+905325441237
bora@ozkent.co

Şirketinizde Kararlar HIPPO Esaslıysa Yandınız (1 Dakikalık Okuma)

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

2006 yılında Intuit ve Microsoft’ta çalışmakta olan veri analizi uzmanları Avinash Kaushik ve Ronny Kohavi bir çok şirketteki hakim karar verme şeklini HIPPO kısaltmasıyla özetlemişler.

“Highest paid person’s opinion”, yani “en yüksek ücreti alan kişinin fikri” kelimelerinin kısaltması olan HIPPO, sanırım ülkemizde çoğu şirketin değil, neredeyse tüm şirketlerin karar alma mekanizmalarını tanımlayabilecek bir sıfat.

Yaratıcılılığın ve inovasyonun bugünkü kadar kritik meseleler olmadığı günlerde HIPPO’nun oldukça geçerli bir karar mekanizması olduğuna şüphem yok.

Her şeyin belirli olduğu ve belli bir düzen içinde yürüdüğü ortamlarda en tepedeki insanın tüm kararları alması gayet mantıklı ne de olsa.

Lakin HIPPO inovasyona tamamen ters.

Çünkü inovasyonda belirsizlikler çok fazla ve bu belirsizlikler konusunda kendisi de bilgisiz olan bir üst yöneticinin kannatlerine güvenmek hiç de akıllıca değil. 

Özellikle radikal inovasyonlarda şirketin mevcut iş modelinin tamamen dışında bir girişim söz konusu olduğundan, mevcut iş modelin uzmanı en üst seviye yöneticisine güvenmek büyük hata.

Çünkü o da olan bitenden neredeyse tamamen bihaber.

Eğer sizin şirketinizin karar alma mekanizmasını da HIPPO ile tanımlıyorsanız başınız inovasyon konusunda fena halde dertte demektir.

Ne dersiniz?

 

Bir Cevap Yazın