+905325441237
bora@ozkent.co

Suçluluk Duygusu ile Nasıl Mücadele Edilir?

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

En son ne zaman ‘’yeterince iyi değilim’’ diye geçirdiniz içinizden?

Bunu soruyorum, çünkü bu sözcüklerin arkasında çok tehlikeli bir şey yatıyor: Yetersizlik hissi, kendini aşağılık görme, hak etmediğini düşünme…

Yani suçluluk duygusu.

Bu duygu öyle bir duygu ki, insanın başarısının, hak ettiği gibi bir hayat yaşamasının önündeki en büyük engellerden birisi.

Bu öyle bir duygu ki, başına iyi şeyler geldiğinde, bir başarı elde ettiğinde bile tedirgin ediyor insanı, inanmak istememesine yol açıyor.

Kendini sürekli eleştirir insan: ‘’bu işte hiç iyi değilim’’, ‘’sayılarla aram iyi değil’’, ‘’bu konuda zaten yeteneksizim’’.

Ve sürekli öz-eleştiri bu olumsuz fikirleri, gerçek olmasalar bile sürekli tekrar ederek güçlendirir, adeta bir gerçeklik haline getirir.

”Kendinizi sürekli eleştirirseniz, bilinçaltınız bunu bir emir gibi değerlendirir. Ondan sonraki sözcükleriniz ve eylemleriniz de, bu eleştirilere (yani emirlere) uygun hale getirilir. Kendinizle nasıl konuşuyorsanız, dışarıya karşı da öyle davranır hale gelirsiniz.” diyor Brian Tracy ve kendimizi suçluluk duygusundan nasıl kurtaracağımız konusunda 5 temel fikir ortaya atıyor.

1. Düşünce ve Konuşmalarınızdan Yıkıcı Öz Eleştirileri Atın 

Kendinizi küçümseyici sözler sarfetmeye son vermeniz gerekiyor. 

Ayrıca başkalarının sizin hakkınızda doğru olmadığına inandığınız eleştiriler yapmasına da izin vermemelisiniz. 

Çünkü hakkınızda siz ya da başkaları olumsuz bir şey söylediğinde, bilinçaltınız bunu sizin doğrunuz kabul edip, suçluluk ve aşağılık duygunuzu güçlendirmek için dosyalıyor ve sizi gelecekteki başarısızlıklarınıza hazırlıyor. 

2. Hiç Kimseyi Hiçbir Şey İçin Suçlamayın

Hayatınızın sorumluluğunu her şeyiyle üstlenmeli, şikayet edip eleştirerek bir yere varamayacağınızın bilincinde olmalısınız. 

Aslında başkalarını suçlamak, sizin kendinize olan saygınızı yıpratıyor ve suçululuk duygularınızı iyice pekiştiriyor. 

‘’Kimse suçlu değil, bunlardan ben sorumluyum.’’ şeklinde verdiğiniz tepkiler hep özgüveninizi hem de kendinize olan saygınızı arttıracaktır. 

3. Başkalarının Suçlayıcı Davranışlarından Etkilenmeyi Reddedin

Şu an hayatınızda sizin suçlu hissetmenizi sağlayarak sizi yönetmeye, istediklerini yaptırmaya çalışan insanlar var, hep olacak. 

Bu insanların sizi kullanmasını engellemek için uygulayacağınız en güçlü savunma tekniği: sessiz kalmak. 

Birisi sizi suçladığında hiç konuşmayın, tahrik edilmeye izin vermeyin. 

Zihinsel bir kontrol uyguladığınızda ve kendinizi ifade etme arzunuzu bastırdığınızda, daha da güçlenecek ve içinde bulunduğunuz durumla mücadele etme gücü kazanacaksınız. 

Hiç kimseye bir şey söylemek zorunda değilsiniz. Sorumlu olan sadece sizsiniz. 

4. Başkalarının Suçları Konusunda Tartışmayı Reddedin 

Diğer insanlarla ilgili olumsuzlukları değiş-tokuş yapmaktan ve onlar hakkında dedikodu yapmaktan sakınmanız gerekiyor. 

Çünkü düşündüğünüz ve konuştuğunuz istisnasız her şeyin bilinçaltınız ve kişiliğiniz üzerinde bir etkisi var.  

Başkaları hakkında konuşurken, sanki karşınızda oturuyorlarmış ve onların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak istermiş gibi konuşun. 

5. Bağışlama Yasası

Bağışlama yasası, size karşı yapılan davranışları bağışlayabildiğiniz ve unuttuğunuz derecede zihinsel olarak sağlıklı olabileceğinizi öne sürüyor. 

Bağışlayamamak, suçluluğun, küskünlüğün ve diğer tüm olumsuz duyguların kökünde yatıyor. Sizi üzdüğüne inandığınız insanlara karşı beslediğiniz kin ve kızgınlık duyguları, psikosomatik hastalıkların temel nedeni olduğu söyleniyor. 

Öyle bir şey ki bu bağışlayamama durumu, kalp ağrılarından, kalp ataklarına, kalp krizlerine ve kansere kadar birçok hastalığa neden oluyor. 

Bu nedenle potansiyelinizi tam anlamıyla kullanabilmek ve zihin kapasitenizi geliştirebilmek için insanları bağışlamayı öğrenmeniz gerekiyor. 

Bırakın kızgınlıklarınız ve küskünlükleriniz sizi terk etsinler. 

Evet, sizin de günleriniz suçluluk duygusu ile boğuşmakla geçiyorsa bir an önce bu duyguyu hayatınızdan çıkarmak üzere harekete geçmelisiniz. Aksi taktirde başkaları tarafından yönetilen, hak ettiği hayatı yaşayamayan bir insan olarak yaşamaya devam edersiniz.

Bir Cevap Yazın