+905325441237
bora@ozkent.co

Stratejik Odaklanma Öldü!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

text3784Draw Something adlı eğlenceli aplikasyon 50 milyon kullanıcıya sadece 50 günde erişti. Bir diğer deyişle Draw Something günde 1.000.000 (Yazıyla bir milyon) adet yeni kullanıcı kazanmış. Buna karşın örneğin televizyonun 50 milyon tüketiciye ulaşması tam 38 yıl sürmüştü. Dijitalleşmenin getirdiği olağanüstü hızlanmayı daha iyi anlatacak başka bir örnek var mı?

Bu inanılmaz değişime karşın ne yazık ki pek çok yönetici televizyonun icat edildiği yıllarda geçerli olan yönetim teorilerini bugün hala kullanmaya çalışıyorlar. Bunlardan birisi de “Stratejik Odaklanma” denilen kavram. Porter gibi yönetim düşünürlerinin ortaya attığı stratejik odaklanma, kurumların ana işlerine odaklanması gerektiğini ileri sürer ve stratejik odaklarından uzak işlere bulaşmamalarını öğütler. Jim Collins İyiden Mükemmele adlı kitabında teoriyi bir adım ileri götürür ve şirketlere bir kirpi gibi olmalarını önerir, kendi alanlarının uzmanı olmalarını ve bunu sonuna kadar savunmalarını salık verir.

İlk bakışta çekici bir teori tabii.

Kaynakları tek bir iş alanına odaklamanın verimliliği yükselteceği kesin. Öte yandan “stratejik odaklanma” önermesinin küçük bir sorunu var; bugünün süper hızlı iş dünyasında tamamen anlamsız ve hatta son derece de tehlikeli. Siz stratejik odağınızı bozmamak uğruna hızla değişen müşteri ihtiyaçlarına adapte olmaz, yeni teknolojilerin şekillendirdiği fırsatları bir kenara iterseniz, başınıza Kodak, Blackberry, Nokia gibi firmalarınkine açılan belaların açılmasından kaçamazsınız. Müşteriler sizin stratejik odağınızla hiç ama hiç ilgilenmezler, onlar kendi ihtiyaçlarını çözebilecek öneri kimden gelirse ona giderler.

İşte klasik örnekler:

  • Kodak film işine odaklandı oysa müşteriler artık fotoğraflarını dijital aygıtlardan çekip sosyal medyada paylaşmak istiyorlardı. Sonuç: Kodak battı.
  • Nokia uzun yıllar akıllı telefonlar pazarından uzak durup ucuz cihazlara odaklandı. Oysa artık en düşük gelir grubundaki tüketiciler bile akıllı telefonları arzuluyorlar. Sonuç: Nokia Micrsoft’a satıldı, geleceği meçhul.
  • Blackberry cihazlarının mesajlaşma kapasitesine odaklandı. Oysa yeni nesil tüketiciler Whatsup gibi uygulamalara yöneldiler ve birbirileri ile video-fotoğraf paylaşmayı tercih ettiler. Sonuç: Blackberry son günlerini yaşıyor.

Benim şirketlere tavsiyem basit. Stratejik odaklanma denilen naftalin kokan teorileri bir kenara bırakın artık. Kendi stratejinize odaklanacağınıza, müşterilerin değişen ihtiyaçlarını ve teknolojinin sunduğu yeni imkanları izleyin. İnovasyon fırsatları oralarda yatıyor, stratejik odağınızda değil.

Bir Cevap Yazın