+905325441237
bora@ozkent.co

Tesla BMW’yi Batırabilir mi?

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Tesla’nın batabileceğine dair çok dedikodu dönüyor ortalıkta.

Kurulduğundan bugüne kadar zarar eden ve sürekli nakit yakan bir şirket için çok da temelsiz bir dedikodu değil tabii. Elon Musk’ın zaman zaman saçmalığa varan egzantirik davranışlarının şirkete zarar verdiğini kabul etmek lazım.

Gelin görün ki bu hafta yaptığım BMW I3 test sürüşü deneyimimi, daha önce Tesla ile yaşadıklarımla kıyaslayınca, Tesla’nın değil de, BMW dahil olmak üzere bütün yerleşik içten yanmalı motora dayalı otomobil markalarının batma ihtimalinin daha yüksek olduğuna iyice inandım.

BMW I3’ü adeta elinin ucuyla iş tutarak üretmiş. İçten yanmalı modellerindeki ihtişamdan ve kaliteden eser yok araçta. Tasarımı tuhaf, içi de uzaydan gelme gibi güzel de değil, modern desen o da değil… sadece tuhaf.

I3’ün en yeni modelinin menzili ise 240 KM civarında. Tesla 3 Long Range’lerin menzili ise 500 KM’lere ulaşıyor. Farka bakar mısınız? Zaten satıcı arkadaş “bu bir şehir içi kullanımı otomobili sadece!” dedi. Demek ki şehir dışı için başka bir otomobil daha alacağız.

Aslında ABD Tesla’nın son aylarda yakaladığı satış rakamları da içten yanmalı motorların sonunun çok hızla geldiğini ortaya koyuyor.

Ağustos ayında Tesla 3 ABD’de BMW’nin tüm modellerinin toplamından daha fazla sattı. Aynı şekilde Tesla 3 Mercedes’in tüm modellerinin toplam satışını da geçti. Aslında Tesla 3 Ağustos ayında tüm markaların tüm modelleri içerisinde en çok satan model oldu.

Belki BMW’inin hakkını çok da yememek lazım. En azından I3 ve I8’le ilk denemelerini yaptılar.  Diğer pek çok markanın daha hiç bir elektrikli aracı yok ortalıkta.

Mercedes ve Audi geçenlerde Tesla’lara göre daha kısa menzile sahip ve oldukça yüksek fiyatlı elektrikli otomobillerini duyurup 2019 ve 2020’de üretime geçeceklerini söylediler.

Tesla’nın güçlü şarj ünitesi şebekesine sahip olmayan bu markaların gelecek yıla kadar binlerce otomobili piyasaya sürecek Tesla’ya göre önlerinde çok uzun ve zorlu yolculuklar var.

Yakında Tesla 3. çeyrek sonuçları açıklanacak. Tesla ulaştığı yeni muazzam satış rakamları ile kara geçebilir, heyecanla bekliyorum.

Eğer bu gerçekleşirse elektrikli araç pazarına bir türlü gerektiği gibi yatırım yapmayan ve çok geç kalan anlı şanlı otomobil markalarının tıpkı Nokia’nın Apple karşısındaki tarihsel erimesine benzer bir şekilde dağılmaya başladıklarını görebiliriz.

Ne dersiniz?

Bir Cevap Yazın