+905325441237
bora@ozkent.co

Tokyo Gezisi İzlenimlerim-1: Dünya’nın En Büyük Kentine Hoşgeldiniz!

(Okuma Süresi: 4 Dakika)
skytree-tokyo-distance-2

Skytree’den Tokyo Görünümü

Şimdiye kadar gezdiğim yerleri hiç yazmadım.

Ama yeni bir ülkenin keşfinde ve seyahat öncesi hazırlıklarda gezi yazılarının inanılmaz faydalı olduğunu gördükçe benim de çorbada bir tuzum olsun, maceracı gezgin ruhlara bir yararım dokunsun istiyorum. Hem yazdıklarım sayesinde yaşadıklarımı kendim için de güçlü birer anıya dönüştürmüş olacağım.

Gidilecek ülkede nerelerin görülmesi gerektiğine dair rehber niteliğindeki içeriklerden bolca olduğunu gördüğüm için, ben biraz daha farklı bir yol izlemek, gezdiğim yerledeki ilginçlikleri, fark yaratan istatistikleri, kültürleri, insanları, yemekleri, ekonomileri ve oralardaki yaşama dair izlenimlerimi paylaşmayı düşünüyorum.

Ve tabii yeri geldikçe mutlaka görülmesi gereken yerlerden de bahsedeceğim.

20150427_214254

Kızım Ece Tokyo’ya Bayıldı

Son seyahatim bir haftalık bir Japonya gezisi oldu. Bu gezide bu inanılmaz güzellikteki ülkenin sadece iki şehrini, Tokyo ve Kyoto’yu görebildim.

Hiç kuşkusuz ki Japonya şimdiye kadar gezdiğim 50’ye yakın ülke arasında bana en ilginç gelen, hayat görüşümü en köklü şekilde etkileyen, beni en çok şaşırtan ve bana en çok ufuk açan ülke oldu. Tokyo’nun inanılmaz büyüklüğü konusunda bir kaç izlenimimle başıyorum, ilerleyen yazılarda Tokyo’yu daha detaylı şekilde tanıtmaya çalışacağım.

Tokyo’ya ilk kez gidenlerin bilmesi gereken en önemli şey Dünya’nın en büyük kentini ziyaret etmek üzere oldukları bence.

Son verilere göre Tokyo 37 milyondan fazla nüfusu ile dünyanın en büyük şehri ki bu çok kalabalık dediğimiz İstanbul’un iki katından fazla. Tokyo ayrıca coğrafi olarak da çok büyük: Doğudan batıya 88.5, kuzeyden güneye ise 24 km’lik bir alanı kaplıyor. Bu İstanbul’dan 7 kat daha büyük bir sahaya denk geliyor.

Aslında görmeden bu büyüklüğün anlamını kavramak biraz zor. Ama ilk söyleyeceğim şu olsun: Sakın ziyaretinizde bütün Tokyo’yu gezeceğim diye anlamsız bir hırsa katılmayın. Tokyo’nun yeni kulesi Skytree’ye çıkarsanız şehrin ne kadar uçsuz bucaksız olduğunu anlayacak ve sadece temel atraksiyonları görmenin yeterli olacağına zaten kanaat getireceksiniz.

Tokyo’nun büyüklüğü konusunda bir kaç sayıyı daha ifade etmek isterim biraz daha gözünüzde canlandırabilmeniz için bu arada.

6822180463_a05920713a_b

Şincuku Tren İstasyonunun Çözülmesi Zor Tabelaları

Bizim doğru çıkışı bir türlü bulamadığımız için içinde yaklaşık 40 dakika kaybolduğumuz Tokyo’daki Şincuku metro istasyonunu günde 3.7 milyon insan kullanıyor. Atatürk Havaalanını günde 150.000, İstanbul metrosunu ise günde 600.000 kişinin kullandığını düşünürseniz Tokyo’daki onlarca metro istasyonundan birisi olan Şincuku’daki insan trafiğini hayal edebilirsiniz belki. Bu arada Şincuku istasyonunda yolunuzu bulmaya çalışmak da unutulmaz Tokyo anılarınız arasına girecektir.

Yine dünyanın en büyük yaya geçidi kavşağı da Tokyo’daki Şibuya kavşağı. Bence Tokyo’nun ruhunu anlamak için mutlaka yoğun saatlerde gözlemeneniz gereken bu kavşakta, (Köşedeki Starbucks’un üst katı en iyi manzarayı sunuyor) saatte yaklaşık 90.000 Tokyo’lu karşıdan karşıya geçiyor. Alttaki videoda bunun neye benzediğini görebilirsiniz. Bu kalabalıkta yedi yaşındaki kızım Ece’yi kaybetmemek için elini öyle sıkı tuttum ki sonunda “baba acıyor!” diye sitem etti.

Dünya’nın taşıdığı insan sayısı açısından en büyük beşinci metrosu olan Tokyo metrosunun 2012’de 2.4 MİLYAR insan kullanmış. Yıllık 230 milyonluk kapasiteye sahip İstanbul metrosu ile karşılaştırdığımda sayının büyüklüğü biraz daha yerine oturur sanırım. Metrodaki insanların koşuşturmasını izlemek bile Tokyo ziyareti için bir neden olabilir başlıbaşına.

Bu arada metro sisteminin oldukça karmaşık olduğunu da söylemeden geçmeyim. Şehrin neredeyse her noktasına ulaşabileceğiniz bu harika ama karmaşık sistemi çözmek ve doğru trene bilet almak, vardığımız istasyonlarda doğru kapıdan çıkmak en çok enerji tüketici işim oldu Tokyo gezisinde. Neyse ki İngilizce konuşamasalar da istasyon görevlileri her an yardımcı olmaya hazırlar.

Tn94dqg

Tokyo Metro Sisteminin İçinden Çıkamadığım Haritası

Tokyo’nun en şaşırtıcı yönü ise bu devasa istatistiklere karşın oldukça rahat bir trafiğe sahip olması. Günün yoğun saatlerinde bie trafik yoğunluğuna rastlamadım. Tıpkı İstanbul anlayacağınız:)

Dünyada nüfusuna oranla en rahat trafiğine sahip şehri olarak gösterilen Tokyo’da ulaşım için yine de metroyu kullanmanızda fayda var öte yandan. Taksileri inanılmaz pahallı olan Tokyo’da, belediye otobüslerinin ise tüm tabelaları Japon alfabesinde. Buna karşın metroda hem İngilizce bilgilendirme tabelaları hem de fiyatlar daha makul. Yalnız sadece daha makul diyorum çünkü 2013 istatistiklerine göre Tokyo dünyanın en pahallı 7. şehri.

Bir başka yazımda bu konunun üzerinde de durmak istiyorum.

Bugünlük bu kadar. Umarım ilginizi çekmiştir.

Bir Cevap Yazın