+905325441237
bora@ozkent.co

Teknoloji Palavrayı Yendi..

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

BjPDfAVIgAAl4TbDünya’ya bizi rezil eden Twitter yasağında birinci haftayı tamamlamıza az kaldı. Üstelik yasaklar DNS ayarlarına da yayıldı ki, bu uygulamanın Dünya’daki ilk örnekleriden birisi olmayı başardık(!)

Ama bence asıl rezalet Başbakan’ın “Kökünü Kazıyacağız” diye kükremesinin, elindeki bütün devlet olanaklarına karşın, hiç bir sonuç alamaması oldu.

Tam tersine twitter kullanımında rekor oranlarda artışlar gerçekleşti, dakikada 17.000 twit atıldı yasağın başladığı saatlerde. İnsanlar bilgisayarlarına kişisel bilgi ağları (VPN) yükleyerek yasağı aşmanın yollarını hemen çözdüler. En çok kullanılan VPN’lerden olan Hotspot Shield’i bilgisayarlarına indirenlerin sayısı 1.5 Milyona yaklaşmış durumda.

Neyse ki teknoloji palavralarla yenilemeyecek kadar gelişmiş durumda. Hotspot Shield’in yaratıcısı Anchorfree gibi teknoloji girişimleri koca devletleri dize getirmeyi başaracak güce kavuşuyorlar yavaş yavaş. Twitter gibi devlerin devrimsel etkilerini anlatmaya hiç gerek yok. Şüphesiz ki insanlığı teknoloji kurtaracak, 3.Dünya tarzı palavracı yöneticiler değil.

Türkiye’nin şu anda yaşadığı sorunun temelinde yatan unsurlardan birisi, yeterince yüksek sayıda insanımızın teknolojiyi kullanaması bu arada. Twitter’deki kullanıcı sayımızın 11 Milyon değil de, 50 milyon kişiye ulaştığı bir ülkeye dönüşmemiz, hem meydanlarda kalabalıkları toplamayı önemsizleştirecek, hem de devlet yöneticilerinin aklına geleni yapmalarının önüne geçecek. Bilginin hızlı yayılması sadece cehaleti yenmeyecek, cahillerin iktidara gelmesini de engelleyecek.

Devletin cep telefonlarının satışına sınırlamalar getirmesine, tarihte görülmemiş bir uygulama ile taksitlendirmenin önüne geçmesine bir de bu gözden bakmak lazım herhalde.

Ne kadar çok akıllı telefon, o kadar çok akıllı seçmen…

Sizce bugünkü hükümetin yöneticileri bu fikirden hoşlanırlar mı?

 

2 cevap

 1. ITIR OVUL dedi ki:

  Sayn Bora zkent,
  ok baarl yazyorsunuz..Devam..devam..Devam…

  Itr vl

  Date: Tue, 25 Mar 2014 20:49:28 +0000
  To: neziheovul@hotmail.com

Bir Cevap Yazın