+905325441237
bora@ozkent.co

Siz de Umutsuz Bir Ofis İnsanı mısınız?

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Ofis insanlarının büyük bir kısmı işiyle ilgili bir şeylerden yakınıyor, daha başka türlü bir hayatın hayallerini kuruyor.

Tarıma girmekten, kafe açmaya, bir internet iş fikri bulup yırtmaktan, kendini hayır işlerine vermeye uzanan o kadar çeşitli hayaller dinliyorum her gün.

Özellikle kadın profesyoneller arasında eve dönmeyi, tekrar evinin kadını olmayı düşünenlerin sayısı hiç de az değil.

Mutlu olmak için daha gencecik yaşlarından itibaren emekliliğini bekleyenlere ne demeli peki? İnanılmaz çok sayıda profesyonelin mutluluğu hep ileriye, artık çalışmayacağı günlere ya piyangodan para çıkması gibi mucizevi kurtuluş reçetelerine bırakması üzerinde durmaya değer konu.

Bütün bu sıkıntılı hallerden girişimci olarak kurtulacağınızın garantisini veremem tabii. Ama yine etrafıma baktığımda kendi işini yapanların daha mutlu olduğunu gözlemliyorum. Zaten yapılan pek çok araştırma da, kendi işini yapan insanların daha çok çalışsalar ve daha büyük riskler taşısalar bile, genellikle hayata daha ümit dolu baktıklarını ve kendileri ile gurur duyduklarını gösteriyor.

Önümüzde uzun bir bayram tatili var. Belki de bu uzun süreyi iş hayatınızı bir gözden geçirmek ve girişimciliğe atılmak konusuna kafa yormak için kullanabilirsiniz. Bunun için size bazı sorular hazırladım.

Test: Siz de Umutsuz Ofis İnsanı mısınız?
 1. Uzun zamandır kurumsal hayattan bıkmış durumdasınız. Kendinize yeni çıkış yolları arıyor, başka türlü işlerin hayalini kuruyor ama ne yapmak istediğinizi tam olarak da tanımlayamıyorsunuz.
 2. Sizi öldürmeyen ama zengin de etmeyen miktarda para kazanıyorsunuz. Bir ev taksitine girmiş durumdasınız, çocuklarının özel okul masrafları sizi endişelendiriyor. Bütün bunlar daha uzun yıllar çalışmanızı zorunlu hale getiriyor.
 3. İşinizden, yöneticinizden, ofisinizden, bitmeyen toplantılardan, samimiyetsiz şirket politikalarından size fenalıklar geliyor, afakanlar basıyor. Kurumlarda kariyer yapmanın çetrefilli ve riyakar yol haritasına isyan ediyorsunuz.
 4. Her pazar gecesi hafta sonu tatilinizin son demlerinin tadını çıkartacağınıza ertesi gün başlayacak iş haftasının sıkıntısı ile kendinizi yiyip bitiriyorsunuz.
 5. Yıllık izinlerde nereye gidiyorsanız aklınız orada kalıyor, kış ayları boyunca güneye yerleşmenin hayalleri çenenizi yoruyor. Hayatım böyle geçmemeli diyorsunuz. Ama hayatınız tam da böyle geçmeye devam ediyor.
 6. Sık sık “ne olacaksanız o olamadığınızı” düşünmeden edemiyor, potansiyelinizi gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsunuz.
 7. Sık sık hayatınız boyunca başkalarının “ne olmanız gerektiği” konusunda yargılarını sıkıca ve biraz da korkakça takip ettiğinizi düşünüyorsunuz. Lakin satacak Ferrari’niz de olmadığından kendinize güvenip radikal değişimleri başlatamıyorsunuz.
 8. Bir kaç kez iş yerinizi değiştirdiğiniz. Bu değişikliler sizi bir süre canlandırdı ama sonra yeni şirketinizin de bir öncekinden pek farklı olmadığını anladınız.
 9. Kendi işinizi yapan bir arkadaşınız var. Ya kazandığı parayı, ya başına buyrukluğunu, ya sevdiği işi yapmasını ya özgürlüğünü ya da hepsini birden kıskanıyorsunuz.
 10. Mutlu olmak için emekliliğinizi bekliyorsunuz. Bir gün işe gitmekten kurtulacaksınız ve işte o gün mutlu olacaksınız.

Test sonuçlarının değerlendirmek son derece basit değerli okurlarım.

Eğer yukarıdaki maddelerin çoğuna evet yanıtını vermişseniz siz tam anlamıyla bir umutsuz ofis insanısınız. İş hayatınızı değiştirmelisiniz. Kesinlikle değiştirmelisiniz.

Ne de olsa iş hayatı aklınızın, kalbinizin, zamanınızın ve enerjinizin büyük bir kısmını kaplıyor, tüketiyor. Onda yaşadığınız umutsuzluk, özel hayatınıza da mutlaka yansıyordur. Sizin artık girişimci olma zamanınız gelmiş. En azından bir kez denemeniz lazım.

Eğer yukarıdaki soruların tamamına “Hiç alakası yok, keyfim yerinde benim!” diyerek hayır yanıtını vermişseniz size söyleyebileceğim tek bir şey var: Çok şanslısınız.

Çok güzel bir hayatınız var. Hemen kurşun döktürün, nazarlara karşı önlemlerinizi alın. Şanslı azınlıktansınız. Hayallerinizdeki işi yapıyorsunuz ve başkalarının hayallerindeki hayatı yaşıyorsunuz. Kesinlikle girişimciliği aklınızdan bile geçirmemelisiniz.

Bir cevap

 1. […] uygulamalara da ayırması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdir de çalışanları Umutsuz Ofis İnsanları olmaktan kalıcı olarak kurtarmanız mümkün […]

Bir Cevap Yazın