+905325441237
bora@ozkent.co

Tarihteki Büyük Düşünürlerden Mutluluk Sırları

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

Çoğu insan için yaşamın amacıdır mutluluk, ancak bir türlü beceremez mutlu olmayı insan. Ve mutluluk tarihten bugüne en çok tartışılan konulardan birisi.

Peki nedir mutluluk ve nasıl ulaşılır ona? Cevabını tarihteki büyük düşünürler versin istedim.

Konfüçyüs

“İnsan iyi şeyler düşündükçe hem kendi dünyasını, hem de tüm dünyayı daha iyi bir hale getirir.”

Hani sık sık duyduğumuz bir söz vardır: ”iyi düşün iyi olsun”. İşte Konfüçyüs’ün felsefesinin özü budur.

İyi düşünmek, iyi görmek, iyi davranmak… Bunlar edinmeniz gereken ve aslında birbirine bağlı davranış türleri. Nasıl mı? Eğer iyi düşünürseniz iyi davranmaya başlarsınız. İyi düşünce ve davranış size iyi hisler ve iyi bir yaşam getirir.

Seneca

“İnsanlığa bahşedilmiş en büyük nimet, herkesin içinde ve ulaşabileceği bir yerdedir. Bilge kişi sahip olmadığını istemek yerine, kendinde ne varsa onunla mutlu olmayı bilir.” 

Mutluluk genelde dışarıda bir yerlerde aranılan bir şeydir. Kimisi pahalı eşyalarda arar, kimisi başka insanlarda. Kimisi çok başarılı olunca mutlak mutluluğa ulaşacağını düşünür, kimisine göre ise çok güzel dış görünüşe sahip olmaktır mutluluğun koşulu.

İşte Seneca mutluluğun kişinin dışında değil içinde olduğunu, hatta eğer bakış açısı doğru değilse ne kadar uğraşırsa uğraşsın mutluluğa ulaşamayacağını söyler.

Hadi şu karantina günlerinde, bolca vaktimiz varken içimize dönelim ve bulalım oradaki mutluluğu.

Sokrates

“Mutluluk daha fazlası için uğraşarak değil; daha azdan keyif duyma kapasitesine ulaşma ile elde edilir.”

İnsanlık bugüne kadar azla yetinmesini bilmedi, insanlık fazla tüketmesi için şartlandırıldı. Ne kadar fazla tüketirse o kadar mutlu olacağını sandı. İsteklerini elde edemeyince güçsüz, yetersiz ve mutsuz hissetti. Çok fazla tüketebilmek için her şeyi yaptı insanoğlu.

Dünyanın sınırlı kaynakları vardı. Öyle bir tüketti ki onları, bugün evden çıkamıyor insanoğlu. Mutsuz, kaygılı, ne yapacağını bilemez halde bekliyor dört duvar arasında.

İnsanoğlu bugüne kadar dinlemedi Sokratesi, ama bugünden sonra dinlemek zorunda. Azla yetinmeyi öğrenmek zorunda.

Lao Tzu

“Mutsuzsan geçmişte yaşıyorsundur. Endişeliysen gelecekte yaşıyorsundur. Huzurluysan şu anda yaşıyorsun demektir.” 

Geçmişi düşünüp üzüldüğümüzde, geleceği düşünüp kaygılandığımızda yaşadığımız an, hep acı verici olur. Oysa her gün yeni bir fırsat. Onu doya doya yaşamak varken neden harcayalım ki?

Kimse geri getirmeyecek geçip giden günlerimizi. Yaşam rotasından şaşmayacak, başladığı gibi sessizce ilerlemeye devam edecek.

Elinizdeki tek şey ”şimdi”. Kıymetini bilin, ellerinizden kayıp gitmesine izin vermeyin. Her şeyin tadını doyasıya çıkarın, dopdolu bir hayat yaşamak olsun gayeniz.

Bertrand Russell

“Her konuda tedbirli olmalıyız, ancak; severken tedbirli olmak gerçek mutluluk için en zararlısıdır.” 

İnsanı insan yapan duygudur ”sevgi” ve mutlu olmanın en basit yolu. Bir insanı sevmek, bir hayvanı, doğayı. Russel ne kadar çok seversek o kadar mutlu olacağımızı söylüyor. Kapatmayın kalplerinizi diyor.

Herkese ve her şeye yetecek kadar sevgi barındırır içinde insanoğlu. Koşulsuz şartsız dağıtın sevginizi, korkmayın.

Arthur Schopenhauer

“Görüş, etki ve temas alanlarımız ne kadar darsa, o kadar mutluyuzdur. bunlar ne kadar genişlerse o kadar ıstırap çeker, ürkeriz. Çünkü bu alanla birlikte kaygılar, arzular ve korkular da çoğalır ve büyür. Bu yüzden körler bile bize ilk başta göründüğü kadar mutsuz değildirler.”

Schopenhauer’in bu sözleri modern insanın özeti değil mi sizce de?

Daha önce olanı biteni bu kadar bilme şansımız yoktu. Günümüz dünyasında, sosyal medyanın da etkisiyle görüş ve etki alanımız o kadar genişledi ki her an bir şeylere karşı korku ve panik içerisindeyiz.

Bu dünya bizi daha yalnız ve daha huzursuz bireyler yaptı. Bu dünya bizi hızlı tüketen, sabırsız ve çabuk sıkılan insanlar haline getirdi. Ve bu dünya bizim istek ve arzularımızı da arttırdı.

Seçici olmanız gereken bir çağ bu çağ. Görüş ve temas alanınızı siz belirliyorsunuz. Hayat kalitenizi arttıracak, size fayda sağlayacak kişi ve nesneleri alın alanınıza.

Benim en çok sevdiğim mutluluk tanımları bunlar, sizin mutluluk tanımınız nedir? 🙂

8 cevap

 1. Bilge BORA KURŞUN dedi ki:

  Yakın zamanda bir yerde okumuştum, sizin yazınızı okurken de bu cümleler geldi:
  Şu an değil, anda kal. Çünkü şu an dünü ve geleceği barındırır. Ve dün hayıflanmayı, yarın endişeyi … O yüzden anda kal.

  Ve yıllar önce beynime kazınan “ Mutluluk öyle bir parfümdür ki, başkalarına sürerken size de birkaç damlasının bulaşmasını engelleyemezsiniz”L. Busgaclia
  Galiba mesele odağa “mutlu olacağım ben”i koymamak. Sen sev, sevgini göster ve iyi düşün … Gerisini akışa bırak🦋

 2. Sema Karataş dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, emekle hazırlayıp gönderdiğiniz yazılarınız için…bugünleri, gelişerek dönüşerek geçirebiliyorsam rehberliğiniz tartışılmaz…

  Sevgilerle,

 3. İsmail dedi ki:

  Merhaba sevgili Bora ÖZKENT, bir süredir takip ediyorum sizi ve güzel yazılarınız-vizyonunuz var teşekkürler. Bu yazınızı sonuna kadar yüzümde küçük bir tebessüm olarak okudum. Nedenine gelince sizinde muhakkak etkiniz vardır dün bir küçük blog sayfası yaptım kendime içimde hep birşeyler yazmak vardı bir yerlere ve tebessüm ettirense beni yazınız mail olarak gelmeden 2 dk önce paradigma üzerine kısa birşey karalayıp taslaklara kaydetmiş olmam ve yazımda ” iyi düşün iyi olsun” sözü üzerinde ve mutluluk üzerinde durmam:)) Tevafuk mu acaba:)) doğru yolda olduğum ve yazmam gerektiği olarak yorumlamak istiyorum bu tesadüfü müsaadenizle:))
  Sevgiler

  İsmail

 4. Uğur İyidoğan dedi ki:

  Çok güzel bir konu ve çok güzel işlenmiş. Teşekkürler.

  Uğur İyidoğan

 5. Nurcihan Ulusoy Tevşi dedi ki:

  Azıcık aşım ağrısız başım

Bir Cevap Yazın