+905325441237
bora@ozkent.co

Sıkıcı İşlerde Daha Çok Para Kazanırsınız!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

money makes you happy

İş hayatı ile ilgili en önemli çıkarımlarımdan birisi kendiliğinden zevkli olan işlere genellikle çok az para ödendiğidir. Eğer herkesin çok yapmak istediği kendiliğinden zevkli bir işi yapacaksanız az para kazanmaya razı olmalısınız.

Kendiliğinden çok zevkli olan fotoğrafçılık, şairlik, yazarlık, felsefecilik, öğretmenlik gibi işleri yapan ya da hentbol gibi popüler olmayan bir spor dalında mücadele eden kişilerin genellikle az para kazandığını bilirsiniz nitekim.

Sanırım bu meslekler kendiliğinden çok zevkli olduklarından düşük paraya razı ama yürekten çalışan gönüllüler bulmakta zorlanmıyorlar. İşin kendisi ödüllendirici olunca para, statü gibi dışsal faktörlerin önemi azalıyor besbelli ki.

Öte yandan örneğin muhasebecilik ya da vergi danışmanlığı gibi kendiliğinden zevkli olmayan bir işi siz çok severek ve başkalarından biraz daha iyi yapıyorsanız büyük para kazanma ihtimaliniz gayet yüksek.

Kariyerime başladığım Arthur Andersen’de bir yıl denetim departmanında çalışmış ve bir insanın muhasebeyi sevmesi için hakikaten hayatta önemli sıkıntıları olması gerektiğine yürekten inanmıştım.

O nedenle birinci yılın sonunda çok daha zevkli bulduğum ve kendiliğinden tatmin edici özellikleri olan danışmanlık bölümüne can havliyle transfer olmuştum.

Bugün kazancımdan memnunum ama Arthur Andersen’deki dönem arkadaşlarımdan muhasebe ve vergi danışmanlığı gibi süper sıkıcı işlerde çalışmaya devam eden ve bir kısmı da bu alanlarda kendi şirketlerini kuran insanların çoğundan az para kazanıyorum.

Zevk alması oldukça zor avukatlık, bankacılık, finans danışmanlığı gibi alanlarda çalışan insanların kariyerlerini çok daha zevkli işlerde çalışan insanlardan daha fazla para kazanarak tamamlama ihtimalleri oldukça yüksektir anlayacağınız.

Herkesin hayattaki öncelikleri farklı elbette. Beni öldürseler muhasebeci olmazdım mesela. Üstelik kendiliğinden zevkli yazarlık gibi bir işte olağanüstü başarılı olup çok para kazanmanız da mümkün. Ama bu oldukça düşük bir olasılık gibi gözüküyor çoğu insan için.

Öte yandan eğer herkesin sıkıcı bulacağı bir işi ortalamanın biraz üzerinde iyi yapıyorsanız çok düzgün para kazanabilirsiniz. Eğer çok sıkıcı bir işi seviyorsanız bundan utanacak hiç bir şey yok, hatta bu belki de bir avantaj.

Ne dersiniz?

2 cevap

  1. Bk dedi ki:

    Kendiliginden cok sikici ya da kendiliginden cok zevkli ayriminiz neye dayaniyor acaba? Sizin sikici bulduklariniz ya da toplumun genelinin sikici buldugunu dusundugunuz meslekleri kendiliginden sikici olarak mi nitelendiriyorsunuz. Eger boyleyse, korkarim bu yaziniz sizinle ayni subjektif sikicilik anlayisina sahip olmayanlar icin bir hayli anlamsiz.

Bir Cevap Yazın