+905325441237
bora@ozkent.co

Tesla Haddini Fena Aştı!

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Dün gece Tesla uzun zamandır beklenen 35.000 Dolarlık standart menzilli (220 Mil) Model 3’ü satışa açtı.

Araçlar 2-4 haftalık bir terminle müşterilerine teslim edilecek. 35.000 dolar dünya otomobil pazarında büyük kitleye ulaşmak için kritik bir eşik.

Buna benzin ve bakım giderlerinden elde edilecek tasarruf da eklenince, geleneksel otomobil markalarının başının nasıl bir dertte olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Mesela ABD’de 2018’de satılan otomobillerin aylık ortalama borç ödemeleri $530 civarında gerçekleşmiş. 35.000 dolarlık Tesla Model 3 için bu rakam 485 dolar civarında olacak. Benzin, vergi ve bakım tasarruflarını da ekleyince bu rakam 373 dolara iniyor.

Böylece tarihte ilk kez elektrikli bir otomobil içten yanmalı motorlardan daha ekonomik hale geliyor.

Tesla’nın bu fiyatlarda nasıl bir kar marjının olacağını açıklamadı. Ama bu fiyata inmek için aldığı çeşitli önlemler arasında çok sayıda satış ofisini kapatmanın olduğunu biliyoruz.

Tesla ilk günden itibaren bayilik vermek yerine kendi işlettiği mağazaları tercih etmişti. Anlaşılan artık onlara da ihtiyaç duymuyor satış yapabilmek için.

Ki bu bile tek başına mevcut otomobil üreticilerinin başa çıkamayacağı bir maliyet avantajı sağlıyor Tesla’ya. Değişim hızlanıyor.

#haddiniaş

Bir Cevap Yazın