+905325441237
bora@ozkent.co

Van Gogh: Eşek Gibi Çalışan Dahi

Geleceği Kavrayın, Dönüşümü Yönetin, Sınırlarınızı Yıkın, Haddinizi Aşın!

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Van Gogh belki de tüm zamanların hem en çok hayranlık duyulan hem de en yanlış anlaşılan sanat dahisidir.

Gauguin ile meşhur kavgası sonrasında kulağını kesmesi, alkole düşkünlüğü, kardeşi Theo ile hiç bitmeyen yazışmaları, psikolojik sorunları, Agostina Segatori ile yaşadığı gizemli aşk hikayesi ve tabii ki sonuçta dramatik şekilde kendi hayatına kıyması…

Van Gogh’un son derece ilgi çekici hayatı “yaratıcı dahi” insanların “çılgın”, bizden çok “farklı”, tanrı vergisi “olağanüstü yetenekler” ödüllendirilmiş ve tabii ki yine tanrı vergisi “ilahi lanetlerle” cezalandırılmış insanüstü varlıklar olduğunu düşündürüyor insanlara, yaratıcılar konusunda bir arketip oluşturuyor zihinlerde.

Van Gogh seviyesinde bir sanatçıdan bahsederken bu yorumlara tamamen yanlış da diyemem açıkçası. Ama gözden kaçan çok önemli bir faktör var Van Gogh’un trajedilerle dolu kısacık yaşamında; eşekler gibi çalışan bir insan olması.

Resim yapmaya 27 yaşında başlayan ve intihar ettiği yaş olan 37’ye kadar sadece 10 yıl üretim yapabilen Van Gogh inanılmaz derecede çalışkan bi ressamdı. Bu kısacık sürede 1.100 resim ve 900 çizim olmak üzere 2.000 civarında eser verdiğini biliyor muydunuz?

Hesabını yaparsanız bu performansın kabaca haftada 4 adet eser üretilmesi anlamına gelir; ki bu eserlerin pek çoğuna bugün paha biçilemediğini düşünürseniz nasıl yoğun ve inanılmaz bir çalışmanın sergilendiğini daha kolay anlayabilirsiniz.

vangoghmuseum-s0005V1962-3840

Patates Yiyenler/Vincent Van Gogh

Vincent Van Gogh’un dehasının ilk sinyallerini veren eserlerinden yukarıdaki “Patates Yiyenler” tablosunu oluşturabilmek için 40 farklı yağlıboya tablo,  20 taş baskı, Theo’ya bu satırların yanına iliştirdiği taslağı, 2 farklı eskizi yapmıştı örneğin.

Ressam olmaya başladıktan sonraki ilk yıllarını sadece temel çizim tekniklerini öğrenmek için eskizler yapmaya ayıran Van Gogh, ilerleyen yıllarda kendine özgü tarzını geliştirmiş ve öldüğü güne kadar yeni denemeler yapmaktan da kaçınmamış. Denemeleri için modellere para veremediğinden kendisini model olarak kullanmış defalarca bu arada.

Hangi sektörde olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın. Eğer olağanüstü işlere imza atmak, yaratıcı ürünleri ortaya koymak ve alışılmış oyunu değiştirmek istiyorsanız tek yolunuz var: Herkesten fazla çalışmak ve çok ama çok fazla deneme yapmak.

 

 

 

Bir Cevap Yazın