+905325441237
bora@ozkent.co

Soru: Bir Sonraki Teknolojik Devrim Sizce Ne Olacak?

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Soru: Bir Sonraki Teknolojik Devrim Sizce Ne Olacak?Teknoloji şirketlerine yatırım yapan insanların yakından tanıdığı bir kavram var: S Eğrisi (S Curve).

S Eğrisi, yeni bir teknolojinin yavaş yavaş ortaya çıkmasını, zamanla büyük girişimleri yaratan bir platforma dönüşmesini ve nihayetinde etkisinin sönümlenmesini görselleştiren bir araç.

Resimde milyarlarca dolar değerinde yeni işin ortaya çıkmasını ve en azından bir o kadarının da yıkılmasını sağlayan PC ve Mobil İnternet teknolojilerinin S Eğrileri var.

PC devrimi tamamlanalı çok oldu ve artık değiştirici bir etkisi yok. Sakın PC’ye dayalı bir iş kurmayın yani:)

Mobil internette ise henüz bir miktar daha gidilecek yol olmakla birlikte, hem ulaşılan yüksek penetrasyon, hem de üzerinde yapılabilecek inovasyonlar itibarı ile etkisinin zayıflamaya başladığı kesin.

Şimdi herkes için mühim olan bir sonraki S Curve’i tahmin etmek. 

Burada yapacağınız doğru tahmin şirketinizi, kariyerinizi, yatırımlarınızı ve hatta çocuğunuzla ilgili eğitim tercihlerinizi bile kökten etkileyecek önemde. 

Çünkü yeni S Eğrisi kimlerin zenginleşip güçleneceğini, kimlerin ise fakirleşip güç kaybedeceğini ortaya koyacak.

Sizin tahmininiz ne?

Yapay zeka, blockchain, pil, otonom araçlar, AR, VR, MR ?

Veya başka ?

Bekliyorum tahminlerinizi.

Bir cevap

  1. Ulaş Erdoğmuş dedi ki:

    Pil teknolojisinde yaşanacak gelişmeler, elektronik araçlar başta olmak üzere otonom araç teknolojisine de katkı yapacak diye düşünüyorum. Pil süreleri ve maliyetlerin ucuzlaması farklı enerji kaynağı kullanımlarını da beraberinde getirebilir. Ben bu değişimin pil ile olacağını bekliyorum.

Bir Cevap Yazın