyorlar. Geçenlerde denk geldiğim bir makalede onların başlıca özelliklerini aşağıdaki gibi sıralıyordu. Bu özelliklerin Türk Z kuşağını tam olarak temsil etttiğine emin olmasam da bazı ortak noktaları gözlemleyebiliyorum.

Okuyun, hazırlanın, korkmayın, titreyin:)

  • Kendilerine güvenen, kendi işlerini kurabileceklerine inanan bir nesille karşı karşıyayız. Z kuşağının %42’si kendi işlerini kurmayı planlıyor, %76’sı ise hobilerini işleri haline getirmeye çalışıyorlar. Üniversite derslerimdeki gözlemlerime göre özellikle de en başarılıları mutlaka girişimci olmak istiyorlar.İnsan kaynağı yöneticilerine sabırlar diliyorum.
  • Z kuşağı da para kazanmak istiyor elbette. Ama bunun için ödemeye razı oldukları bedel farklı. Örneğin Fransa’da yapılan bir araştırmada Z kuşağı üyelerinin %25’i en eğlenceli, %21’i ise en yaratıcı firmada çalışmak için paradan fedakarlık edebileceklerini söylemişler. Kaç Türk şirketi bu kriterlere uyuyor sizce?
  • Z kuşağının %72’si üniversitede alacakları dersleri kendileri tasarlamak, pratik beceriler kazanmak ve öğrendiklerini bolca uygulamak istiyorlar. Onlara bir şey anlatmak ne mümkün, illa ki kendileri deneyerek öğrenecekler. Benim gibi klasik eğitimcilerin sonu da pek hayırlı gözükmüyor. Ve tabii talimatlar yağdırmaya alışkın klasik yöneticilerin de.
  • Aynı anda her yer olup, her şeyi birden yapmak, her konudan haberdar olmak Z kuşağı gençleri. Onları uzun bir süre tek bir konuya odaklamak zor. İş yerlerinde sosyal medya yasaklamaya filan çalışan dinazor yöneticiler, silkinin ve kendinize gelin, Z kuşağı size küser sonra, ona göre.

Keşke Türk Z kuşağı hakkında bir araştırma yapılsa da başımıza ne çoraplar örülecek bilebilsek.

Bir cevap

  1. Sevda K dedi ki:

    Bu sıralanan maddelere aynen katılıyorum. Çevremdeki 12 yaş civarındaki çocuklarda aynı durumu görüyorum. Kesinlikle hobilerinden ödün vermiyorlar, hobilerini işe çevirmek istiyorlar. Öyle bizler gibi doktor, mühendis olmak istemiyorlar. Dans eden dansçı, basketbola aşık olan basketbolcu, tenis oynayan tenisçi, hatta bilgisayar oyunlarından vazgeçemeyen oyun tasarımcısı olmak istiyor. Kesinlikle yönetilmekten hoşlanmıyorlar. Kendi bildiklerini yine kendi bildikleri yöntemle yapmayı tercih ediyorlar. Eğlence ve motive edici konulardan vazgeçmiyorlar. Ulaşamayacakları bir şeyin olduğunu, olabilceğini akıllarına bile getirmiyorlar. Yeter ki istesinler. İnternette saatler geçiriyorlar, ama öyle klasik oyun başında değil. Oyunlara bile bir katkıları oluyor. Oyun oynarken videolarını çekip yayınlıyorlar, kilit noktaları gösteriyorlar. Müzik konusunda ışık hızında yaşıyorlar.Yeni bir şarkıdan, videodan ilk yayınlandığı günden itibaren haberdar oluyorlar, hayranı oluyorlar, hatta eleştiriyorlar, şöyle olsa daha iyi olurdu diye. Gerçekten gümbür gümbür geliyorlar…
    Umudumuz oldular…

Bir Cevap Yazın