+905325441237
bora@ozkent.co

Tesla ABD’nin En Kötü Satıcılarına Sahip ve Elon Musk Buna Bayılıyor!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Bağımsız bir araştırma firması tarafından yapılan ‘gizli müşteri’ uygulamasında Tesla showroomlarında çalışan görevlilerin ABD’de otomobil sektörünün en kötü satışçıları olduğu ortaya çıkmış.

Araştırma Tesla’cıların satışçıdan ziyade müze kuratörleri gibi davrandıklarını, ürün hakkında çok bilgili olmalarına karşın hiç bir satış denemesinde bulunmadıklarını ortaya koyuyor. Tesla geçen yıl da aynı araştırmada sonuncu gelmiş bu arada.

Araştırma Sonuçları

Elon Musk ise showroomlarının satış beceriksizliğinden çok memnun. Hatta 2016 yılında bu konuda araştırma firmasının tuhaf ismiyle hafifçe dalga da geçen bir twit atmıştı. Twit aşağıda.

Müşteri deneyimi tasarımı projelerinde yöneticileri bir türlü ikna edemediğim bir argumanımdır ‘satış odaklı değil, müşteri deneyimi odaklı olun, bu zaten satış getirir’. Oysa Tesla ve Apple gibi yeni nesil firmaların yaptığı tam da bu.

Müşterilere iyi bilgi veren onlara gerçekten yardımcı olan insanlara sahipseniz müşterilere sizden alışveriş yapmayı isteyeceklerdir.

Elemanlarınıza agresif satış hedefleri verdiğiniz sürece  bu mümkün değil ne yazık ki. Şirketinizin tüm performans göstergelerini yeniden gözden geçirmeniz ve müşteri deneyimi odaklı göstergelere odaklanmanız gerekiyor.

Hangi göstergelere odaklanmanız gerektiği ise başka bir yazımın konusu olsun müsade ederseniz.

Bir Cevap Yazın