+905325441237
bora@ozkent.co

Tamam Starbucks Kahvenizi İçin Beyaz Yakalılar, Peki Ama Özgürlük?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

6355333036880643221145841396_starbucks-imgopt1000x70

Starbucks Sırasındaki Beyaz Yakalının İkilemi şimdiye kadar blogumda yayımladığım 290 yazının içerisinde en çok tartışılan, yorum alan içeriklerden birisi oldu.  Sırf Linkedin istatistiklerine bakarsak 10.000’e yakın okuma, 300’ün üzerinde beğeni ve 60’a yakın yorum var.

Kimi yorumlar yazıya hak verirken ya da metindeki argümanların üzerine yenilerini eklerken, kimisi de kıyasıya eleştiriyor. Tüm yorumlara teşekkürler öncelikle, gerçekten öğretici ve ufuk açıcı oldular.

Ama çoğu eleştirinin temel bir yanlış anlama üzerine kurulduğunu farkettim ne yazık ki. Yazı beyaz yakalıları tasarrufa teşvik eden, onları savurganlıkla suçlayan, statü delisi bilinçsiz insanlar olduklarını söyleyen, Starbucks gibi küçük zevk kaçamaklarını eleştiren bir yazı gibi algılanmış çok sayıda değerli okurum tarafından.

Oysa kesinlikle maksadım bu değildi.

Yazı sadece işlerinden “mutsuz” olan beyaz yakalılara yönelikti ve mutsuzluk girdabından çıkmak için onlara bir öneri getiriyordu: ÖZGÜRLEŞMEK İÇİN HAZIRLIK YAPIN.

Eğer gönlünüzü verebileceğiniz işi yapmadığınızı düşünüyorsanız, işinizde anlam bulamıyorsanız, kurumsal hayatın baskılarından bunalıyorsanız ve tabii ki tüm bunların sonucunda mutsuzsanız hayatınızda bir değişim yapmanız gerekir. Ya da söylenmeyi kesip duruma razı olmanız, öyle değil mi?

Eğer değişim yapacaksanız bir miktar nakit rezervine ihtiyacınız olacaktır. İster kendi işinizi kurun, ister okula geri dönün, ister dünyayı gezmek için bir yıl ara verin çalışmaya farketmez, hepsinde nakit lazım. E bu nakiti de biriktirmelisiniz.

Starbucks harcamalarınız sadece bir sembol tabii ki, özgürleşmenize yetmezler. (Starbucks’a harcanan parayla neden özgürleşemeyeceğimize çok zekice matematiksel açıklamalar getiren okurlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum bu arada:))

Ama bir beyaz yakalının garantili maaş akışına güvenerek ne çok konuda gereksiz para harcadığını düşünürseniz özgürleşmek için epey çok fırsat olduğunu da görürsünüz.

Eğer hayatınızdan memnun bir beyaz yakalıysanız Starbucks’lar size kurban olsun anlayacağınız.

Ama en azından bir süre bile olsa özgürlüğe ihtiyaç duyuyorsanız tasarruf etmek akıllıca bir başlangıç olacaktır.

Bir Cevap Yazın