+905325441237
bora@ozkent.co

Türk Anneanneleri İnovasyonu Öldürüyor

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Büyük inovasyonların çoğu bir problemi çözmeye çalışan insanların eseridir.

Zuckerberg Facebook’u yaratırken Harvard kampüsündeki insanların kendilerine bir eş bulurken çektikleri zorlukları çözmeye odaklanmıştı.

ZipCar’ın (www.zipcar.com) yaratıcıları, çeşitli zorluklarından dolayı otomobil sahibi olmak istemeyen ama zaman zaman otomobile ihtiyaç duyan büyük kent sakinlerinin ulaşım problemlerini çözmek istediler.

Shai Agassi, Better Place fikrini (www.betterplace.com), elektrikli araçların yaygın kullanımını engelleyen kısa menzil, uzun pil dolum süresi ve yüksek pil maliyeti gibi problemleri aşmak için ortaya attı.

Örnekler çoğaltılabilir.

Kendi eğitimlerimde inovasyonun tanımını “müşterilerimizin ve potansiyel müşterilerin çözülmemiş problemlerine karlı çözümler getirmektir” olarak veriyorum. Araştırmalarım ve gözlemlerim, inovatörleri biz diğer fanilerden ayıran en önemli unsurun yaratıcılıktan ziyade,  problemleri anlama ve bunları çözmeye çalışmak konusundaki isteklilikleri olduğunu gösteriyor.
  
Gel gelelim, Türk aileleri çocuklarının problemlerle uğraşmasından ve kendi kendilerine çözüm getirmesinden hiç haz etmezler. Sürekli olarak çocuklarını kollama, olabilecek sorunları öngörüp çocuk daha farkına bile varmadan çözmek, biz Türk’ler için “iyi ebeveyn” olmanın tarifidir adeta.

Türk çocukları yemeklerini kendi yiyemez, kendi derslerini kendileri halledemez, arkadaşları ile sorunlarını çözmek için kendi yöntemlerini keşfedemez ve hatta yatağa kendi kendilerine girip uyuyamazlar bile.

Yabancı ailelerin çocuklarına karşı tutumlarını gözlemleme fırsatı olanlar şu durumu hemen fark eder: Onlar çocuklarına birer yetişkin gibi davranır ve kendi problemlerini kendilerinin çözmesini isterler. Bizimkiler ise her daim el bebek gül bebektir. 25 yaşına gelip hala ailesinin kontrolünde, ailesinin verdiği haçlıkla yaşayan genç sayısı hiç de az değildir Türkiye’de…

İngilizce Challenge kelimesinin Türkçe’de doğru dürüst bir karşılığının olmamasına şaşırmamalı.

Yazımın başlığında anneannelere sataştığıma bakmayın siz.

Bizim tüm aile yapımız inovasyon karşıtıdır.

Birey olmanın, birey olarak ayakta kalmanın teşvik edilmediği bir aile ortamından, etrafındaki sorunları gözlemlemeye ve bunları çözmeye niyetlenen çocuklar nasıl yetişebilir ki nihayetinde?  Problem çözmeye odaklanmak süreklilik ve alışkanlık gerektirir. Ve hiç şüphesiz diğer her alışkanlık gibi bu da çocuklukta kazanılır.

Peki siz çocuklarınızı nasıl yetiştiriyorsunuz?

2 cevap

  1. Anonymous dedi ki:

    Bizlerin yaptığı biraz da problemi uzamadan hemen çözmek ,bir nevi kolaycilik da diyebilirsiniz..Tam da sizin dediklerinizi yapan bir ebeveyn olarak yazıyorum…ama çocuklarımızın inovasyonunu öldürdüğümüzü söyleyemem…..

  2. Bora Özkent dedi ki:

    İşte tam da bu kolaycılık mesele. Çocuklar kolay ve başkaları tarafından sağlanan cözümlere alışıyor. O zaman da problem çözme kasları gelişmiyor.

Bir Cevap Yazın