+905325441237
bora@ozkent.co

Uzayda Baş Döndürücü Rekabet: SpaceX, Blue Origin’e Karşı

(Okuma Süresi: 3 Dakika)

 

151124132635-bezos-musk-rockets-780x439

Rekabet denilince aklımıza şirketlerin pazar payı mücadelesi gelir. Fiyat, kalite, dağıtım kanalı gücü ya da marka bu tür rekabetin temel mücadele araçları olarak öne çıkarlar.

Peki ya henüz ortada olmayan bir pazar için rekabet ediliyorsa; örneğin uzay için? Bu durumda firmalar ne yapmalılar?

Tesla’yı yaratan Elon Musk’un uzay yolculuğu girişimi SpaceX ile Amazon’un kurucusu Jeff Bezos yine aynı alandaki şirketi Blue Origin’in arasındaki rekabet tam da bu türden işte. Yani daha henüz ortada olmayan bir pazarın yaratılmasına ve kazanılmasına dayalı bir rekabet…

Her iki girişimin de temel amacı uzay yolculuğunu ucuzlatmak. Bu amaçla uzay taşımacılığında kullanılan roketlerin dünyaya sağ salim indirilmesi için uzun süredir çaba sarf ediyorlar çünkü uzay yolculuğunun en büyük maliyet unsurunu roketler oluşturuyor.

Kasım 2015’de Blue Origin’in roketi New Shepard taşıdığı yükü deniz seviyesinden 64 mil yükseklikte bıraktıktan sonra dünyaya hasarsız olarak inmeyi başardı. Blue Orgin o günden beri aynı roketi düzenli olarak uzaya gönderiyor ve başarıyla geri getiriyor. Uzay yolculuğunun ekonomikleşmesi konusunda büyük bir adım bu.

Elon Musk’un SpaceX’i ise çok daha iddialı bir girişim. Nisan 2016’de SpaceX’in 24 katlı bir bina büyüklüğündeki dev roketi Falcon 9 uzaya bir uydu yerleştirdikten sonra dünyaya, hem de deniz üzerindeki yüzen bir platforma inmeyi başardı.

Falcon 9, New Shepard’dan hem daha büyük, hem daha hızlı, hem de uzay boşluğunda çok daha uzak bir mesafeye gidebiliyor ama bu durum SpaceX’,n uzay yarışını kazandığını henüz göstermiyor. Çünkü bir girişimin sadece olağanüstü teknolojiler üretmesi yetmiyor, aynı zamanda para kazanması da gerekiyor. Amazon’daki olağanüstü ticari başarısına bakınca Jeff Bezos’un bir planı olduğuna güvenebilirsiniz.

Bilenler bilir Jeff Bezos her zamanki tarzıyla uzun vadeli ve adım adım geliştirilen bir ürüne inanırken, Elon Musk hızlı ve sert atılımların savunucusu. Nitekim Blue Origin’de sadece 600 kişi çalışırken SpaceX’in 5.000 çalışanı var.

SpaceX çok yüksek harcamalarından dolayı bir kaç kez iflas aşamasına gelmişse de NASA ile imzaladıkları 5 Milyar dolarlık uydu taşımacılığı kontratları sayesinde (şimdilik) düze çıkmış durumda. Blue Origin ise Jeff Bezos’un sıkı mali gözetiminde adım adım ilerlemeyi ve fazla risk almamayı tercih ediyor.

Aslında iki girişimcinin uzay yolculuğu konusunda vizyonları da farklı. Bezos uzay turizmi gibi perakende ticari girişimlerin peşindeyken, Elon Musk’ın vizyonu çok daha iddialı; Mars’ı kolonize etmek, yani Mars’ta insani yerleşimi başlatmak. 2020 yılında Mars’a insansız düzenli taşımacılığın başlayacağını söyleyecek kadar iddialı Elon Musk.

Eskiden uzay yarışı ABD ile Sovyet devletleri arasındaki bir rekabetti. Şimdi ise ABD kökenli iki şirket aralarında yarışıyorlar. Şirketlerin devletlerden daha güçlü varlıklara dönüştüklerine dair bir kanıt olabilir bu. Yarışı SpaceX’mi yoksa Blue Origin mi kazanacak bilinmez ama ABD’nin bu işten çok karlı çıkacağı kesin.

Bir Cevap Yazın