+905325441237
bora@ozkent.co

Tokyo Gezisi İzlenimlerim-2: Dünya’nın Güvenli Megapolünde Kaybolmaya Ne Dersiniz?

(Okuma Süresi: 3 Dakika)
lost_in_translation-window

Tokyo’da Geçen Ünlü Lost in Translation Filminden Bir Sahne

Aslında bu bölümde yazacaklarım Tokyo’ya özel değiller. Bir Japonya gezisinin tamamında burada anlatacaklarımı deneyimliyor olabilirsiniz.

Genelde Japonya özelde ise Tokyo insana iki zıt duyguyu aynı anda yaşatıyorlar.

Birincisi etrafınızda olan bitenlerin çoğunu anlamadığınız için yaşadığınız şiddetli bir kaybolmuşluk duygusu.

Bu duyguya kapılmanızın nedeni metrolardaki istasyon isimlerinin dışında kalan hemen hemen her şeyin sadece Japon alfabesi ile yazılmış olması. Hiç bir şey okuyamıyorsunuz ve kendinizi okuma yazma bilmediği için etrafındaki dünyayı anlamakta zorlanan 6 yaşındaki bir çocuk gibi hissediyorsunuz.

kanji360

Japon Alfabesi

Sokakların, caddelerin isimleri bile Japon alfabesinde yazıldığından hangi caddede yürüdüğünüzü dahi bilmiyorsunuz Tokyo’nun bir çok yerinde.

O derece yoğun bir kaybolmuşluktan bahsediyorum.

Restoranlardaki menüler İngilizce değil, müzelerdeki tabelalar bile Japon alfabesinde yazılmışlar. Japon kültürü de bize çok uzak olduğundan gördüklerinizi anlamlandırmak iyice zorlaşıyor. Restoranda yemek seçmenin bile ciddi bir mücadele gerektirdiğini söyleyebilirim.

Üstelik Japonlar İngilizce konuşamıyorlar.

Artık ikinci dünya savaşında ABD’lilerle yaşadıklarına besledikleri kinden midir bilinmez, doğru dürüst İngilizce konuşan Japon’a hiç rastlamadım desem yalan olmaz. Sanki bu dili toptan görmezden geliyorlar.

Sofia Coppola’nın yönettiği Lost in Translation’u seyredenler vardır belki aranızda. Film Tokyo’da geçer,  Bill Murray ile Scarlett Johansson’un canlandırdığı baş karakterler kendilerini Tokyo’nun gizeminde kaybeder ve çılgın bir gece yaşarlar. Filmin adını herhalde boşuna “Tercümede Kaybolmak” diye seçmemiş yönetmen. Tokyo’da kaybolmak diye bir fenomen öteden beri varmış demek ki.

Japonya’daki kapıldığınız ikinci duygu ise ilk duygunuz olan kaybolmuşlukla inanılmaz çelişkili, hatta ona tamamen zıt diyebilirim: Evet, inanılmaz ama bu ürkütücü büyüklükteki ve dilini anlamadığınız şehirde kendinizi aynı zamanda müthiş güvende hissediyorsunuz.

Diyebilirim ki Tokyo’da başınıza kötü hiç bir şeyin gelmeyeceğinden tamamen eminsiniz.

Peki insan kendini hem bu kadar kaybolmuş hem de bu kadar güvende nasıl hissedebilir 37 milyon kişilik uçsuz bucaksız Tokyo’da?

Tek bir açıklaması var bu çelişkili durumun: Japonlar…

Japonlar şimdiye kadar gördüğüm en yardımsever, en nazik, en düşünceli insanlar desem abartmış olmam.

Mesela yolda kayboldunuz ve ne yapacağınızı bilemeden etrafınıza mı bakıyorsunuz hemen yanınızda size yardımcı olmaya çalışan birisi bitiveriyor. Yoldan herhangi bir Japon’u çevirin ve yol sorun. Kendisi bilmiyor olsa bile hemen navigatörünü açıyor ve size yardımcı olmaya çabalıyor.

o-jigi

Japon Teşekkürü

Şu da var ki Japonlar inanılmaz nazik bir millet. O öne eğilerek sizi selamlamaları, içten gülümseyerek teşekkür etmeleri yok mu beni benden aldı her seferinde. Her sorunuzu gülümseyerek yanıtlıyorlar hiç istinasız.

Japonların sakinlikleri, başkalarının hakkına tecavüz etmekten sonuna kadar imtina etmeleri de onların şehrinde kendinizi iyi hissetmenize yardımcı oluyor. Biliyorsunuz ki asla kimse sizin için bir kötülük planlamıyor.

Japonların mükemmeliyetçiliği de dillere destan bu arada. Her yaptıkları işe nasıl özen gösterdiklerini izlemenizi isterdim. Yılda 30.000’e yakın Japon’un intihar etmesinin en önemli nedenlerinden birisi mükemmel bir iş yapamadıklarından utanmaları. (Tam biz Türkler gibi)!. Bu nedenle Japonya’da mükemmel bir altyapı var. Bu da sizi güvende hissettiren bir diğer unsur.

Tokyo ile ilgili son derece şaşırtıcı bir bilgi ile yazımı sonlandırayım.

Bu devasa şehir aynı zamanda dünyanın en güvenli şehri de.

Sokaklarda şiddetin asla görülmediği , suç oranının sıfıra yakın olduğu, müthiş altyapıya sahip ve harika insanlarla dolu bu şehrin karmaşık sokaklarında kaybolmayı kim istemez ki?

Bir cevap

 1. cetinkaya.olcay@gmail.com dedi ki:

  Merhabalar Bora Bey,

  Cep telefonu numaranızı tekrar alabilir miyim ?

  Daha önce sizden eğitim almıştım Sinpaş personeli olarak

  Teşekkürler

  iPhone’umdan gönderildi

Bir Cevap Yazın