+905325441237
bora@ozkent.co

Üçüncü Türden Tehlikeli Yakınlaşmalar: Startuplar ve Büyük Kurumlar

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

MV5BMjA1MTIyMjczMV5BMl5BanBnXkFtZTgwNTQ1NzE2NzE@._V1_.jpgİnovasyon dünyasında son akım büyük kurumların içinde girişimci (startup) takımları yaratmak. İşleyiş kabaca şöyle:

  • kurumun içinden bir takım oluştur,
  • bu takımı yalın girişimcilik (lean startup) metodolojileri konusunda eğit,
  • çalışanlar arasında yarışmalar düzenleyerek fikirler oluştur,
  • takımın metedoloji konusunda tecrübeli dış mentorlar ata,
  • takımı kurumsal prosedürlerden geçici olarak kurtar,
  • yoğun bir çalışma ile fikirleri yalın girişimcilik ilkelerine göre geliştir,
  • sonunda fikirleri üst yönetime sun,
  • onay alan fikirleri işe dönüştür.

Temel olarak son derece doğru bir yöntem. Madem startuplar inovasyon konusunda daha hızlılar, onların tekniklerini uyarlamaya çalışmak da fayda var. Ben de sık sık bu tür projelerin içinde yer alıyorum.

Ama…

Yöntem iyi ama bazı faktörlere çok dikkat etmek lazım, yoksa bu yöntem de kurumların öğütücü çarkları içinde perişan ediliyor. Tecrübeme kulak verin.

Takıma hamamböcekleri seçin:

Bu konuda daha evvel yazmıştım; inovasyon hamamböceklerine ihtiyaç duyar. Oysa büyük kurumlarda ilk zorlukta çözülen, ilk yönetici eleştirisinde dağılan “kelebek” benzeri beyaz yakalılar çoğunlukta.

Kelebekler inovasyon mücadelesini veremezler. Başarılı startupları hamamböcekleri kurar. Takımınıza hamamböcekleri alın, havalı sunumlar hazırlama üstadı kurumsal kelebeklerden uzak durun.

Üst yönetimi çok yoğun eğitimden geçirin:

Kurumsal hayatın içinde yetişen üst yöneticiler yalın girişimcilik metodolojisini bilmezler. Mesela dinledikleri fikirlerin fizibilitesine ve kısa vadeli sonuçları çok odaklıdırlar, kendi kanaatlerine de pek önem verirler.

Oysa yalın girişimcilik çok hızlı ve sık deneme-yanılma-öğrenme döngülerine dayanır, uzun vadede sonuç alır ve döngülerde elde edilen sonuçların sunduğu kanıtlara dayanır, kanaatlere değil.

Çok kapsamlı bir eğitimden geçirilmediği sürece üst yöneticiler startup takımlarına anlamlı şekilde destek olamaz, gerçek birer yatırımcı gibi davranamaz ve sonuçta en iyi bildikleri şeyi yapmaya devam ederler; yani üst yöneticilik yapmaya…

Takım üyelerine “hayatlarını tamamen değiştirme” fırsatını sunun:

Yalın girişimcilik metodolojisinin en iyi uygulama alanı radikal iş modeli inovasyonlarıdır. Daha küçük iyileştirme projelerinde de metodolojinin yararları görülebilir ama asıl faydası iş modeli inovasyonlarınadır.

Ve gerçek bir iş modeli inovasyonu yapmak, bu modeli başarılı bir işe dönüştürmek yeryüzündeki en zor işlerden birisidir. Bu kadar zorlu bir yolculuğa çıkan kişilerin fikrin başarıya ulaşması durumunda zengin olması ve hayatında tam anlamıyla bir sıçrama yaşaması gerekir.

“Şu projeyi kazasız belasız bitireyim de yeniden kariyerime odaklanayım” diyen birisinin başarı için gereken tutkulu mücadeleyi vermesi imkansızdır. İnsanlara gerçekten zengin olma imkanı verin.

Oyunu değiştiren insanların hayatlarının da değişmesi kadar adil ne olabilir ki?

Bir Cevap Yazın