+905325441237
bora@ozkent.co

Veri Üretimine Dayalı İnovasyonlar

(Okuma Süresi: 2 Dakika)

minifamily

Blogumun düzenli okuyucuları iyi bilirler; inovasyonun müşteri problemlerine çözüm getirme sanatı olduğunu düşünürüm. Öte yandan, inovatif fikirlerin peşine düşen kurumların, etraflarındaki teknolojik gelişmeleri takip etmeleri ve bunların kendi işlerine etkilerine kafa yormaları da pek çok inovatif fikrin temel kaynağını oluşturabilir. Yeter ki teknolojiyi sadece teknoloji aşkına değil, hangi müşteri ihtiyacını çözebileceği yönünde değerlendirsinler.

Üretim firmalarının ürünleri üzerinden veri üretme işine girmelerini burada bir örnek olarak vermek istiyorum.

Gittikçe ucuzlayan ve işlevsellikleri artan sensörler sayesinde mutfak aletlerinden, rüzgar tribünlerine kadar pek çok ortamdan veri toplamak mümkün bugün. Üstelik gelişen büyük veri işleme teknolojileri de, toplanan verilerin işlenmesinde ve anlamlandırılmasında müthiş olanaklar sunuyorlar.

Mesela Rolls Royce sattığı uçak motorları üzerinden topladığı verileri değerlendirerek hem bakım süreçlerini optimize etmiş, hem de motor tasarımlarının gerçek saha verisine dayalı olarak mükemmelleşmesini sağlamış.

Fakat sattığınız ürünlerden veri toplamanın etkileri sadece müşterilerinize verdiğiniz hizmeti iyileştirmekle sınırlı kalmayabilir; yepyeni iş modeli inovasyonlarının da önününü açabilir.

Örneğin Rolls Royce, motorları üzerinde artan kontrolünü artık motorları kendi sahipliğinde tutup, havayollarına sadece uçulan saat üzerinden hizmet bedeli faturası kesmeye dayalı yeni bir iş modelini devreye sokmak için kullandı. Yeni iş modeliyle, havayolları büyük motor yatırımlarından kurtulurken, Rolls Royce’da uzun dönemli hizmet anlaşmalarına dayalı düzenli nakit akışının tadını çıkarıyor.

Eğer müşterilerinize gerçek ürünler satan bir şirketseniz, belki de bu ürünler üzerinden veri toplayıp yeni iş modellerini denemenin zamanı gelmiştir.

Yararlanılan Kaynak: İnovasyonun Yeni Modelleri, Harvard Business Review, Ocak-Şubat 2014

Bir Cevap Yazın