+905325441237
bora@ozkent.co

Taliban’la Savaşan Kadın Girişimci

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

roya-mahboob

Bazı insanlar var ki içine sokulmak istedikleri oyuna razı olmuyor, oyunu değiştirmek, kurallarını yeniden yazmak istiyorlar. Afgan kadın girişimci -ki, evet bunu hayal etmek bile zor- Roya Mahboob hiç şüphesiz ki oyun değiştirenlerden birisi.

Yaklaşık 3 yıl once Roya’nın kurduğu bilişim danışmanlığı firması Afgan Citadel Software Co.’da çalışan 25 kişinin 18’i kadın olduğundan bahsetmiştik Girişimciler Okulu sitemizde yayınlanan bir makalede.  Ekip hem özel şirketler için hem de kamu için veri tabanları ve yazılımlar geliştiriyordu ve kadınların iş hayatına katılımını kolaylaştırmayı hedefleyen Roya, 5 çalışanının evden çalışmasına izin vermişti.

Roya gelecek için de hırslı planlara sahipti o zamanlar. İnternet erişiminin sadece büyük şehirlerdeki internet kafelerle sınırlı olduğu Afganistan’da, bu kafelere gitmesi hoş görülmeyen veya güvenli olmayan kadınların dijital dünyaya erişimi neredeyse imkansızdı.

Bu durumu değiştirmek isteyen Mahboob, ülke çağında 40 kadar sınıfı bilgisayarlarla donatarak 160.000 Afganistan’lı kadının internete erişimini sağlamayı hedefliyordu. Daha sonraki yıllarda bu konuda yol alan girişimci 10’a yakın kadınlara özel internet eğitim merkezi yaratmayı başardı.

2013 yılında Time dergisi tarafından en etkili 100 insan arasına seçilen Roya Mahboob için işler ne yazık ki gittikçe zorlaştı Afganistan’da ve Taliban’ın ölüm tehditlerine daha fazla dayanamayarak New York’a kaçmak zorunda kaldı 2014 Ocak’ında.

Şimdilerde iki ayrı girişimin içinde Mahboob; çevrimiçi dil öğrenim sitesi EdyEdy ve Afgan çayının ihracatına odaklanan bir ticaret firması.

İşin en heyecan verici yönü Mahboob’un bu girişimlerden elde ettiği gelirin tamamını halen Afganistan’da aktif olan internet eğitim merkezlerine aktarmak. Bu eğitim merkezlerinde 8.000’e yakın Afgan’lıya teknoloji öğretiliyor. Her yıl 2.400 civarı Afgan kızı bu derslerden yaralanabiliyor.

Evet, bazı girişimciler Dünya’yı ve oyunun kurallarını değiştiriyorlar. Mahboob girişimcilerin gücünü gösteren en şahane örneklerden, onu takip etmeye devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın