+905325441237
bora@ozkent.co

Twitter, Merkezi Olmayan Bir Platforma Dönüştürülüyor

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: < 1 Dakika)

CEO Jack Dorsey Twitter’i merkezi olmayan bir platforma dönüştürmek için 5 kişilik bir takım kurduklarını duyurdu.

Blu Sky adındaki takımın görevi açık ve merkezi olmayan bir standart geliştirmek.Takımın üyeleri arasında açık kaynak mimarları, mühendisler ve tasarımcılar var.

Peki merkezi olmayan bir Twitter ne anlama geliyor?

Bugün Twitter’deki içerik yönetimi merkezi olarak yapılıyor. Bu sayede yayınlanan tüm içerikler incelenerek -gerekirse- sansürlenebiliyorlar.

Blue Sky çalışması ise kullanıcıların kendi özgür Twitter versiyonlarını geliştirmesini sağlayacak. Sanırım bu yapıya en uygun örnek olarak Reddit verilebilir.

Böylece Twitter yönetimi içerikleri kontrol etme yükümlülüğünden kurtulmuş ve daha özgür bir iletişim ortamının önünü açmış olacak.

Twitter’in merkezi olmayan bir sosyal medya platformuna dönüşmesi kurumların onu kendi kapalı iletişim platformu gibi kullanabilmesini de sağlayabilir.

Yeni tasarımın Twitter’e faydasını şöyle açıklıyor Dorsey: “Daha geniş tartışma kaynaklarına erişmemize ve katkıda bulunmamızı, sağlıklı sohbeti teşvik eden açık öneri algoritmaları oluşturma çabalarımıza odaklanmamızı sağlayacak ve bizi geçmişten çok daha yenilikçi olmaya zorlayacak.”

Ben Dorsey’in fikrini son derece heyecan verici buluyorum, siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın