+905325441237
bora@ozkent.co

Starbucks Sırasındaki Beyaz Yakalının İkilemi

(Okuma Süresi: 2 Dakika)


Bir beyaz yakalı olarak hayatınızdan çok memnun olabilirsiniz. Buna asla itirazım yok, eğer mutluysanız tadını çıkartın.

Ama şu bir gerçek ki çoğu beyaz yakalı mutlu değil.

Beyaz yakalıların mutsuzluğu konusunda çok sayıda araştırma var da sizi istatistiklere boğmayım şimdi. Etrafınızdaki beyaz yakalıların bitmeyen sızlanmalarından ve belki de kendinizin çok da zevkli gitmeyen hayatınızdan dolayı zaten durumun farkındasınız.

Peki bu sürekli mutsuzluktan çıkış için ne yapmak lazım?

Belki kendi işini kurmak iyi bir fikir olabilir. Ya da bir süre işi gücü bırakıp dünyayı gezmek. Tekrar okula dönmek, yeni şeyler öğrenip ciddi bir kariyer değişikliği yapmak da kuşağa çekici geliyor.

Mutsuzluktan çıkış için daha başka yollar da düşünülebilir elbette.

Ama tüm olası çareleri imkansız kılan faktör hep aynı: Kenarda köşede nakit para olmaması. Yapılacak yol değişikliğinin ilk adımları için nakit cephanenizin yetersizliği yani.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Asgari ücretle geçinen bir mavi yakalıysanız asla kenara nakit atma şansınız, az da olsa birikim yapma şansınız olmayacaktır. Hayat size gülmemiş, üzgünüm.

Ama derli toplu bir kurumda çalışan bir beyaz yakalıysanız kenara para atabileceğinize, bir kaç yıllık bir sıkı bütçe yönetimi ile hatırı sayılır bir birikim yapabileceğinize eminim.

Nerden mi biliyorum? Starbucks kuyruklarından…

Bugün artık pek çok kurumun alt katında ya da ofise yakın bir yerlerde bir Starbucks var. Ve bu Starbucks’larda beyaz yakalı şık hanım ve beylerin yarattığı kuyruklar hiç bitmiyorlar.

Ben de kahveyi çok severim ama sizce de iş hayatından mutlu olmayan, bu konuda her günü söylenen ama çıkış yollarının parasızlıkla tıkandığını söyleyen birisinin daha akıllıca davranması gerekmez mi? Starbucks’a her seferinde 10-15 lira bırakmak yerine bu parayı bir kumbaraya atmak sizi beyaz yakalı esaretinden kurtarmak için küçük de olsa bir başlangıç değil midir?

Starbucks bir sembol tabii.

Değerli beyaz yakalı kardeşlerim en son model cep telefonlarına sahipler, çok şık giyiniyorlar ve şehrin düzgün semtlerinde oturmak için inanılmaz kiralar ödüyorlar. Bütün bu tüketim konularında daha alçak gönüllü davranıp kendilerini daha iyi bir hayata taşıyacak birikimi yapamazlar mı adım adım?

Ne dersiniz?

Bu öğlen Starbucks’a uğramadan idare edebilecek misiniz?

5 cevap

  1. İlmi Yavuz dedi ki:

    Günde bir paket sigara içen yılda 400 paket sigara alır. İstatistik bana ait. 10 TL üzerinden yılda 4000., TL beyaz yaka kurtarma fonuna kolayca akabilir. Sevgiyle..

  2. […] Starbucks Sırasındaki Beyaz Yakalının İkilemi şimdiye kadar blogumda yayımladığım 290 yazının içerisinde en çok tartışılan, yorum alan içeriklerden birisi oldu.  Sırf Linkedin istatistiklerine bakarsak 10.000’e yakın okuma, 300’ün üzerinde beğeni ve 60’a yakın yorum var. […]

  3. […] Daha önceki bir yazımda belirttiğim gibi para bunlardan birisi tabii, ama çareleri var. […]

  4. Sengun dedi ki:

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2130468/CEO-Starbucks-says-best-cup-coffee-known-mankind-home-simple-French-press.html Starbuck’in ceo’sunun bile french press’le kahve demlemleyerek hem tattan hem paradan kar ettigi bir dunyada kesinlikle haklisiniz!

Bir Cevap Yazın