+905325441237
bora@ozkent.co

Sosyal Medyada Müşteri Deneyimi Yönetimi – 3

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Sosyal medyada müşteri deneyimi yönetimi ile ilgili 10 maddeli öneriler dizime devam ediyorum. Sıra 6. 7. ve 8. önerilerde.

6. Etki Edenleri Ödüllendirin
Sosyal medya kullanıcılarınız arasında geniş etki alanları olanları bulup onları bazı ekstralar sunun. Geniş etki alanına sahip sosyal medya kullanıcılarının çok sayıda takipçileri olur, paylaşımlarının başkaları tarafından çokça yorumlanır, cevaplanır, yayılır ve beğenilir. Onları gönüllü elçileriniz haline getirmelisiniz. 
Geniş etki alanına sahip takipçilerinize kendilerini özel ve seçilmiş hissettirecek küçük jestler yapmanız, sosyal medyada kurumunuz hakkında olumlu paylaşımların artması konusunda çok yararlı olacaktır.
Kendi uygulamalarımızdan bir örnek vereyim: Twitterde kullanıcı sayımızı yükseltmemize yardımcı olan takipçilerimize hediye kitap veya bedava eğitim katılımı gibi küçük ödüller veriyoruz. Çok da yararını görüyoruz. Mesela 750 takipçimiz varken 800 hedefini koyuyoruz ve daha sonra takipçi sayımızı yükseltmek için kendi takipçilerini getiren arkadaşlarla temasa geçiyoruz. 
Sonuçta sıkı takipçilerimizle son derece sıcak ve akılda kalacak bir iletişime geçmiş oluyoruz, bir yandan da takipçi sayımız artıyor.
7. İlgi Çekici İçerik Yaratın
Hayranlarınızla buluştuğunuz sosyal medya platformlarında onlar için değerli, ilgilerini çekecek içerik sunmanız çok önemlidir. Örneğin ünlü Amerikan Perakendecisi, Nordstorm “Beauty Central” (Güzellik Merkezi) adlı Facebook sayfasında hayranlarına güzellik malzemelerinin kullanımı ve makyaj ile ilgili son derece yararlı bilgiler sunuyor.
Biz de kendi şirketimizin gerek web sitesinde (www.ozkentvetaysever.com), gerek facebook sayfamızda (http://www.facebook.com/ozkenttaysever)  ve twitter hesabımızda 
https://twitter.com/ozkenttaysever çok sayıda paylaşımda bulunuyoruz. 
Bu konuda tam zamanlı olarak çalışan bir arkadaşımız var. Ben de kendi bloğum (www.boraozkent.com) ve twitter hesabım (https://twitter.com/) üzerinden mümkün olduğunca çok içerik paylaşımında bulunmaya çalışıyorum. 
Müşterilerimizle bu paylaşımlar sayesinde çok güçlü iletişimler kurabiliyor ve hayranlıklarını kazanabiliyoruz. Benzer içerik paylaşımını her sektörde yapabilirsiniz. Sizin de yaptığınız iş ne olursa olsun müşterilerine ilgilerini çekecek içerikler sunmanız ve hayranlıklarını kazanmanız mümkün.
8. Kalabalıktan Sıyrılın

İş hayatının her alanında olduğu gibi sosyal medyada da farklılaşmak son derece önemli. Yüz milyonlarca sosyal medya kullanıcısı arasından sıyrılmanız ve hayranlar kazanmanız hiç de kolay değil. Burada da yaratıcı çözümler bulmanız ve kuru kuru yazılar yazmanın ötesine geçmeniz şart.
Sosyal medya üzerinde ilgi çekici videolar, ilginç oyunlar, ödüllü yarışmalar, kısa süreli tartışma panelleri gibi karşılıklı etkileşim ve katılımın sağlandığı harika müşteri deneyimleri yaratabilirsiniz.  Bu sayede hem müşterilerinizle derin bağlar kurma, hem de kendinizi etkin bir şekilde tanıtma fırsatları yakalayabilirsiniz.
Burada sizlerle harika bir örnek paylaşmak istiyorum.
“The Best Job in the World”, yani “Dünyanın En İyi İşi” sosyal medya pazarlaması kampanyası bu alanda gördüğüm en uygulamalardan birisi. Avustralya’nın kuzey doğusunda bulunan Queensland Eyaleti’nin turizm bürosu tarafından, Great Barrier Resiflerinde bulunan Hamilton Adası’nın tanıtımına katkı sağlamak amacıyla yapılan bir çalışma. 
 
“Dünya’nın En İyi İşi” Sosyal Medya Kampanyası
Hamilton Adası’nın 6 ay boyunca bekçiliğini yapacak, su sporları seven, adada yaşadığı tecrübeleri blog postlarla internet üzerinden paylaşacak bir kişi aranıyordu. Göreve başlayacak kişi aylık 25.000 Avustralya Doları maaş alacaktı. 
Adaylar neden bu iş için uygun olduklarını anlatan 60 saniyelik tanıtım videolarını kampanyanın web sitesine yükleyerek başvuru yapabiliyorlardı. Internet üzerinden yapılan halk oylaması ile ilk 50’ye kalan yarışmacılar içerisinden, yapım ekibi iş için en uygun adayı kendileri seçtiler. 200′den fazla sayıda ülkeden 34.684 adayın başvuru yaptığı bu işe seçilen kişi 1 temmuz 2009′da görevine başladı. 
Kampanya Dünya basını tarafından inanılmaz bir ilgi gördü ve içerisinde adanın tanıtım videoları da bulunduğu web sitesi yayına girmesi ile dünyada en çok ziyaret edilen siteler arasına girdi. İşte değerli blogcu Volkan Kırtok’un sitesinde alıntıladığım, kampanyanın olağanüstü sonuçlarını açıklayan bazı rakamlar:
  • 48 saat içerisinde kampanya, sadece ABD’de 1100 kez TV kanallarında haber oldu.
  • 1 yıl boyunca siteyi ziyaret etmesi hedeflenen 400.000 tekil ziyaretçi rakamına 30 saat içerisinde ulaşıldı.
  • Site ziyaretçi sayısı 2. günde 1 Milyon kişiye ulaştı.
  • 1 Milyon ziyaretçi sitenin serverlarını çökertti.
  • Hemen Server sayısı arttırılması ve sitenin yayına girmesi tekrar sağlandı
  • Site 48 saat içerisinde sadece Facebook’tan 336.000 ziyaretçi aldı
  • Twitter hesabı (@Queensland) 10 binin üzerinde takipçiye ulaştı.
  • Kampanya süresi boyunca sadece ABD ve Kanada’da bütün medya kanallarında kampanya 627 milyon kez gösterildi.

Bir Cevap Yazın