+905325441237
bora@ozkent.co

Vatandaş Deneyimi Yönetimi

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

Sabahın’ın 8:35’i ve ben Emirgan’da kahvaltıdayım. Toplantıma yaklaşık 3 saat var ve bu kadar vakti nasıl geçireceğimi düşünüyorum kara kara. Kemerburgaz’a dönmeden geçirmem gereken tam 3 saat…

Bu zamanlama sorunumun sorumlusu ise Sarıyer Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki pasaport dairesinin her şeyi anormal derecede hızlı yapmış olması!

Oysa yaklaşık 3 yıl önceki pasaport alma maceram hiç de böyle hızlı sonuçlanmamıştı. Ben zamanlamamı 3 yıl önceki deneyimime göre planladım dolayısı ile.

3 yıl önce muhtardan ikametgah belgesi almak ve kimliğimin kendi kendi kimliğim olduğunu ispatlamak için noterden tasdik ettirmek gibi akıllara ziyan prosedürlerle başlayan süreç, saatler süren bir pasaport şubesi macerası ile devam etmiş, sonrasında da pasaportuma fiziken kavuşmak için tam 3 kere emniyet müdürlüğüne gidip kontrol etmem gerekmişti.

Şimdi ise sadece emniyet müdürlüğü değil, öncesindeki ve sonrasındaki süreçler de tamamen değişmiş, kolaylaşmış, hızlanmış ve güzelleşmiş…

İnternet üzerinden randevü alıyorsunuz. Sadece 1 adet evrak (harç ödendi makbuzları), nüfus cüzdanı aslı, 2 adet fotoğraf ve eski pasaportunuzla başvurunuzu tamamlıyorsunuz. Başvuru sırasında dilekçe doldurmak bile yok. Nazik ve güler yüzlü polis hanım 5 dakika içinde giriveriyor bilgilerinizi. Sonra da adresinizi alıyor, eve pasaportunuz evinize yollanıyor.

Valla şaştım kaldım. Gidenler anlatıyordu, ama gerçekmiş.

Eğer benim yaşadığım örnek bütün emniyet müdürlükleri için geçerli ise, helal olsun. Zaten devlet vatandaş deneyimi yönetiminde muazzam yol almış durumda.  Daha önce de İgdaş, Uyap gibi çeşitli uygulamalarda bunu görmüştüm. Bugün yaşadığım vatandaş deneyimi, pek çok özel sektör şirketinin bana yaşattığı müşteri deneyimlerinin ilerisindeydi. Emeğe geçenlerin ellerine sağlık.

Bir emniyet müdürlüğünün içinde kafe açsalarmış iyimiş:)

Bu 3 saat nerede geçecek şimdi?

2 cevap

  1. Merhaba Bora Bey,Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü'nün içinde cafe de var. Bilginize…:)

  2. Bora Özkent dedi ki:

    Kahvesi de güzeldir inşallah:))

Bir Cevap Yazın