+905325441237
bora@ozkent.co

Türk Yöneticilerin Sunum Formatı Tutkusu

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

778_YW5ncnktYm9zcy1wcm9ncmFtbWVy.jpgEğitim verdiğim hemen hemen tüm şirketlerde, beyaz yakalının yaratıcılığı öldüren çok benzer yaralar var. Bunlardan en önemlilerinden biri de Türk yöneticilerinin sunum formatı tutkusu!

Bir yönetim sunumu mu hazırlanacak, beyaz yakalıya mail geliyor, ekteki formatı kullan! Ya da çalışanın tutkuyla hayata geçireceği bir projesi var ve sunum yapması gerekiyor. Punto x olacak, başlık büyük yazılacak, mutlaka abc bilgileri sunumda yer alacak, KPI’ları unutma vs vs..

Böyle bir sınırlandırma içerisinde bir çalışanın yaratıcı bir iş çıkarması mümkün mü?

Belki adam projesini sadece tek bir görsel koyup anlatmak istiyor? Ya da yaptığı işi tutkuyla anlatmak için powerpointin kısıtlayıcı dünyasından bağımsız düşünmesi gerekiyor?

Günümüzde git gide önemi anlaşılan hikayelerle anlatım, görsellik kullanımı vb konular neden sürekli arka plana itiliyor merak ediyorum.

Şekle şemale önem verilen bu tip çalışma ortamlarının, çalışana sınırlar konularak yaratıcı fikirler bulma yetkinliğini öldürdüğüne %100 eminim.

Çalışanların fikrini geliştirme ve hayata geçirmeyi planlamak yerine; zamanının çoğunu uygun formatlar bulma, sunumu istenilen şekilde yapma gibi fuzuli işlerle geçirdiğini gözlemliyorum.

Sevgili beyaz yakalı arkadaşlarım; bırakın artık format tutkusunu da oyunu değiştirecek fikirler bulmaya bakalım.

Tarkan’ın şarkısında dediği gibi:

Verme, verme, akıl verme..

Vereceksen huzur ver..

2 cevap

  1. Turgay GEZİCİ dedi ki:

    Ne anlatırsan anlat karşı tarafın anlayabileceği kadardır misali yıllardır bu formatta evrilen beyaz yakalıların farklı bir sunum tekniğini yadırgaması da kaçınılmaz olabilir.

Bir Cevap Yazın