+905325441237
bora@ozkent.co

Sözün Özü [OLD]

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

Bu sayfada Bora Özkent’in başarı, fark yaratma, mutluluk, iyi hayat ve haddini aşmak konularında attığı twitleri bulabilirsiniz. Özkent’in 30 yıllık iş hayatında damıttığı bu özlü sözlerin size ilham vereceği kesin.

(Not: Yeni Twitler Atıldıkça Sayfa Güncellenecektir.)

1-Hayat mottosu olarak benimsenebilecek bir söz: ”Kendinizi geliştirmeye o kadar çok zaman harcayın ki, başkalarının yaptıklarıyla ilgilenmeye ve onları eleştirmeye vaktiniz kalmasın.”

2-Kapalı bir zihin katı bir tutum sergiler, tartışmaya isteksizdir, farklılıktan korkar. Bilgiyi doğru şekilde analiz etmek istiyorsanız, öncelikle tüm bilgileri almalısınız içeriye. Ve sadece açık bir zihin bunu yapmanıza izin verebilir.

3-Bu zamana kadar meraklı olan, sorgulamayı bir alışkanlık haline getirmiş, ancak başarısız olan bir insana rastlamadım. Gerçekten öğrenmenin temelidir çünkü merak. İnsanı canlı tutar, eninde sonunda başarının kapılarını açar.

4-Hayat uzun vadede kimlere gülüyor biliyor musunuz? Hiçbir şey bilmiyormuş gibi öğrenmeye devam edenlere ve her problemi çözebilecekmiş gibi delice çalışanlara.

5-Geleceğe dair büyük hayaller kurup, o hayallere erişmek için planlı ve kararlı bir şekilde çalışmaya tamam. Ama mutluluğu ve hayatın tadını çıkartmayı o hayallere eriştiğiniz güne kadar ertelemek kötü fikir. Hayatın neler getireceğini bilemezsiniz, “bugünün” hakkını verin.

6-Odaklanmanın bilgiye erişmekten çok daha zor olduğu bir dünyadayız. Hemen herşeyi evimizden bile çıkmadan öğrenebiliriz. Ama neye odaklanırsak başarılı oluruz, esas mesele o işte. Ben de odaklanmada zorluk çeken birisiyim, ama tüm başarılarım odaklandığım dönemlerde geldiler.

7-Yeni bir fikre rasyonel beyninizin “evet” demesi yeterli değil. Bir fikir uğruna gerçekten harekete geçeceksiniz, kalbinizin çılgınca çarpması lazım. Duygusal olarak sizi sarmayan işlerin sonunu getirmek zor. İnsan aklıyla değil, duyguları ile harekete geçen bir varlık sonuçta.

8-Karantina günlerinde ajanda tutmanın, normal günlerden daha önemli olduğunu keşfettim. Normal günlerin koşuşturmalı akışı kendiliğinden ajandaya dönüşüyor. Karantina günlerinde ise gününüzü planlamazsanız, siz hiç bir şey yapamadan 24 saat verimsizce devrilebiliyor. Ajanda tutun!

9-Bu karışık ortamda hayatınızın kontrolünü ele almanın tek yolu var: Düşüncelerinizin kontrolünü ele almak. Ve düşüncelerinizi kontrol altına almanın da tek yolu var. Düşüncelerinizi etkileyen dış girdileri dikkatli seçmek. Güzel şeyler okuyun, izleyin, dinleyin. Size iyi gelecek.

10-Düşüncelere, fikirlere, yargılara ve inançlara sahip olmanızda sorun yok. Sorun olan bunların doğruluğuna mutlak inanç ve dogmatik bir inatçılık. Yeni bilgiler ve gelişmeler ışığında düşüncelerinizi, fikirlerinizi, yargılarınızı ve inançlarınızı değiştirmeniz zeka göstergesidir.

11-Yeni bir fikre “hayır” dediğinizde belki de bir olasılıklar evrenine kapınızı kapatmış oluyorsunuz. Oysa yeni fikirlere “belki”, “neden olmasın”, “denemekte ne zarar var” diye yaklaştığınızda, olasılıklar okyanusuna yelken açıyorsunuz. Kendinizi olasılıklardan mahrum bırakmayın.

12-Şimdi, hemen başlayın. Mükemmelleştirmeyi sonraya bırakın. Bir şeyleri düzeltmek için hep zamanınız ve fırsatınız olacak. Ama mükemmel planı beklerken kaybettiğiniz yılları size geri getirecek hiç bir güç yok.

13-Başarmak için hem çok aceleci, hem de çok sakin olmalısınız. Acelecilik sizi hızla harekete geçiren, fırsatları yakalamanızı sağlayan şimşek. Sabır ise bir kez fırsatı yakaladıktan sonra kalıcı başarı için gereken sürekli gelişimi ve iyileştirme yolculuğunun cefakar refakatçısı.

14-Hayran olduğum insanların çoğu geleceğin hayalini kurarken büyük düşünen, o hayale yürünen uzun yolculukta ise her adımın milimetrik hesabını yapanlar arasından çıkıyor. Büyük düşünün ama adım adım ilerleyin.

15-Kendime not: Öğrenmeye, gelişmeye ve senteze değil de sadece kendi haklılığını ispatlamaya odaklı insanlarla asla tartışma. Gülümse, başını diğer yana çevir ve bildiğini okumaya devam et. Hayat kısa, değer katabileceğim o kadar çok insan var ki.

16-Yetenek doğuştan gelirler. Ama o yeteneği bir başarıya dönüştürmek mücadeleyi gerektirir. Uzun vadeli başarı da mücadele, yetenekten daha baskın bir unsurdur. Daha da önemlisi, yeterli mücadeleyi veren insanların bir süre sonra yetenekleri de gelişiyor. #haddiniaş

17-Planlarını, hayallerini ve ileride yapacaklarını anlatarak kafamı şişirenlere değil, şu ana kadar başardıkları gelecekte yapacaklarının teminatı olanlara yatırım yapıyorum. Anlatmayın, konuşmayın, YAPIN. Sonra -gerekirse- yaptıklarınızı anlatırsınız.

18-İstediğiniz işi yapmak özgürlüktür. Yaptığınız işi beğenmeniz kişisel tatmindir. İşinizin başka insanlara değer katması ise mutluluğun ta kendisidir.

19-Muhteşem bir gelecek için muhteşem bir geçmişe ihtiyacınız yok. Yarın ki başarınızı şu ana kadar aldığınız eğitim, yaşadığınız tecrübeler, ve elde ettiğiniz sonuçlar değil, bugünden yarına kadar yapacaklarınız etkileyecek. Geçmişten sıyrılın ve çalışmaya başlayın.

20-İster yatırım, ister iş, ister yaşam kararları alırken hiç vazgeçmediğim ilkem: Herkes yapıyor da olsa bir şey yanlışsa yanlıştır. Hiç kimse yapmıyor da olsa, bir şey doğruysa doğrudur. Ve kendi kararlarımın doğuracağı sonuçlara razıyım, başkalarının kararları beni ilgilendirmez.

21-Herkese yetecek kadar güneş var. Kıskanmayı bırakın, bolluğa inanın, işinize bakın.

22-Bugün, “gelecekteki sizin” size teşekkür edeceği bir şey yapın. Küçücük de olsa bir şey yapın ama, sakın ihmal etmeyin.

23-Bazı insanlar size sadece gölge ederler. Onlardan kurtulursanız bir anda hava güneş açar. Haddinizi aşmak istiyorsanız gölgelerden kurtulmanız lazım.

24-Gerçekten söyleyecek bir şeyleriniz olduğu zaman konuşun, her canınız konuşmak istediğinde değil. Sözlerinizin ağırlığı daha fazla hissedilir ve insanların size saygısı artar. Deneyin, pişman olmayacaksınız.

25-Motive olmak için başkalarının teşvik edici sözlerine ihtiyaç duyuyorsanız, başkalarının dediklerinin sizi yıkmasına da izin veriyorsunuz demektir. Oysa motivasyon içinizden gelirse yıkılmaz bir savaşçıya dönüşürsünüz.

26-Şu hayatın en büyük kaybedenleri kimler biliyor musunuz? Hiç hata yapmamış olanlar,. Hiç hata yapmamak ancak yeni hiçbir şey denememekle mümkündür. Oysa yeni şeyler denemeden hayallerinizin peşine düşemezsiniz ki. Kaybedenlerden olmayın siz, yeni şeyler denemekten çekinmeyin.

27-Kendinize güvenmiyorsanız başkalarının size güvenmesini nasıl beklersiniz ki. Eğer hayatta bir yerlere varmak istiyorsanız önce özgüveninizi geliştirmelisiniz. Bugün bir işi tamamlamak için kendinize söze verin ve tamamlayın. Bakın, kendinize güveniniz artmaya başladı bile.

28-Alışkanlıklarınızı iyi seçin. İyi alışkanlıklar size ömür boyu gelişme ve kaliteli yaşam getirir. Kötü alışkanlıkların tek getirisi ise anlık tatminlerdir.

29-Zor da olsa yaşamdaki en güzel şeylerdendir kim olduğunu bulmak ve bulduğun şeyi geliştirerek mutlu olmak. Sizi siz yapan değerlerinizi, hayallerinizi, tutkularınızı bulun ve sıkı sıkı sarılın onlara.

30-”Kimse sana senden iyi öğüt veremez” der Cicero. Eğer yarın ne olacağını bilmiyorsanız, bununla ilgili elinizden bir şey de gelmiyorsa, kaygı duymayı bırakın ve bakış açınızı değiştirin.

31-Hatalalarınızı çabuk düzeltin. Çünkü düzeltmediğiniz hatalar sandığınızdan çok daha hızlı bir şekilde kötü alışkanlıklarınız haline dönüşebilirler.

32-Hayalleriniz için harekete geçmek istiyorsunuz nelerin kötü gidebileceğini düşünmeyi bırakıp, nelerin harika sonuçlanabileceğini düşünmeye odaklanmalısınız.

33-Siz dünyaya adapte olacağınıza, dünya size adapte olsun. Nasıl bir hayat yaşamak istediklerini iyi bilen, kendi seçimlerinde çok kararlı olan, önüne konana razı gelmeyip arzuları için savaşan insanların dünya kendilerine adapte etme güçleri var. Onlardan olun.

34-Üç tür hobiye ihtiyacınız var diyor Naval: Para kazandıran, sizi formda tutan ve sizi yaratıcı kılan. Okumak ve yazmak para kazandıran hobim. Yaratıcılığımı haddini aşan sanatçı ve girişimcileri izleyerek besliyorum. Formda tutan bir hobimse yok maalesef, üzerinde çalışmalıyım.

35-Birisinin kendisini geliştirmesini istiyorsanız takdir eleştiriden daha çok işe yarar. Aynı şekilde kendinizi geliştirmek de sert özeleştiriyle değil öz-takdirle hızlanır. Güçlü yönlerinizi takdir edin ve onları daha da geliştirin. Büyük başarıya giden en hızlı yol budur.

36-Başarısızlığı olumsuz karşılayan ebeveynlerin sahip olduğu çocukların zekanın sabit olduğuna ve artırılamayacağına inanma olasılıkları çok yüksektir. Çocuklarınızı seviyorsanız onlara yeni şeyler denemeyi ve başarısızlıkları metanetle göğüslemeyi öğretin.

37-Yaşadığımız bir anın değerini, o an geçmişteki bir güzel anıya dönüşmeden önce kavrayamıyoruz çoğu zaman. Yaşadığınız güzel anların hakkını hemen verin ve şükredin. Çünkü anılarda yaşamak hiç de tatmin edici bir deneyim değil.

38-İşten mi atıldınız, iflas mı ettiniz, teklifiniz ret mi edildi, sevgiliniz sizi terk mi etti? Moralinizi sakın bozmayın. Güzel yeni ”başlangıçlar“ genellikle acı verici ”sonlar“ı takip ederler. Bugün hayatınızda sonlanan her neyse o yepyeni bir başlangıcın öncüsü olabilir.

39-Beş yıl sonra nasıl bir insan olacağınız, bugün neler okuduğunuza, bugün kendinizi nasıl insanlarla çevrelediğinize ve bugün hangi yeni becerileri kazanmaya çalıştığınıza bağlı. Hadi şimdi 5 yıl sonraki ideal sizi hayal edin ve kendinizi hemen ona hazırlamaya başlayın.

40-Gelecekte nasıl insan olup nasıl bir insana dönüşmek istediğinize odaklanın. Bugün nasıl bir insan olduğunuza dertlenmek ya da bugün yaşadığınız hayattan yakınmak sizi harekete geçirmez.

41-Büyük başarılara ulaşan insanların hayatlarında ortak bir nokta var. Hiç kimse fikirlerini desteklemese, en yakınlarındakiler onlara karşı çıksa bile doğru bildikleri yolda yürümeye devam ediyorlar. Siz de yürümeye devam edin. Başarı bazen yalnız başınıza yürümeyi gerektirir.

42-Çok basit ama çok gerçek: Sevdiğiniz işi yapmıyorsanız hayatınızı israf ediyorsunuz. Nokta.

43-Kendiniz için en iyi olan yolu seçtiğinizde bir sürü insanı kızdıracak, korkutacak ve kıskandıracaksınız. Başkalarını kızdırmadan, korkutmadan ve kıskandırmadan hayatta büyük şeyler başarmış kim var ki zaten? Kulaklarınızı tıkayın, işinize bakın siz.

44-Gerçek cesaret nedir biliyor musunuz? Yepyeni bir şey yapmayı denerken kendini rezil etmeyi göze almaktır. Cesur musunuz, yoksa korkak mı?

45-İşbirliği yapmak istediğiniz müthiş insanların ilgisini çekmenin sırrını veriyorum: Kendinizin müthiş işler yapması.

46-Hayat aslında çok güçlü bir öğretmen. Ama siz hep haklı olduğunuzu düşünüyorsanız size öğreteceği bir şey kalmıyor ki!

47-Arada sırada sizi en çok korkutan yolu seçin. Çünkü sonunda en çok şeyi öğreneceğiniz ve tamamladığınızda size en büyük ödülleri sunan yolculuk odur.

48-Hayallerinizin peşinden koşarken tabii ki düşeceksiniz. Bunlar kaçınılmaz yol kazaları. Ama düştüğünüz yerden kalkmıyorsanız işte o sizin tercihiniz. Doğru tercihler yapın ve tercihinizde ne kadar kararlı olduğunuzu test eden yol kazalarından korkmayın.

49-Ne olumsuzluk, ne de hayalperestlik birer strateji değildir. Güçlü stratejiler olumlu gerçekçilik üzerine kurulurlar. Başarabileceğinize dair olumlu düşünce ile başarma yolculuğunun zorluğuna dair gerçekçi bir kabullenişi birleştiren ve mücadeleye girenler sonunda kazanırlar.

50-Başarıyı bir hedefe ulaşmak olarak tanımlamayın. Başarıyı bir hedefe ulaşmak için her gün bir adım atmak olarak tanımlayın. İşte o zaman sadece hayaller kurmaktan kurtulup gerçek başarıya doğru yol almaya başlayacaksınız.

51-Yarın sabah başlayacak hafta vasatlığı kabul etmeyeceğiniz ilk haftanız olsun. Giyiminize, fiziğinize, okuduklarınıza, izlediklerinize, iletişimlerinize, ilişkilerinize ve sağlığınıza öyle bir özen gösterin ki, bir daha vasatlığa asla razı olmayacak kadar kendinizden büyülenin.

52-Hayatta sonuç alanlar var, bir de bahane bulanlar. İkisine birden yapanı hiç görmedim.

53-Ne zaman kendimi çok motive hissediyorum biliyor musunuz? Disiplinli olduğum zamanlarda… Galiba öz-motivasyonu güçlendirmenin en güçlü yolu, önce öz-disiplini geliştirmekten geçiyor. Önce kendinizi zorlayarak da olsa disiplininizi geliştirin, motivasyon onu takip edecektir.

54-İyi alışkanlıklar kazanmak istiyorsanız hoşunuza giden şeyler yapmayı tercih edin. Hangi egsersizi çok seviyorsanız onu yapın. Hangi tür kitaplardan hoşlanıyorsanız onları okuyun. İyi alışkanlıkların inşaasında tutarlılık önemli ve hoşlanmadığınız şeylerde tutarlı olamazsınız.

55-Başarının zekayla ve hızla ilgisi yok diyemem. Ama çok başarılı insanlara bakınca en büyük sırlarının dikkatlerini ve emeklerini bir konuya çok uzun süre vermek olduğunu görüyorum. Uzun vadeli konsantrasyon, sanırım kazanılması gereken en büyük becerilerden.

56-Karantina günleri bize neyin gerçekten önemli olduğunu hatırlattılar: Aile, sevgi, nezaket, diğerkamlık, işbirliği, dostluklar, özgürlük ve tabii ki sağlık… Diğer her şey sadece gürültüden ibaret. Karantina günleri bitince de bunları hatırlamaya devam edin.

57-Hayat başkalarının ne düşündüğüne boş verdiğinizde güzelleşiyor. Kendi oyununuzu oynayın siz.

58-Tükettiğiniz içeriğin kişisel gelişiminiz, olaylara bakış açınız ve ruh haliniz üzerinde büyük etkisi var. Nasıl kimlerle arkadaşlık yaptığınıza dikkat etmeniz gerekiyorsa, tükettiğiniz içerikleri, kimleri takip ettiğinizi de büyük dikkatle seçmelisiniz.

59-Girişimcilikte ya da herhangi bir disiplinde çok başarılı olmanın tek bir yolu var: Herkesten daha çok, daha akıllıca ve daha kararlıca çalışmak. Eğer çok sevdiğiniz bir işi yapmıyor, çok inandığınız bir idealin peşinden koşmıyorsanz bu “daha”lara dayanmanız asla mümkün değildir.

60-Kim olmak istediğinizin, kim olduğuna inandığınızın ya da kendinizi kimin gibi göstermeye çalıştığınızın önemi yok. Esas önemli olan yaptıklarınız, ürettikleriniz, alışkanlıklarınız ve etrafınızdaki insanlara kattıklarınız.

61-Büyük başarılar zamana ihtiyaç duyarlar. O halde büyük başarı isteyenlerin kendilerinde geliştirmeleri gereken en büyük beceri hızlı ataklar yapmak değil, uzun süre istikrarlı bir şekilde yola devam edebilmektir. Hayat maratonculara, 100 metrecilerden daha fazla güler.

62-Korku gelecekteki olası “kötü” şeyler nedeniyle bugün harekete geçememektir. Korkunuz büyüdükçe eylemsizliğiniz de artar. Cesaret korkmamak değildir. Cesaret geleceği değiştirebileceğinize inanarak bugün harekete geçmektir. Ve cesaretiniz arttıkça korkunuz anlamsızlaşır.

63-René Girard insanların arzularını başkalarının arzularını gözlemleyerek geliştrdiklerini söyler. Girard’ın Mimetic adını verdiği bu içgüdüsel davranıştan kurtulmadığınız sürece sizi gerçekten mutlu edecek şeyler yerine başkalarını mutlu edecek şeylerin peşinden koşarsınız.

64-Olağanüstü inovatif girişimcilerin ortak bir özelliği var. Başkalarından farklı düşünüyor ve sonunda haklı çıkıyorlar. Eğer girişim fikrinizi herkes “makul ve yerinde” karşılıyorsa sakın sevinmeyin. Eğer fikrinizi çoğu insan “saçma” buluyorsa daha doğru yolda olabilirsiniz.

65-Havalı ofisleri, şık kıyafetleri, geçit vermez sekreterleri ve toplantılardaki avantajlı konumlarıyla pek karizmatik gözüken ne çok lider, Zoom’ın statü göstergelerine dar gelen ekranında nasıl da vizyon, fikir, bilgi ve empati fakiri olduklarını açık ediyorlar bu günlerde.

66-Sizinle hemfikir olmayanlardan, hatta sizi düpedüz sinir edenlerden yeni şeyler öğrenmeyi deneyin. Belki kendi bildiklerinizin yanlış olduğunu anlarsanız, belki bildiklerinizin doğruluğuna daha da emin olursunuz. Ama her şekilde bugünkünden daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.