+905325441237
bora@ozkent.co

Tutkulu Esnaf

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Bana mı öyle geliyor bilmem ama sanki etrafımdaki iş insanlarının çoğunda tutku eksik.

Bir sürü insan daha iyi bir iş hak ettiğine ama hakkının yenildiğine inanıyor.

Pek çoğumuza başkalarının işleri daha iyi işlermiş gibi geliyor. Profesyoneller kendi işlerini yapma, kendi işlerinin sahipleri ise profesyonellerin garantili hayatlarına sıçrama hayallerini kuruyor. Bankacılar, restorancılık, pazarlamacılar, reklamcılık, satışçılar ise pansiyonculuk yapanlara özeniyor. Ve herkes kazandığı paradan şikayetçi. “Ah zamanında şu işi yapsaydım parayı götürürdüm şimdiye kadar” diyenlerin sayısı her gün mü artıyor ne?

Esnafların çoğunda da benzer durumlar gözlemliyorum. Bezgin bakkallar, şikayetçi bayiler, beceriksiz tamirciler, özensiz restoranlar, hiçbir farklılığı olmayan berberler, kuaförler… Asık suratlar, sönük göz bebekleri, heyecansız hayatlar… Diz boyu vasatlık…

Tabii şahane istisnalar da var.

Bunlardan birisi de Hüseyin Bozkurt.

Hüseyin Bozkurt bisiklet tamirciliği yapıyor. Ama herkese sıradan gelebilecek mesleği farklı, yaratıcı ve tutkulu bir şekilde icra ediyor.

Antika denebilecek bir Ford minibüsü var Hüseyin Bozkurt’un. İlkbaharda minibüsün kalabalık nüfuslu sitelerin önüne çekiyor ve neredeyse tüm evlerdeki bisikletlerin tamirini, bakımını yapıyor.  Ayrıca acil çağrılara da yetişiyor, bunun için reklam amaçlı magnetleri bile var.

İşinde inanılmaz özenli, itinalı. Benim bisikleti de cillop gibi yaptı. Sonra da ben evde yokken güzel bir el yazısı ile yazılmış nazik bir not ile bahçemize bıraktı, sanırsınız size çiçek hediye ediyor:)

Bir yandan da bütün müşterileri ile muhabbet etmeye bayılıyor Hüseyin Bozkurt. İşinden ve başarısından gururla bahsediyor sohbetlerinde. Kendisine ve ağabeyine iki daire almışlar Gültepe’den bisiklet tamirinden kazançları ile. Şimdi de annesi babası için köylerinde ev yaptırıyorlarmış. İşler nasıl deyince öyle içten ve güler yüzlü bir “Hamd olsun” ile cevap veriyor ki, memnuniyeti sizin üzerinize de sıçrıyor. Müşteri deneyiminin dik alası:)

İnsan Hüseyin Bozkurt gibileri görünce işine tutku ile sarılmanın ve müşteriler ile yakın ilişkiler kurmanın ne güzel mucizeler yaratabileceğine iman ediyor.

Darısı tüm iş insanlarımızın başına.

Not: Hüseyin Bozkurt bekar bu arada. Yuva yapanın cennette yeri olur biliyorsunuz!

Bir Cevap Yazın