+905325441237
bora@ozkent.co

Türkiye Dünya İnovasyon Liginde Yok (Yine)!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

innovation-worldCornell ve Insead üniversitelerinin ortaklaşa çalışması ile hazırlanan 2014 Küresel İnovasyon Ülkeleri Endeksi raporu yayınlandı. Ülkelerin siyasi, idari, hukuk, eğitim ve iş dünyası altyapılarının inovasyonu ne kadar desteklediğini ölçümleyen raporda Türkiye 143 ülkenin arasında ancak 54. olabildi.

Başta hukuk sistemi olmak üzere özellikle kamusal alanda çok kötü değerlendirmeler alan Türkiye (kamunun inovasyonu mümkün kılma endeksinde 92. sırada yer alıyoruz.) iş hayatının gelişmişliği kategorisinde de Dünya 100.sü olmuş. İnşaat sektöründeki gözü dönmüş betonlaşma aşkımız küresel iş dünyasının gözünde pek de değerli görülmemiş anlaşılan.

İnovasyon liginde bu noktada yer alan bir ülkenin bırakın küresel ekonomik ve siyasi bir güç haline gelmesini, bölgede bile sözünü geçirmesi son derece zor. Son 10 yılın para bolluğunda kalkınmış gibi gözüken Türkiye’yi hiç de parlak olmayan bir geleceğin beklediğini söylemek için falcı olmaya gerek yok. Herkese tedbirini almasını tavsiye ederim.

Raporun Türkiye’ sayfasını aşağıda bulabilirsiniz. Raporun tamamına ise http://www.globalinnovationindex.org/content.aspx?page=GII-Home adresinden ulaşabilirsiniz.

Screen Shot 2015-03-05 at 10.16.23

Bir Cevap Yazın