+905325441237
bora@ozkent.co

Türkiye’nin Utanılacak İnovasyon Performansı

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

Bugün Hürriyet İK ilavesinde beni hakikaten üzen bir haber yayınlandı. Habere göre Fransız işletme okulu INSEAD tarafından 2007 yılından beri yapılan küresel inovasyon endeksi sonuçları açıklanmış. Geçen sene 65.sırada olan Türkiye, bu sene 34.1 puan alarak listede 9 sıra birden düşüp 74. sıraya düşmüş.

Sıralamaya göre İsviçre, İsveç, Finlandiya, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Hong Kong, İrlanda ve Amerika ilk onda. Buraya kadarı üzücü olsa da beklendiği gibi.

Esas acı olan Namibya, Moğolistan, Arabistan, Umman, Mauritius, Lübnan gibi ülkelerin bile inovasyon açısından sıralamada üstümüzde yer alması. Yıllardır inovasyon konusuna kafa yoran bir insan olarak bu sonuçtan ciddi anlamda utanç duyuyorum.

İnovasyon konusunda bu kadar berbat performans gösteren bir ülkenin ekonomisinin çok iyi gitmesinin sadece yabancı sermaye girişine dayalı ve inşaat sektörü pompalamasıyla dayalı bir iluzyon olduğunu elbette bir gün hep birlikte göreceğiz. Yeni fikirlerin, dünyaya pazarlanabilen yeni ürün, hizmet ve iş modellerinin olmadığı bir ülkenin başarısı sonsuza kadar süre gitmez.

Hürriyet İK’nın küçücük de olsa yer verdiği diğer gazetelerin ise tamamen es geçtiği bu son derece önemli haberi bütün iş dünyası duysun istedim. Ne de olsa utanacak tek insan ben değilim.

Bir Cevap Yazın