+905325441237
bora@ozkent.co

Tutkun Yoksa Girişimci Olma!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Promotion concept. Business hand go up to the painted staircaseYeni bir iş kuran insanların başarı için yüksek bir girişimcilik tutkusuna sahip olmaları gerekiyor, bunu uzun zamandır biliyoruz.

Kurmayı düşündüğü iş konusunda güçlü bir tutkuya sahip olmayan girişimcilerin bu zorlu sürecin bir yerlerinde takıldığını, yeterli sertlikte mücadele edemediklerini ve güçlü takımları etraflarında toplayamadıklarını, insanları, yatırımcıları motive edemediklerini ne yazık ki sık sık gözlemleyebiliyoruz.

Peki nedir girişimcileri başarıya ulaştıran tutkunun tanımı ve girişimciler gerçek tutkularını keşfetmek ve onu güçlendirmek için neler yapabilirler.

Pace Üniversitesi profesörlerinden Mellisa Cardon’un yaptığı çığır açıcı “Girişimci Tutkusunun Yapısı” isimli araştırması bu soruya yanıt getiriyor.  Cardon girişimcilik tutkusunu şöyle tanımlıyor: “Deneyimlemekte olduğunuz ve sizin için anlam taşıyan bir şeyin, sizde çok pozitif ve derin duygular uyandırması”.

Cardon’un tanımını anlamayı biraz daha kolaylaştırmak için şöyle de dile getirilebilir sanırım: Üzerinde çalıştığınız girişimin sizin için kuvvetli bir anlam taşıması, onunla ilgili yaptığınız tüm çalışmaların ve hatta onun uğruna mücadele ettiğiniz bütün zorlukların sizde pozitif ve derin duygular uyandırması gerekiyor.

Cardon bu derece güçlü bir tutkunun girişimcinin kişiliğinin ayrılmaz bir parçası haline geleceğini, kurmaya ve büyütmeye çalıştıkları işin onlar için hayatlarına anlam kazandıran bir unsura dönüşeceğini iddia ediyor.

Bu denli güçlü bir tutkuya sahipseniz hiç bir engelin sizi durdurmayacağına emin olabilirsiniz. Tam tersine, tutkunuz etrafınızdaki insanlara da bulaşacağından, harika takımlar kurmanız, yatırımcıları ikna etmeniz ve sadık müşteriler edinmeniz de kolaylaşacaktır. Zaten girişimcilikte başarı için bu üç unsur en kritik meseleler değiller mi?

Peki sizin tutkunuz ne? Siz hangi işi kurmak istiyorsunuz? Hangi işi yapmak için girişilecek mücadele size derin ve pozitif bir deneyim yaşatacak. Ne yazık ki bu sorulara kolay bir yanıt bulmanın bilinen bir yöntemi yok. Kimse size tutkunuzun ne olduğunu söyleyemez, bunu kendiniz keşfeceksiniz.

Apple kurucusu Steve Jobs insanların girişimcilikte başarı için tutkunun önemini ve insanları tutkularını keşfetmesinin yöntemini şu sözcüklerle anlatıyor: “Bir tutkuya sahip insanlar, dünyayı daha iyi bir hale getirebilir, hayatta ne için tutkum olduğunu öğrenene kadar garson yardımcılığı veya benzeri bir iş yapardım.”

Siz tutkunuzun ne olduğunu biliyor musunuz?

Ya da tutkunuzu bulana kadar garsonluk yapmaya razı mısınız?

Galiba girişimciliğe atılmadan once kendinize sormanız gereken sorular bunlar.

Bir Cevap Yazın