+905325441237
bora@ozkent.co

Türk Tipi Girişimcilik: Dönerci Pırtlaması

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Bugün öğlen yemeğine pek vakit ayıramadım ve mecburen “fast-food”a teslim oldum. Hadi elalemin burgercilerine para kazandırmayım da şu aralar pırtlak gibi yayılan, memleketin her dükkanını işgal etmeye çalışan, %100 Türk sermayeli döner zincirlerinden birisine faydam olsun dedim.

Ve çok fena pişman oldum.

Bu döner diye yutturulmaya çalışılan “şey” bence aslında kauçukumsu, elastik, çiğnemeyen ve yemekten ziyade araba lastiği üretiminde kullanılması gereken bir tuhaf madde.

Yanında sunulan domatesin hormonları insanın cinsel tercihlerini etkileyecek kadar yoğun, pilav ise en hafifinden söylemem gerekirse kifayetsiz, ayran bildiğiniz Sütaş (lezzetli ama sıradan).

Öte yandan dükkanım tasarımı, masaların, çatal, bıçak gayet şıktı. Biraz ye kürküm ye yaklaşımı benimsenmiş anlaşılan. Elemanlar da güler yüzlüdü, bu da müşteri deneyimini iyileştirmenin formülü diye düşünülmüş.

Şimdi bana hangi döner zinciri markası diye sormayın, çünkü şu ana kadar deneyimlediklerim tüm döner zincirlerinde formül aynıydı: Berbat lezzet, düzgünce sunum, oldukça şık mağaza tasarımı. Belli ki birbirilerinden görüp, “ben de yaparım” diye pırtlayan işletmeler bunlar.

Türk tipi girişimciler yani: Pırtlayan girişimciler.

Evet çok lezzetli olmasa da bir iki döner zinciri markasını belki kaldırır pazar, insanların çok lezzetli olmasa da, hızlı, temiz bir şeyler yemek isterler. McDonalds ve Burger King’de lezzetten yıkılmıyorlar sonuçta.

Ama aynı konseptte bir sürü, lezzeti berbat dönerci zinciri pırtlıyorsa piyasada, sonuçta bunlardan sermayesi çok kuvvetli olmayanları hepsi batarlar. Yakında göreceğiz.

Lakin burası Türkiye. Bizim girişimcilerimiz pırtlamayı, yani tutan işin aynısını yapmayı pek seviyorlar. Öyle yaratıcılıkmış, farklılaşmakmış filan hikaye. Yeter ki hızla pırtlasınlar.

Peki bu pırtlamanın sonu hayırlı mı olur yoksa o dükkanlar yakında insanların elinde patlar mı?

Benim yanıtımı tahmin edebiliyorsunuz, siz ne düşünüyorsunuz?

Bir cevap

  1. Emir Ercan Ayar dedi ki:

    Şu iç tasarımı barlara benzeyen, siyah tasarımlı hoş ışıklandırmalı, döneri gram hesabı satan malum zincir de mi yaratıcı değil sizce? Bence bu kadar haksızlığı hak etmiyorlar? 🙂 (Standart olanlarını tabiki kastetmiyorum.)

Bir Cevap Yazın