+905325441237
bora@ozkent.co

Sosyal Medya Öncüsü Olun. Herkesi Şaşırtın.

(Okuma Süresi: 2 Dakika)
“Örnekler dünyayı doktrinlerden daha hızlı hareket ettirirler”
Henry Miller


Daha önceki iki yazımda sosyal medya kullanımını serbest bırakmanızın ne kadar önemli olduğunu anlatmıştım.

Evet, çalışanları sosyal medya kullanımında serbest bırakmanız şart. Ama yeterli değil.


Daha fazlasını yapmalısınız.

Çok daha fazlasını.

Radikal olmalısınız.

Öncü olmalısınız.

Örnek olmalısınız.


Sınırları zorlamalısınız.

Sosyal medya konusunda şirketin en öncü, en yenilikçi, en radikal birimi sizin biriminiz olmalı  olmalı. En ilerici uygulamalar sizden çıkmalı ve diğer fonksiyonlara örnek olmalı.

Ve siz de şahsen, bizzat, bireysel olarak sosyal medyada çok güçlü bir şekilde var olmalısınız. Çok sayda takipçinizle sürekli olarak etkileşim kurmalısınız.

Peki ama nasıl diyorsanız, işte size bir kaç basit öneri.

Tabii çalıştığınız departmana ve pozisyonunuza göre sosyal medyayı nasıl kullanacağınız farklılık gösterebilir. 


Diyelim ki insan kaynakları yöneticisiniz.

İnsan kaynakları uygulamalarında çalışanlarınızın soru ve yorumlarını sosyal medya üzerinden toplamalı ve hızla yanıtlamalısınız. Sosyal medya sayesinde 7/24 departmanınızı erişilebilir hale getirmeli, hizmet kaliteniz ile şirket çalışanlarının hayranlığının sağlamalısınız.

Eğitim ve kişisel gelişim süreçlerinde sosyal medyanın nimetlerinden yararlanmalı, eğitimlerin şirketin iç yayılımında ve öğretilen konuların sürekli olarak gündemde tutulmasında sosyal medya araçlarının yaratıcı şekilde kullanmalısınız.

Örneğin eğitim katılımcılarının eğitimi Facebook üzerinden like ettiği, eğitimde öğrendikleri üzerine yorumlar yaptığı ve eğitim materyallerini paylaştığı bir sosyal medya kullanımı nasıl olurdu sizce?

Hemen her şirketin temel sorunları arasında yer alan “departmanlar arası iletişim sorunları”nın üzerinden sosyal medya platformlarında yararlanarak kurtulabilirsiniz. Mesela departmanların kendi twitter hesaplarını açmalarını ve departmanlarında olan bitenleri yazmalarını teşvik ederek pekala şirketinizin klasik iletişimsizlik sorunlarının üstünden gelmesini mümkün kılabilirsiniz.

Şirketinizin neden çalışılmaya değer bir şirket olduğunu sosyal medya paylaşımları ile yayabilir, meraklı adayların kurumunuz hakkında gerçek ve tam zamanlı bilgiye erişimini sağlayabilirsiniz. Ayrıca şirketin tüm çalışanlarının sosyal medya üzerinde adaylarla iletişime girmesini ve onlarla samimi bir iletişim kurmasını da mümkün kılabilirsiniz.

Şirket çalışanlarının sosyal medya profilleriniz izleyerek onlarla anlamlı temaslar yaratmanın yeni yollarını da bulabilirsiniz. Mesela bir çalışanınızın fotoğraf çekmeyi ve paylaşmayı çok sevdiğini farkederseniz, onun resimlerinden oluşan bir şirket içi galeri kurmayı neden önermeyesiniz ki? 


Ya da tatili güzelliklerini durmadan twitleyen bir çalışanınıza kaldığı otelle anlaşıp sürpriz bir içki ikram ediverseniz.
Benden söylemesi: Eğer 21.Yüzyıl’ın koşullarına uygun, çalışanları tarafından hayranlık duyulan, onlarla derin ilişkiler kuran bir yönetici olmak istiyorsanız yeni mücadele alanınız sosyal medya.

Artık gerisi de size kalmış.

Bir Cevap Yazın